Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 17:00 Autor: PAP

Sejm/ Projekt dotyczący dodatków dla pracowników opieki społecznej wrócił do komisji

Projekt ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej został w środę skierowany do komisji po tym, jak w drugim czytaniu złożono do niego poprawki. Wiceminister rodziny Katarzyna Nowakowska podkreśliła, że wypłaty dodatków ruszą1 lipca 2024 r.

Sejm w środę debatował nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Regulacja ma umożliwić wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej i pracowników opieki nad dziećmi do lat 3.


W wystąpieniach klubowych Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS) poinformowała, że Prawo i Sprawiedliwość popiera proponowane rozwiązania, ale do projektu złoży poprawki. Wskazała, że ich celem jest wprowadzenie możliwości przyznania dodatkowych środków również pracownikom administracji pracujących w pomocy społecznej, żłobkach lub klubach dziecięcych oraz w systemie pieczy zastępczej prowadzonych przez samorządy lub na ich zlecenie. Jak wyjaśniła, w poprawkach chodzi także o uwzględnienie osób zatrudnionych w instytucjach prowadzonych przez kościoły lub inne związki wyznaniowe.


Dorota Marek (KO) zwróciła uwagę, że dane demograficzne nie pozostawiają żadnych złudzeń - starzejące się społeczeństwo będzie potrzebowało profesjonalnej opieki, a to będzie się wiązało z dużymi potrzebami kadrowymi w obszarze pracowników społecznych. "Jeśli chcemy, aby młode osoby po studiach decydowały się na pracę w tym zawodzie, musimy godnie i adekwatnie wynagradzać te osoby" - podkreśliła.


Zaznaczyła, że koszt dodatków dla pracowników opieki społecznej nie obciąży samorządów, bo w całości pokryje go budżet państwa.


Zdaniem Wiolety Tomczak (Polska 2050 - Trzecia Droga) potrzebne jest wzmocnienie systemu opieki społecznej. Stwierdziła, że zarobki pracowników opieki społecznej urągają godności zadań, które wykonują. "Procedowany w nowelizacji ustawy program jest plasterkiem na głęboką ranę systemu opieki społecznej" - oceniła posłanka. Zapowiedziała poparcie dla omawianej regulacji.


Za projektem opowiedziała się także Agnieszka Kłopotek (PSL - Trzecia Droga) oraz Dorota Olko (Lewica). "To od pracy tej grupy zawodowej zależy sytuacja osób najbardziej wrażliwych, potrzebujących wsparcia, niesamodzielnych" - podkreśliła Olko.


Zaznaczyła, że praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a w Polsce wynagradza się za nią pensją zbliżoną do minimalnej. "To jest niesprawiedliwe i krzywdzące" - dodała posłanka Lewicy.


Poseł Konfederacji Michał Wawer powiedział, że procedowana regulacja jest "doskonałym przykładem na szkołę polityki i państwowości Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska". "Jest to szkoła polityczna polegająca na tym, że długo się śpi, długo się nic nie robi, a potem, kiedy jakaś grupa doprowadzona do desperacji podnosi słuszne postulaty, żeby dostać jakieś podwyżki, to się budzi z tego snu na chwilę, uruchamia drukarkę z pieniędzmi, (...) tę grupę jedną się załatwia, nie robiąc przy tym żadnych systemowych reform, po czym z powrotem zapada się w sen" - powiedział Wawer.


Jak dodał, "to jest droga do tego, żeby państwo polskie doprowadzić do bankructwa". Poseł Konfederacji zaznaczył, że podwyżki dla pracowników opieki społecznej są tak samo uzasadnione, jak dla innych grup pracujących Polaków. Zdaniem Wawra potrzebne są systemowe zmiany, jak bon edukacyjny, czy mechanizm konkurencji w ochronie zdrowia.


Jarosław Sachajko (koło Kukiz'15) stwierdził, że niewpisanie dodatków w samej ustawie, tylko w oddzielnych programach, oznacza, że tego rozwiązania może nie być. Poseł pytał, dlaczego dodatkami nie są objęci pracownicy administracyjni. Podkreślił, że popiera poprawki zgłoszone przez PiS.


Głos w dyskusji zabrała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Nowakowska. Poinformowała, że planowane są dalsze, systemowe działania na rzecz poprawy sytuacji pracowników pomocy społecznej. Zapewniła, że wszystkie rozwiązania będą konsultowane z samorządami.


"Dzisiaj gasimy pożar, który został nam przekazany przez naszych poprzedników" - stwierdziła wiceminister.


Odpowiadając na wątpliwości posłów zaznaczyła, że projekt nie rozróżnia pracowników merytorycznych od administracyjnych, bo chodzi w nim o wszystkie osoby pracujące w systemie pomocy społecznej. Dodała, że dodatki obejmą także pracowników organizacji pozarządowych, które realizują zadania na zlecenie samorządów. Nowakowska wyjaśniła, że dotyczy to także związków wyznaniowych.


W związku ze zgłoszonymi poprawkami wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela skierowała projekt ustawy o pomocy społecznej do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu ich rozpatrzenia. Posiedzenie komisji zaplanowano na czwartek na godz. 14.


Równolegle w Sejmie toczą się prace nad projektem ustawy w sprawie dodatków do wynagrodzeń dla osób, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Te osoby pracują na innych zasadach, dlatego są ujęte w oddzielnym projekcie. Dodatek 1 tys. zł brutto ma być także wypłacony od 1 lipca 2024 r.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ jann/


Kraj i świat

2024-05-06, godz. 10:00 Prawo.pl: lekarz musi dochować tajemnicy także wtedy, gdy dowie się, że pacjent posiada narkotyki (MediaRoom) Każdy ma społeczny obowiązek informowania o popełnieniu przestępstwa prokuratora lub policję na podstawie art. 304 par. 1 kodeksu postępowania karnego (k.p.k.)… » więcej 2024-05-06, godz. 10:00 Po 60 latach Paul McCartney odezwał się w końcu do zakochanej w nim fanki Był rok 1964, kiedy na nagraniu zrealizowanym na potrzeby nadawanego przez stację CBS programu „The Ed Sullivan Show” usłyszeć można było wyznanie miłosne… » więcej 2024-05-06, godz. 09:50 Ranking ATP - Hurkacz wciąż dziewiąty, awans Rublowa na szóste miejsce Hubert Hurkacz wciąż zajmuje dziewiąte miejsce w światowym rankingu tenisistów. Liderem pozostał Serb Novak Djokovic. W pierwszej piątce nie zaszły zmiany… » więcej 2024-05-06, godz. 09:40 Pomorska policja: przez majowy weekend zatrzymano 86 nietrzeźwych kierowców Od 30 kwietnia do 5 maja na pomorskich drogach zatrzymano 86 nietrzeźwych kierowców. W trakcie działań 'Majówka 2024' policjanci pracowali na miejscu 33 wypadków… » więcej 2024-05-06, godz. 09:40 Media: Francja wysłała około 100 żołnierzy do obwodu donieckiego na Ukrainie Francja wysłała do Słowiańska na wschodzie Ukrainy około 100 żołnierzy z 3. pułku piechoty Legii Cudzoziemskiej; mają oni pomóc armii ukraińskiej w… » więcej 2024-05-06, godz. 09:40 Robin Williams wstawił się za młodą gwiazdą „Pani Doubtfire”, gdy wyrzucono ją ze szkoły Ponad 30 lat po premierze komedii „Pani Doubtfire”, występujący w niej młodzi aktorzy spotkali się razem przy okazji nagrywania podcastu „Brotherly Love”… » więcej 2024-05-06, godz. 09:40 Policja podsumowała majówkę: 401 wypadków, 34 ofiary i 460 rannych W czasie sześciu dni majówki na polskich drogach doszło do 401 wypadków, w których zginęły 34 osoby, a 460 zostało rannych - poinformował PAP nadkom… » więcej 2024-05-06, godz. 09:30 Textron Aviation podnosi poziom obsługi klienta, prezentując globalny obiekt dystrybucji części po rozbudowie (Med… WICHITA, Kansas--(BUSINESS WIRE)-- Firma Textron Aviation poinformowała dzisiaj o wielkim otwarciu swojego największego obiektu dystrybucyjnego, położonego… » więcej 2024-05-06, godz. 09:30 Minister rolnictwa: strajk rolników ma podłoże polityczne Protesty rolników, to w dużej mierze inicjatywa polityczna, która ma służyć podtrzymaniu napięcia przed wyborami europejskimi - stwierdził minister rolnictwa… » więcej 2024-05-06, godz. 09:30 Kierwiński: rozważałbym możliwość zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »