25 lat temu doszło do synchronizacji bloku pierwszego w Elektrowni Opole. Podczas „Energetycznego wieczoru wspomnień” pierwsi dyrektorzy, byli budowniczy i pracownicy powrócili do czasów początków budowy, a nawet i lat wcześniejszych.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Józef Szweda, były prezes zarządu i długoletni dyrektor techniczny Elektrowni Opole, Alojzy Nyczka, były dyrektor generalnego wykonawcy elektrowni, a także Edward Kinal, były wieloletni sekretarz rady nadzorczej elektrowni, pracujący od 1974 roku.
- W lipcu 1973 roku było tzw. wbicie łopaty, czyli rozpoczęcie i wejście na budowę. Od razu zaczęły się schody - wspomina Edward Kinal.
- Okazało się, że w miejscu budowy kiedyś przed 700-1000 laty, była osada, dymarki i różne wykopaliska. I po pierwszych odkryciach musieli zjawić się archeolodzy, którzy długo pracowali i wykopywali różne zabytki, to był taki pierwszy prognostyk, że tak szybko się nie będziemy budować - mówi Kinal.
„Energetyczny wieczór wspomnień” to tylko jedno z wydarzeń, które ma upamiętnić 25-lecie Elektrowni Opole.
- To 25-lecie jest rokiem szczególnym, będziemy świętować cały rok – mówi Tomasz Gabor, kierownik działu organizacji i administracji w PGE GIEK Elektrownia Opole.
- Planujemy uroczystość nadania imienia ś.p. Józefa Pękali, byłego i najdłuższego prezesa elektrowni, rondu przy Elektrowni Opole. Następnie szykujemy się do jubileuszowej edycji dni otwartych. Opolanie będą mogli zobaczyć wystawę plenerową na której znajdą się najstarsze materiały zdjęciowe, jakie zostały uchwycone i odnalezione w naszych archiwach - mówi Gabor.
W planach tegorocznych obchodów 25-lecia jest także specjalna msza na Dzień Elektryka, wielka gala podczas której honoruje się długoletnich pracowników, Ogólnopolskie Mistrzostwa Energetyków na Smoczych Łodziach, a także sadzenie drzew.
Piątkowe (23.02) spotkanie nagrano w studiu M Radia Opole. Powstanie z niego pamiątkowa płyta.