Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-11, 09:00 Autor: PAP

Włochy walczą ze zjawiskiem podrabiania ich żywności, przynoszącym krajowi ogromne straty

Na ponad 100 miliardów euro rocznie szacuje włoski związek rolników i producentów żywności straty branży z powodu podrabiania włoskich produktów spożywczych na wszystkich kontynentach. Obrona produktów pochodzących z Włoch i walka z podróbkami mobilizuje producentów, organizacje rolnicze i polityków.

Promocja marki "made in Italy" stała się jednym z priorytetów rządu Giorgii Meloni. Świadczy o tym zmiana nazwy resortu ds. rozwoju gospodarczego, jaki działał w poprzednich gabinetach, na ministerstwo ds. firm i Made in Italy.


Ministerstwo oświaty wprowadziło od najbliższego roku szkolnego nowy profil klas w liceach, również pod nazwą "made in Italy". Mają w nich zostać wyszkoleni specjaliści w dziedzinie promocji krajowej żywności. Na razie zapisy do klas o tym profilu pozostają na poziomie poniżej oczekiwań - zaznaczyły media.


Jednym z elementów procederu fałszowania żywności jest zjawisko o globalnym zasięgu, określane po angielsku jako "Italian sounding" (włosko brzmiące). To oszukańczy chwyt marketingowy, polegający na używaniu włoskich nazw lub wymyślaniu nazw do nich zbliżonych, wykorzystywaniu typowych wizerunków z Włoch albo flagi tego kraju na etykiecie, by w ten sposób zasugerować, że produkty pochodzą z Włoch.


Zjawisko to obserwowane jest bacznie przez władze od ponad 10 lat. Powstały grupy ekspertów, monitorujących to zjawisko.


W czołówce najczęściej fałszowanych produktów są sery: Parmigiano Reggiano i Grana Padano. Jak zauważają eksperci, produkcja ich podróbek jest większa niż oryginałów. Wśród wędlin najwięcej jest podróbek szynki parmeńskiej.


Minister rolnictwa i suwerenności żywnościowej Francesco Lollobrigida chce z kolei zdyscyplinować włoskie restauracje na świecie.


"Dosyć z lokalami, które są rzekomo włoskie, ale używają zagranicznych produktów; dosyć z kucharzami, którzy nie umieją gotować po włosku i są obiektem drwin" — powiedział w wywiadzie prasowym.


Zdaniem szefa resortu należy opracować reguły, by chronić oryginalną włoską gastronomię na świecie i jej standardy.


Jak wyjaśnił, trzeba to zrobić poprzez wprowadzenie wymogów, jakie trzeba będzie spełnić w restauracjach, by można było je uznać za prawdziwie włoskie.


W Parmie, z której pochodzi Parmigiano Reggiano oraz słynna szynka, szczególnie widoczna jest niemal na każdym kroku promocja tamtejszych specjałów. To miasto w regionie Emilia-Romania uważane jest za włoską czy wręcz europejską stolicę żywności.


Znajduje się tam siedziba Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Instytucja ta oferuje niezależne doradztwo naukowe w dziedzinach dotyczących zagrożeń związanych z żywnością. Urząd wydaje opinie na temat istniejących i pojawiających się zagrożeń związanych z żywnością; są one potem uwzględniane w unijnych przepisach, mających na celu ochronę konsumentów.


Cała Parma, pełna małych, prowadzonych niekiedy od wielu pokoleń sklepów z miejscowymi specjałami oraz tradycyjnych restauracji, jest ważnym ośrodkiem promocji włoskiej żywności i tradycji kulinarnych.


„Walka ze zjawiskiem podrabiania produktów i +Italian sounding+ powinna być między innymi prowadzona poprzez uwrażliwienie na tradycje kultury kulinarnej” - powiedziała PAP Alice Andrei z dyrekcji biura organizacyjnego największych we Włoszech targów żywności Cibus w Parmie. Jak dodała, należy zwłaszcza cudzoziemcom przekazywać niezbędną wiedzę, by przekonać do tego, aby jedli oryginalne włoskie produkty.


Rozmówczyni PAP odnotowała duże zainteresowanie nabywców z Polski. „To jedni z naszych najciekawszych, prężnie rozwijających się partnerów” - przyznała.


Tegoroczne targi Cibus zgromadziły około 3 tysięcy producentów włoskiej żywności, co było rekordem tej imprezy. Firmy produkujące włoskie specjały prezentowały ją w ośmiu wielkich pawilonach. Padł też inny rekord: obecnych było ponad tysiąc nabywców zagranicznych, reprezentujących wielkie sieci sprzedaży. Byli także klienci z Polski.


Z Parmy Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ akl/


Kraj i świat

2024-05-23, godz. 08:00 Różański kontra Okolie na ringu w Rzeszowie W piątek (godz. 19.30) w rzeszowskiej hali na Podpromiu Łukasz Różański (15-0, 14 KO) stanie do obrony mistrzowskiego pasa w kategorii bridger. Jego przeciwnikiem… » więcej 2024-05-23, godz. 08:00 Jeśli płakałem, to jedynie ze śmiechu - 150 lat temu urodził się Antoni Fertner 23 maja 1874 roku urodził się Antoni Fertner, aktor, komik, znany m.in. z filmów „Jaśnie pan szofer”, „Ada, to nie wypada” i „Zapomniana melodia”… » więcej 2024-05-23, godz. 07:50 Litwa/ W Połądze rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony państw Grupy Północnej Sytuacja bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku, a także wsparcie dla Ukrainy oraz program lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie… » więcej 2024-05-23, godz. 07:50 Warszawa/ W czwartek radni zadecydują o wysokości pensji prezydenta Warszawy Podczas czwartkowej sesji radni zajmą się wynagrodzeniem prezydenta Warszawy. Jak dowiedziała się PAP, projekt uchwały przewiduje utrzymanie pensji Rafała… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Liga NHL - wynik Wynik środowego meczu 3. rundy play off - finału konferencji - hokejowej ligi NHL: Konferencja Wschodnia New York Rangers - Florida Panthers 0:3(stan rywalizacji… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Warszawa/ Utrudnienie na S8 po zderzeniu trzech pojazdów Na drodze krajowej S8 w Warszawie między węzłami Wisłostrada i Modlińska doszło do kolizji ciężarówki z dwoma samochodami osobowymi - poinformował w… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 "Rz": Lokalny problem PO Wyklarował się układ sił na Dolnym Śląsku. PiS straciło województwo, ale w koalicji są Bezpartyjni Samorządowcy, którzy już współrządzili regionem… » więcej 2024-05-23, godz. 07:40 Glen Powell gwiazdą nowej ekranizacji sztuki „Niebiosa mogą zaczekać” Napisana przez Harry’ego Segalla sztuka „Niebiosa mogą zaczekać” doczeka się kolejnej ekranizacji. W roli głównej wystąpi w niej Glen Powell. W 1978… » więcej 2024-05-23, godz. 07:30 Warszawa/ W Dniu Dziecka Zaginionego stolica rozświetli się na niebiesko W sobotę z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego w Warszawie wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko. W mieście, w metrze… » więcej 2024-05-23, godz. 07:30 50 lat temu zmarł muzyk jazzowy Duke Ellington 24 maja 1974 r. w Nowym Jorku zmarł kompozytor i pianista jazzowy Edward 'Duke' Elllington. W październiku 1971 r. wraz z bigbandem zagrał jedyny koncert w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »