Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-14, 18:40 Autor: PAP

P.Kowal o konflikcie izraelsko-palestyńskim: Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym

Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym, które zakłada istnienie Izraela i Palestyny - podkreślił we wtorek szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Paweł Kowal (KO). Zastrzegł jednocześnie, że Izrael jest strategicznym sojusznikiem Polski.

Kowal podczas debaty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odniósł się do piątkowego głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które uchwaliło rezolucję popierającą przyznanie statusu stałego członka Palestynie. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przeciw rezolucji było dziewięć państw, a 25 się wstrzymało od głosu. Krytycznie na polskie stanowisko zareagował ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne.


"My jesteśmy za dwoma państwami. Polska jest za rozwiązaniem dwupaństwowym. I nasi partnerzy w Izraelu muszą to wyraźnie słyszeć" – powiedział szef sejmowej komisji SZ dodając, że polski głos w ONZ jest wyrazem tej polityki. "To jest nasza polityka od dawna, zresztą to jest polityka ponadpartyjnego konsensusu" – stwierdził.


Jednocześnie podkreślił: "My mamy historyczne, głębokie, na każdym poziomie, jako Polska, więzi z Izraelem. Izrael jest naszym strategicznym sojusznikiem". "My nie popieramy wszystkiego, co robi rząd (premiera Izraela Benjamina) Netanjahu, ale strategicznie my jesteśmy z Izraelem, czy to się komuś podoba czy nie. Jeżeli ktoś jest Polakiem i czuje tradycję to wie, jak bardzo my jesteśmy – jak to mówią Brytyjczycy - jak ręka i rękawiczka" – stwierdził.


Kowal podczas briefingu poprzedzającego debatę przypomniał, że jest przewodniczącym Rady ds. Współpracy z Ukrainą, która odpowiada za budowanie relacji polsko-ukraińskich na poziomie uniwersytetów, ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i kościołów. Do jej najważniejszych zadań zaliczył przygotowanie polskich firm i instytucji do udziału w przetargach organizowanych przez międzynarodowe instytucje w związku z odbudową Ukrainy.


"Chciałbym, żeby w ciągu najbliższych trzech miesięcy - i to się uda - każda polska firma, która chce współpracować przy odbudowie, każdy polski NGO, organizacja pozarządowa, instytucja, uniwersytet, a także samorządy wiedziały, gdzie te środki będą, kiedy mniej więcej - przynajmniej, jeśli to nie będzie szczegółowo wiadome - będą rozdzielane i w jaki sposób mogą uczestniczyć w przetargach" – powiedział Kowal.


"Myślę, że ta sprawa przygotowania polskich instytucji do poważnych przetargów w kilku międzynarodowych instytucjach, w tym szczególnie ONZ-owskich przetargów jest naszym zadaniem" – powiedział polityk. Wskazał także na wagę polskiego eksportu na Ukrainę. "Trzeba zrobić wszystko, co możliwe, żeby eksport polskich firm był jak największy" – zaznaczył Kowal.


5 kwietnia br. premier Donald Tusk wydał zarządzenie w sprawie utworzenia Rady ds. Współpracy z Ukrainą, do której zadań należy zapewnienie uspójnienia informacji o działaniach podejmowanych na rzecz odbudowy Ukrainy, w tym m.in. analizowanie propozycji kierunków działań dotyczących wsparcia Ukrainy w procesie jej odbudowy, proponowanie rozwiązań służących wspieraniu współpracy polsko-ukraińskiej, monitorowanie działań podejmowanych w ramach struktur UE dotyczących pomocy Ukrainie i wymiana doświadczeń z przedstawicielami Ukrainy i innych państw.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ par/


Kraj i świat

2024-06-09, godz. 00:20 Lublin/ Od poniedziałku ruszają zapisy dzieci na akcję „Lato w mieście” Warsztaty tworzenia ekobiżuterii, zajęcia przyrodnicze z elementami survivalu, nauka pływania kajakiem - to niektóre propozycje dla dzieci w Lublinie podczas… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Lekkoatletyczne ME - brązowe medale Skrzyszowskiej i Haratyka (opis) Polscy lekkoatleci zdobyli dwa brązowe medale drugiego dnia mistrzostw Europy w Rzymie. Pia Skrzyszowska zajęła trzecie miejsce w biegu na 100 m przez płotki… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Żużlowe ME - Janowski drugi, Dudek czwarty w pierwszym turnieju Maciej Janowski zajął drugie, a Patryk Dudek - czwarte miejsce w turnieju w Debreczynie, otwierającym sezon indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu. Zwyciężył… » więcej 2024-06-09, godz. 00:00 Gala Polskiej Ligi Siatkówki - Huber i Nowicka najlepsi w sezonie 2023/24 Norbert Huber został najlepszym zawodnikiem ekstraklasy siatkarzy, Julia Nowicka została wyróżniona w ten sposób w lidze kobiecej, a wśród trenerów nagrodę… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Lekkoatletyczne ME - Czykier: gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, złapałem się za głowę Damian Czykier nie ukończył finałowego biegu na 110 m przez płotki. 'Gdy zobaczyłem wynik brązowego medalisty, to złapałem się za głowę. Znów podium… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Wrocław/ Agnieszka Graca uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 23:50 Remis Austrii, wygrane Chorwacji i Hiszpanii w piłkarskich meczach towarzyskich (aktl.) Austria, która będzie rywalem Polski w grupie D piłkarskich mistrzostw Europy, zremisowała w St. Gallen z innym uczestnikiem turnieju Szwajcarią 1:1 w swoim… » więcej 2024-06-08, godz. 23:40 Lekkoatletyczne ME - Haratyk: w głowie miałem nawet srebrny medal (wideo) Kulomiot Michał Haratyk zdobył brązowy medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Triumfował Włoch Leonardo Fabbri, przed Chorwatem Filipem Mihaljevicem… » więcej 2024-06-08, godz. 23:30 Lekkoatletyczne ME - Skrzyszowska: medal z takim wynikiem świetnie smakuje (wideo) Pia Skrzyszowska czasem 12,42 poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 m przez płotki i zdobyła brąz lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. 'Medal z… » więcej 2024-06-08, godz. 23:20 Lekkoatletyczne ME - wyniki Wyniki drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie: KOBIETY 100 m ppł 1. Cyrena Samba-Mayela (Francja) 12,31 2. Ditaji Kambundji (Szwajcaria)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »