Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 5 maja to Światowy Dzień Astmy - dowiedz się więcej…
2020-05-04, 09:13 Autor: Materiały przesłane przez AR DEVA sp.j./oprac. AL

5 maja to Światowy Dzień Astmy – dowiedz się więcej o tej chorobie

5 maja to Światowy Dzień Astmy [fot. https://pixabay.com/pl/]
5 maja to Światowy Dzień Astmy [fot. https://pixabay.com/pl/]
Duszność, ucisk w klatce piersiowej, kaszel – to jedne z objawów COVID-19. Te same objawy towarzyszą chorym na astmę. Jak rozróżnić napad astmy od objawów zakażenia koronawirusem? Czy astma zwiększa ryzyko zachorowania na COVID-19? Jak przyjmować leki i czy wszystkie? Poniżej zamieszczamy materiały przygotowane z okazji Światowego Dnia Astmy w ramach warsztatów z cyklu "Quo vadis Medicina?", które pomogą osobom zainteresowanym dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.
Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki nowoczesnym terapiom i stosowaniu się do zaleceń lekarskich można zapanować nad jej objawami. Także, jeśli ma postać ciężką. Dolegliwości te mogą występować z różną częstotliwością i w różnym nasileniu – kilka razy w miesiącu – kilka razy dziennie. Bez skutecznego leczenia objawy nasilają się, konieczna staje się hospitalizacja. W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłych [źródło: http://ecap.pl/pdf/ECAP_wyniki_pl.pdf].

M.in. o tym, czy możliwe jest rozróżnienie chorób bez zrobienia testów, dlaczego astmatyk musi wyjątkowo dbać o to, by nie zarazić się Covid-19, we wtorek (05.05) w Światowym Dniu Astmy w audycji Dobry moment porozmawiamy z Januszem Wójcikiem, zastępcą Ordynatora Oddziału Pulmonologii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Astma ciężka a koronawirus

Poniżej rozmowa z dr med. Aleksandrą Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej, WIM.
Posłuchaj wywiadu z dr. med. Aleksandrą Kucharczyk
Astma a epidemia

Wywiad z dr med. Piotrem Dąbrowieckim, przewodniczącym Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, WIM.
Posłuchaj wywiadu z dr. med. Piotrem Dąbrowieckim
Alergie a Covid-19

Poniżej rozmowa z prof. dr hab. n. med. Markiem Kulusem, prezydentem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kierownikiem Kliniki Pneumologii i Alergologii Wieku Dziecięcego, WUM.
Posłuchaj wywiadu z prof. dr. hab. n. med. Markiem Kulusem
Materiały zostały przygotowane z okazji Światowego Dnia Astmy w ramach warsztatów z cyklu Quo vadis Medicina?, które ze względów epidemiologicznych odbędą się on-line. XXI edycja tego cyklu została objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zobacz także

2020-05-26, godz. 08:33 Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki - dziś gramy dla Mam! Radio Opole składa dziś najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mamom. Z tej okazji gramy dla Was utwór zespołu SBB „Dopóki żyje matka jesteś dzieckiem”… » więcej 2020-05-21, godz. 17:40 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Natalia Lubrano z kwartetem Krzysztofa Żesławskiego, zespół Oberschlesien oraz Łukasz Gorczyca i Przyjaciele – na spotkania z tymi artystami zapraszamy… » więcej 2020-05-15, godz. 15:08 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Połączone siły zespołów Babu Król i Smutne Piosenki, progresywne dźwięki wrocławskiego ATME i ambitny pop Opolan z Lili Poopoo – na spotkania z tymi… » więcej 2020-05-14, godz. 16:17 Świętuj setne urodziny Jana Pawła II z Radiem Opole 18 maja mija setna rocznica urodzin papieża Jana Pawła II. Z tej okazji już od niedzieli Radio Opole zaprasza na specjalne audycje poświęcone tej wyjątkowej… » więcej 2020-05-08, godz. 16:49 Transgresja w Studiu M im. SBB - retransmisja koncertu w sobotę po 22:00 Energetyczną dawkę mocnego, psychodelicznego rocka szykujemy w najbliższą sobotę po 22:00 w programie Twoja Muzyka. W ramach retransmisji najlepszych występów… » więcej 2020-05-06, godz. 21:00 Ekskluzywna transmisja z prestiżowego studia MaQ Records już w sobotę o 20:00 - obejrzyj i posłuchaj! Poczuj koncertowe emocje bez wychodzenia z domu! Radio Opole zaprasza na ekskluzywną transmisję prosto z prestiżowego Studia Nagrań Dźwiękowych MaQ Records… » więcej 2020-05-01, godz. 10:00 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Grupa Ted Nemeth, Kasia Moś i szalenie oryginalny songwriter Gypsy and the Acid Queen – na spotkania z tymi artystami zapraszamy w sobotę (02.05) po godz… » więcej 2020-04-30, godz. 14:14 Wyjątkowe słuchowisko, wyjątkowe transmisje i audycje - spędź majówkę z Radiem Opole Majówka w czasach pandemii będzie to nietypowa. Jak ją spędzić? Namawiamy, by zostać w domu i włączyć Radio Opole! » więcej 2020-04-24, godz. 09:54 Posłuchaj wyjątkowych koncertów granych w Studiu M im. SBB – w sobotę po godz. 20:00 Dizzy Boyz Brass Band z gościnnym udziałem włoskiego wirtuoza trąbki Andrea Tofanelliego; Shadok, czyli autor kultowego riffu do "Artystów" Kazika na Żywo… » więcej 2020-04-20, godz. 08:53 Rząd znosi ograniczenia związane z covid-19 – poznaj etapy Od 20 kwietnia zmieniają się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »