Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-19, 17:50 Autor: PAP

LN siatkarek - Polska - Japonia 3:0 (opis)

Polskie siatkarki pokonały Japonki 3:0 (26:24, 25:20, 25:23) w swoim czwartym meczu Ligi Narodów. To czwarte zwycięstwo biało-czerwonych, które turniej w tureckiej Antalyi zakończyły nie tylko z kompletem punktów, ale i bez straty seta.

Polska – Japonia 3:0 (26:24, 25:20, 25:23).

Polska: Katarzyna Wenerska, Magdalena Stysiak, Klaudia Alagierska-Szczepaniak, Natalia Mędrzyk, Martyna Łukasik, Kamila Witkowska, Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Monika Gałkowska, Marlena Kowalewska, Justyna Łysiak, Julita Piasecka.

Japonia: Kotona Hayashi, Nichika Yamada, Mayu Ishikawa, Sarina Nishida, Aya Watanabe, Koyomi Iwasaki, Manami Kojima (libero) oraz Satomi Fukudome (libero), Nanami Seki, Arisa Inoue, Yukiko Wada.

Już pierwsza akcja spotkania pokazała, że Japonki wysoko zawieszą poprzeczkę kroczącym od zwycięstwa do zwycięstwa w Lidze Narodów zawodniczkom trenera Stefano Lavariniego i o kolejną wygraną nie będzie łatwo. Polki jednak wywiązały się z roli faworytek i pierwszy turniej LN zakończyły z imponującym bilansem.

Na początku biało-czerwone miały problemy w ataku i przy stanie 3:6 ich włoski szkoleniowiec poprosił o czas, a podczas przerwy zwracał głównie uwagę na przyjęcie zagrywki rywalek.

Długo jego rady nie okazywały się skuteczne, a polska drużyna przegrywała 10:13 czy 13:16. Gdy doszła na jeden punkt (15:16), to przytrafiła się jej seria błędów - w aut zaatakowały Natalia Mędrzyk i Magdalena Stysiak, a nieporozumienie w obronie dało 19. punkt Japonkom. Później było 16:21, 18:23 i wtedy w polu serwisowym pojawiła się Martyna Łukasik, której zagrywka odwróciła losy seta.

Polki wykorzystywały złe przyjęcie Azjatek, czujnie grały na siatce i zbliżyły się na 22:23. Wtedy trener Japonek poprosił o przerwę, ale po skutecznym bloku przy antence Mędrzyk w kolejnej akcji na tablicy wyników pojawił się remis. Po chwili Polki miały piłkę setową, ale po następnej długiej wymianie w tym meczu Japonkom udało się wyjść z opresji. Jednak po chwili kolejny skuteczny w końcówce tej partii blok Mędrzyk dał Polkom zwycięstwo 26:24.

Druga partia rozpoczęła się podobnie jak pierwsza i Japonki odskoczyły na kilka punktów, jednak po asie serwisowym Stysiak zrobiło się po sześć. Później znowu to rywalki uzyskały kilka "oczek" przewagi, ale szybko znowu rezultat się wyrównał (11:11). Tablica wyników remis wskazywała jeszcze kilkakrotnie, ale dzięki świetnej postawie Stysiak w ataku, to Polki były stroną dominującą.

Głównie dzięki zawodniczce, która miniony sezon spędziła w Fenerbahce Stambuł, biało-czerwone wyszły na 18:16, a później 21:17, kiedy w ataku wsparła ją Łukasik. Dwa ostatnie punkty w tym secie atakami ze środka zdobyła zastępująca w podstawowej szóstce Agnieszkę Korneluk Kamila Witkowska i skończyło się 25:20.

Trzecią odsłonę Polki zaczęły na większym luzie, czego elementem była m.in. sprytna "kiwka" rozgrywającej Katarzyny Wenerskiej. Moment rozprężenia kosztował je jednak utratę prowadzenia, ale po akcjach skutecznych Witkowskiej i Stysiak zrobiło się 12:10.

W środkowej części seta zespół Lavariniego uzyskał kilka punktów przewagi, ale ambitne Azjatki doprowadziły do remisu 18:18. W końcówce minimalne lepsze były Polki, a ostatni punkt uzyskała atakiem ze skrzydła najskuteczniejsza na boisku Stysiak. 25:23 i 3:0.

Po tygodniowej przerwie polska ekipa zagra w amerykańskim Arlington, gdzie jej rywalami będą kolejno: Serbia, Korea Płd., Niemcy i zespół gospodarzy.(PAP)

pp/ af/

Kraj i świat

2024-06-02, godz. 18:50 Ekstraliga żużlowa - Apator - Falubaz 46:44 (wynik) Apator Toruń - NovyHotel Falubaz Zielona Góra 46:44 Punkty: Apator Toruń: Emil Sajfutdinow 12 (3,3,3,1,2), Robert Lambert 10 (3,3,2,2,0), Patryk Dudek… » więcej 2024-06-02, godz. 18:50 Malediwy/ Władze: zakażemy Izraelczykom wjazdu do naszego kraju Władze zdominowanych przez islam Malediwów, państwa i archipelagu ponad tysiąca wysepek położonych na Oceanie Indyjskim, zamierzają zakazać wjazdu do kraju… » więcej 2024-06-02, godz. 18:50 Małopolski Wyścig Górski – Austriak Riccardo Zoidl triumfatorem Austriak Riccardo Zoidl wygrał 62. Małopolski Wyścig Górski. O sukcesie kolarza grupy Team Felt-Felbermayr przesądziło wygranie 3. etapu z metą na Przełęczy… » więcej 2024-06-02, godz. 18:30 Warmińsko-mazurskie/ Po zderzeniu aut zablokowana S7 w kierunku Warszawy Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych na wysokości Jazowej i Kazimierzowa (woj. warmińsko-mazurskie) zablokowana jest droga ekspresowa S7 w kierunku Warszawy… » więcej 2024-06-02, godz. 18:30 World Rugby HSBC Sevens Challenger - cztery porażki Polek w Madrycie Reprezentacja Polski rugby 7 kobiet poniosła cztery porażki w rozegranym w Madrycie finałowym turnieju World Rugby HSBC Sevens Challenger. W decydującym meczu… » więcej 2024-06-02, godz. 18:20 French Open - wyniki turnieju kobiet Wyniki niedzielnych meczów 4. rundy (1/8 finału) kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Iga Świątek (Polska, 1) - Anastazja Potapowa (Rosja)… » więcej 2024-06-02, godz. 18:20 USA/ B. kochanka Trumpa: powinien on zostać workiem treningowym w schronisku dla kobiet Po tym, jak w czwartek nowojorska ława przysięgłych uznała byłego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa za winnego 34 przestępstw związanych z fałszowaniem… » więcej 2024-06-02, godz. 18:10 Śląskie/ Konferencja Droniada Tech otworzy festiwal poświęcony technologiom dronowym Organizowana na Stadionie Śląskim w Chorzowie konferencja Droniada Tech by Politechnika Śląska otworzy w poniedziałek tegoroczną Droniadę - festiwal poświęcony… » więcej 2024-06-02, godz. 18:10 ME 2024 - Probierz: wynik, który mnie zadowoli, to wyjście grupy (krótka2) Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Michał Probierz powiedział, że na Euro 2024 chce wyjść z grupy. 'To wynik, który mnie zadowoli. Bo wyjście z tak… » więcej 2024-06-02, godz. 18:00 ME 2024 - Probierz: myślimy o powołaniu jeszcze jednego piłkarza (krótka) Michał Probierz przyznał na początku zgrupowania reprezentacji Polski w Warszawie przed mistrzostwami Europy, że kontuzja Bartosza Slisza to nic poważnego… » więcej