Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-16, 22:30 Autor: PAP

Poznaliśmy zwycięzców 21. Millennium Docs Against Gravity

"Las", "Echa miłości", "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała", "Świeżak" i "Ostatnia wyprawa"- to niektóre z filmów, nagrodzonych podczas 21. festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Grand Prix Festiwalu otrzymał film "Nie chcemy innej ziemi".

Gala wręczenia nagród 21. odsłony festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity odbyła się w czwartkowy wieczór w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. "To jeszcze nie zwieńczenie festiwalu. Jeszcze przez pełne trzy dni będzie się odbywał w kinach w 7 miastach, a później od wtorku 21 maja do 3 czerwca publiczność, która nie mogła przyjść do kina, która będzie chciała nadrobić pewne braki w programie festiwalu, będzie mogła zobaczyć filmy w trakcie festiwalu online" - powiedział podczas uroczystości Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu.


"Udało nam się zebrać najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Nasz cykl selekcyjny trwał dłużej niż 12 miesięcy" - podkreślił, dodając, że organizatorzy już pracują nad programem przyszłorocznej imprezy. "Filmów dokumentalnych nie produkuje się dla nagród, aczkolwiek jest to wyraz podziwu i jakiś rodzaj gratyfikacji za ciężką, wieloletnią pracę" - zauważył Liebhart.


Nagrodę Bank Millenium Grand Prix przyznano filmowi "Nie chcemy innej ziemi" (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor), ukazujący "ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski" - czytamy na stronie festiwalu. "Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez 5 lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników". Nagrodę w imieniu twórców filmu odebrał ambasador Palestyny w Polsce Mahmoud Khalifa.


"Miło czuć i pamiętać, że jest się wśród przyjaciół. To wyróżnienie ma wielkie znaczenie dla ludzi, którzy walczą o swoje prawo do życia w spokoju i pokoju. Ma wielkie znaczenie i ma przypomnieć światu, że setki tysięcy osób w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu pozostało bez dachu nad głową z powodu chęci niektórych w Izraelu do rozlewu krwi i niszczenia" - powiedział ambasador odbierając nagrodę.


W tej kategorii wyróżniono także filmy "Sugarcane" (reż. Emily Kassie, Julian Brave Noise Cat) oraz "Agent szczęścia" (reż. Dorottya Zurbo, Arun Bhattarai).


Nagrody lokalne w Konkursie Głównym przyznały także inne festiwalowe miasta: Wrocław przyznał Grand Prix Dolnego Śląska filmowi "Las" Lidii Dudy, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni trafiła do "Hollywoodgate" (reż. Ibrahim Nash'at), Nagrodę Wolności ufundowaną przez miasto Poznań otrzymał "Ibelin" Benjamina Ree, a nagrodę Bydgoszcz Art.Doc Award - film "Nie chcemy innej ziemi". 17 maja dowiemy się, który film otrzymał Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach.


Zwycięskim filmem w kategorii "Najlepszy debiut" wybrany został "Echa miłości" (reż. Zara Zerny) za - jak podkreślono w werdykcie jury - "wzruszające i piękne ukazanie tematu, który dla wielu ludzi stanowi temat tabu; za sposób pokazania miłości i straty oraz za wspaniałe ujęcia i muzykę, podkreślające godność starości".


W kategorii "Nos Chopina" jury nagrodziło "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała" (reż. Klara Tasovska). Nagrodę dla "Najlepszego filmu polskiego" przyznano "Lasowi" w reżyserii Lidii Dudy; wyróżnienie otrzymał "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej. Przyznano także nagrody "Green Warsaw Award", którą dostał film "Zieloni giganci" (reż. Laurence Billiet, Rachael Antony), wyróżniono także "Przynoszę Ci dzikość" (reż. Dyba Lach).Za najlepszy film krótkometrażowy jury konkursowe uznało "Świeżaka" Michała Edelmana i Tomasza Pawlika. Wyróżnienie przyznano natomiast obrazowi "Kolizja" (reż. Camille Vigny). Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim trafiła do "Ostatniej wyprawy" w reżyserii Elizy Kubarskiej, a wyróżnienia w tej kategorii - do "Rave" Łukasza Rondudy i Dawida Nickela oraz "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Imielskiej.


Podczas czwartkowej uroczystości ogłoszono także tytuł filmu, który otrzymał Nagrodę Amnesty International Polska. Nagroda główna w tej kategorii trafiła do "Lasu" Lidii Dudy, wyróżniono film "Nie jesteś sama" Karoliny Domagalskiej. Nagrodę za najlepsze zdjęcia przyznano "Piwnicy" Romana Blazhana. Duda i jej "Las" wyróżniono także Nagrodą Smakjam za najlepszą produkcję w Konkursie Polskim.


Warszawska odsłona imprezy zakończy się 19 maja. W dniach 21 maja - 3 czerwca festiwalowe filmy oglądać będzie można online. (PAP)


pj/


Kraj i świat

2024-06-01, godz. 08:10 Paryż - Zamojski: ani przez chwilę nie można się poddawać (wywiad) 'Najważniejsza jest wiara w siebie, ani przez chwilę nie można się poddawać' - powiedział w wywiadzie dla PAP Przemysław Zamojski, 37-letni kapitan reprezentacji… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 IMGW ostrzega przed burzami w prawie całej Polsce IMGW wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami dla całego kraju z wyjątkiem Wybrzeża. W większości Polski obowiązują ostrzeżenia… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Paryż - córka lekarza-misjonarza wiosłuje w barwach Ugandy i jedzie na drugie igrzyska Wioślarka Kathleen Grace Noble, córka irlandzkich misjonarzy, która rozpoczynała przed blisko dekadą treningi na afrykańskim jeziorze Wiktoria, gdzie żyją… » więcej 2024-06-01, godz. 08:00 Indie/ Rekordowe upały w ostatnim dniu wyborów parlamentarnych W Indiach rozpoczął się w sobotę ostatni dzień wieloetapowych wyborów do izby niższej parlamentu. Fala rekordowych upałów, które od kilku tygodni utrzymują… » więcej 2024-06-01, godz. 07:50 Wielkopolskie/ W sobotę XXVIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 Pod hasłem 'Wracaj do domu!' w sobotnie popołudnie na Polach Lednickich (woj. wielkopolskie) rozpocznie się 28. edycja Ogólnopolskiego Spotkania Młodych Lednica… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 1 czerwca rozpoczyna się program refundacji in vitro W sobotę rozpoczyna się program refundacji in vitro, na który państwo przeznaczy 2,5 mld zł do końca 2028 r. Z finansowania mogą skorzystać pary, które… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Ekspertka: program refundacji in vitro spełnia oczekiwania pacjentów Program refundacji in vitro pozwala na to, by skorzystały z niego zarówno pacjentki lepiej rokujące na zajście w ciążę, jak i te z mniej obiecującymi wynikami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 Halle Berry i Olivier Martinez dla dobra syna zgodzili się wziąć udział w terapii rodzicielskiej Zdobywczyni Oscara wraz z eksmałżonkiem podjęli próbę polubownego rozwiązania swojego konfliktu. Halle Berry i Olivier Martinez, którzy sfinalizowali rozwód… » więcej 2024-06-01, godz. 07:40 W lekkoatletyce mają być wprowadzane nowe konkurencje Światowa Federacja Lekkoatletyczna zamierza wprowadzać do programu zawodów nowe konkurencje, takie jak sztafeta mieszana 4x100 metrów czy bieg z przeszkodami… » więcej 2024-06-01, godz. 07:20 Prof. Stelmach o wybitnym krytyku architektury Józefie Rykwercie: trzeba go czytać i znać To jedna z niewielu znanych mi osób, które przyznały się, że jakaś przestrzeń wzruszyła je do łez - powiedział PAP prof. Bolesław Stelmach, dyrektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »