Radio Opole » Reklama » Studio M im. SBB
2018-04-08, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Losy rotmistrza Pileckiego w monodramie. Prezentacja odbyła się Studiu M Radia Opole [ZDJĘCIA]

"Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki" - monodram zaprezentowany w Studiu M Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
"Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki" - monodram zaprezentowany w Studiu M Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
"Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki" - monodram zaprezentowany w Studiu M Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
"Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki" - monodram zaprezentowany w Studiu M Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Monodram o rotmistrzu Witoldzie Pileckim zaprezentowano w Studiu M Radia Opole. W rolę wielkiego bohatera wcielił się Przemysław Tejkowski, aktor teatralny i filmowy.
Półtoragodzinny spektakl "Melduję Tobie Polsko - Rotmistrz Pilecki" opowiada historię żołnierza Armii Krajowej.

Wojewoda Adrian Czubak uważa, że dzisiaj dostępność wiedzy historycznej jest na bardzo wysokim poziomie, jednak odbiór to już inna kwestia.

- Czy ktoś ma wiedzę, zależy od tego, kto ją przyjmuje i w jaki sposób przetwarza ją później. To ma znaczenie, czy czyta jedynie dla sprawdzenia, jak wyglądała historia, czy czyta również po to, by wprowadzać w dzisiejsze życie codzienne te wartości, które charakteryzowały na przykład rotmistrza Pileckiego. Na pewno jest więc możliwość posiadania tej wiedzy, a co do jej jakości, każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Dr hab. Maria Kalczyńska i Urszula Śmieja, oglądające monodram, uważają, że takie inicjatywy mają wymiar edukacyjny.

- To są bardzo istotne sprawy. Należy jak najbardziej uwzględniać w edukacji bohaterów, którym nie dano nawet godnie umrzeć. Na pewno warto organizować takie spotkania - przekonuje Kalczyńska.

- Wiedza dotycząca wątków historycznych jest u młodzieży naprawdę znikoma. Podobne przedstawienia, koncerty i spotkania są wielce wartościowe - dodaje Śmieja.

Witold Pilecki był między innymi dobrowolnym więźniem w Auschwitz, skąd uciekł i przekazywał światu, co dzieje się za murami obozu. 70 lat temu stanął przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie, który skazał go na śmierć przez strzał w tył głowy.
Adrian Czubak
Maria Kalczyńska i Urszula Śmieja

Zobacz także

2017-04-24, godz. 15:25, Patronaty - polecamy Nastrojowe piosenki w Studiu M – w sobotę wystąpi Krzysztof Nurkiewicz Koncerty w Studiu M zazwyczaj są w piątki, ten - wyjątkowo - odbędzie się w sobotę (29.04). Wystąpi poeta, bard Krzysztof Nurkiewicz. Artysta będzie promował swoją najnowszą płytę pt. 'Chwyty barowe'. Początek o godz. 19:00… » więcej 2017-04-22, godz. 00:30, Kultura i rozrywka Zespół Parande wystąpił na scenie Studia M Radia Opole Parande to formacja złożona z pięciu muzyków, która powstała 2008 roku w Opolu. Na swoim koncie mają jedną płytę 'Wiara' z 2009 roku. Teraz przygotowują się do wydania kolejnego albumu. » więcej 2017-04-21, godz. 12:48, Patronaty - polecamy Parande zagrają dziś w Studiu M - transmisja od 20:05 To już tradycja - koncerty w Studiu M, na które zapraszamy naszych słuchaczy. Tak też będzie dziś (21.04). To będzie rockowe spotkanie z opolskim zespołem Parande! Początek o godz. 20:00. Wydarzenie będziemy transmitować. Przed… » więcej 2017-04-18, godz. 23:00, Kultura i rozrywka 42. OKT: "Pieśń o głodzie" Brunona Jasińskiego czytano w Studiu M Radia Opole Poematu 'Pieśń o głodzie' Brunona Jasińskiego wysłuchali słuchacze Radia Opole oraz programu 'Rewiry kultury'. Tekst w Studiu M naszej rozgłośni interpretowali aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Słuchowisko wyreżyserowała… » więcej 2017-04-13, godz. 08:57, Patronaty - polecamy Zdobądź zaproszenie i przyjdź posłuchać na żywo słuchowiska w Studiu M! Łukasz Konopka, Karol Kossakowski i Leszek Malec - to aktorzy, których będzie można zobaczyć podczas ostatniego ze słuchowisk prezentowanych w Studiu M w ramach „Klasyki Czytania” - wydarzenia towarzyszącego 42. Opolskim Konfrontacjom… » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »