Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-15, 14:30 Autor: PAP

Sejm/ Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie projektu o ochronie sygnalistów 21 maja

Po trzech godzinach posiedzenia Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przerwała w środę rozpatrywanie projektu ustawy o ochronie sygnalistów ze względu na inne sejmowe obowiązki posłów. Prace nad projektem będą kontynuowane 21 maja. Do regulacji zgłoszono kilkadziesiąt uwag.

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajęła się w środę szczegółowym rozpatrywaniem projektu ustawy o ochronie sygnalistów. Projekt ustawy ma zaimplementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.


Przez trzy godziny sejmowe biuro legislacyjne, posłowie oraz strona społeczna wskazywali na potrzebne poprawki doprecyzowujące omawiane przepisy.


Przewodnicząca komisji Katarzyna Ueberhan (Lewica) zapowiedziała, że uwagi w formie poprawek będą zgłaszanie w drugim czytaniu projektu.


Uczestnicy posiedzenia chcieli m.in., by zgłoszenie sygnalisty było obligatoryjnie anonimowe. Zastanawiano się także, czy zasadne jest włączenie prawa pracy do tej ustawy. A jeśli tak, to czy nie potrzebne jest uszczegółowienie, jakich konkretnie elementów prawa pracy dotyczyłaby ochrona sygnalistów.


Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że jednym z celów dyrektywy unijnej jest ochrona bezpieczeństwa i higieny pracy. "Uznaliśmy, że pominięcie tak zasadniczego obszaru byłoby po prostu sprzeczne z duchem i ideą tej ustawy" - powiedziała.


W połowie rozpatrywania projektu posiedzenie zostało przerwane ze względu na inne sejmowe obowiązki posłów. Jak wskazała przewodnicząca komisji, o godz. 15 zaplanowano m.in. drugie czytanie projektu "Aktywny rodzic". Ueberhan zapowiedziała, ze rozpatrywanie regulacji będzie kontynuowane 21 maja o godz. 16.


Rada Ministrów przyjęła na początku kwietnia projekt ustawy o ochronie sygnalistów, czyli osób, które pracują w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają związane z pracą naruszenia prawa. Regulacja ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dokument ten miał być wprowadzony przez kraje unijne do 17 grudnia 2021 r.


Zgodnie z projektem ochroną zostaną objęte osoby zgłaszające naruszenie prawa niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby.


Sygnalista będzie mógł zgłosić naruszenie prawa za pomocą wewnętrznych kanałów zgłoszeń, które zostaną utworzone przez podmioty prywatne i publiczne, zewnętrznych kanałów zgłoszeń do odpowiednich organów państwa i za pomocą ujawnienia publicznego (w szczególnie określonych przypadkach).


Sygnalistą, któremu przysługiwać będzie ochrona będzie mógł zostać pracownik, ale też były pracownik, funkcjonariusz, żołnierz zawodowy, zleceniobiorca, stażysta czy wolontariusz.


Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Ten urząd zajmie się też przyjmowaniem zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów, jeśli chodzi o konstytucyjne prawa oraz wolności człowieka i obywatela.


Nowe rozwiązania mają wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przepisy o zgłoszeniach zewnętrznych zaczną obowiązywać po sześciu miesiącach od ich ogłoszenia.(PAP)


autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ agz/


Kraj i świat

2024-06-04, godz. 11:40 Nie żyje aktor, satyryk, polityk Janusz Rewiński W wieku 74 lat zmarł aktor, satyryk, poseł na Sejm I kadencji Janusz Rewiński, znany m.in. z Kabaretu Olgi Lipińskiej, ról w filmach 'Kiler', 'Kiler-ów 2-ów'… » więcej 2024-06-04, godz. 11:40 Kanye West został pozwany przez byłą asystentkę. Padły zarzuty o molestowanie seksualne Kontrowersyjny raper znów ma kłopoty. Przeciwko Kanyemu Westowi wpłynął właśnie kolejny pozew - tym razem ze strony byłej asystentki gwiazdora, która… » więcej 2024-06-04, godz. 11:40 D. Kolarska (Lewica): Pokolenie politycznych słoni nie rozumie problemów młodego pokolenia Pokolenie politycznych słoni nie rozumie problemów młodego pokolenia - powiedziała we wtorek kandydatka Lewicy w wyborach do PE Dorota Kolarska. Podkreśliła… » więcej 2024-06-04, godz. 11:30 Śląskie/ Latem zmiany kursowania pociągów i nowe oferty Kolei Śląskich Czerwcowa tzw. korekta kolejowego rozkładu jazdy będzie dla Kolei Śląskich m.in. okazją do uruchomienia połączenia Gliwice - Rybnik. Okresowo przywrócony… » więcej 2024-06-04, godz. 11:30 MON pracuje nad podniesieniem stawek uposażeń dla żołnierzy niezawodowych MON pracuje nad podniesieniem stawek uposażeń dla żołnierzy niezawodowych - WOT i rezerwistów biorących udział w ćwiczeniach; projekt rozporządzenia w… » więcej 2024-06-04, godz. 11:30 Morawiecki (PiS): Polska rządzona przez obecną koalicję to Polska minus B. premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że PiS przygotowało raport 'Był Plus Jest Minus', podsumowujący półrocze obecnego rządu. Według… » więcej 2024-06-04, godz. 11:30 Rząd rozpoczął posiedzenie, zajmie się m.in. projektem ws. warunków technicznych budynków We wtorek po godz. 11 zebrał się rząd. Ministrowie zajmą się m.in. projektem przedłużającym dotychczasowe rozporządzenie ws. warunków technicznych dla… » więcej 2024-06-04, godz. 11:30 ME 2024 - rzecznik reprezentacji Polski: nikt z piłkarzy nie opuszcza zgrupowania 'Żaden z piłkarzy nie opuszcza zgrupowania' - powiedział rzecznik reprezentacji Emil Kopański, komentując wątpliwości dotyczące stanu zdrowia Bartosza… » więcej 2024-06-04, godz. 11:20 Wybory do PE/ Partia Marine Le Pen otwarta na współpracę z PiS w europarlamencie Szef delegacji Zjednoczenia Narodowego (RN) w Parlamencie Europejskim Jean-Paul Garraud powiedział PAP, że jego partia widzi przestrzeń do współpracy m.in… » więcej 2024-06-04, godz. 11:20 Bochenek: prezes PiS jest we wtorek w Brukseli, wraz z tymi, którzy mierzą się z wielkimi problemami Prezes PiS Jarosław Kaczyński przebywa we wtorek w Brukseli razem z tymi, którzy - jak napisał rzecznik partii Rafał Bochenek - 'wskutek błędnej polityki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »