Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-24, 15:30 Autor: PAP

Polska firma opracowała dwa chwytaki do użycia na orbicie

Polska firma opracowała dwa chwytaki, przeznaczone do użycia na manipulatorach robotycznych na orbicie. Narzędzia umożliwią konserwację i naprawę satelitów w kosmosie – podano w komunikacie.

Zajmująca się robotyką kosmiczną polska firma PIAP Space ogłosiła zakończenie projektu ORBITA, realizowanego wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Celem programu było opracowanie chwytaków przeznaczonych do użycia w manipulatorach robotycznych na orbicie Ziemi. Mogą posłużyć do konserwacji i naprawie satelitów, dając oszczędności i przedłużając czas działania orbiterów. Polska technologia znajdzie zastosowanie m.in. w misjach planetarnych i badaniach geologicznych – napisano w komunikacie przesłanym w środę do PAP.


W ramach projektu ORBITA PIAP Space opracował cztery produkty. Pierwszy z nich, Multis (Wielofunkcyjny Chwytak Robotyczny - Robotic Multipurpose Gripper), składa się z dwóch głównych podsystemów: obrotowego (360 stopni) oraz chwytaka, w którym można wymieniać narzędzia. Został on zaprojektowany do niezwykle precyzyjnych działań, jakie należy wykonać podczas regularnej konserwacji i napraw w trudnych warunkach kosmicznych. Urządzenie może być też stosowane w misjach planetarnych - deklarują jego twórcy. Możliwość wymiany akcesoriów sprawia, że nadaje się ono do wielu zadań, np. zbierania próbek skał na powierzchni Księżyca i innych ciał niebieskich albo montażu i naprawy sprzętu na powierzchni planet, także w trudnych warunkach.


Drugi produkt - chwytak Laris (Launch Adapter Ring Gripper) - może działać jako końcówka zamontowana na ramieniu manipulatora lub oddzielny mechanizm zaciskowy. Jest lekki, ma dużą powierzchnię chwytającą, wiele czujników i może wytrzymać znaczne obciążenia.


Firma opracowała też czujnik siły i momentu obrotowego Fortis (Force and Torque Sensor) - lekki, kompaktowy czujnik mierzący siłę i momenty obrotowe z dużą precyzją. Ma własne zasilanie i może być umieszczony między chwytakiem a ramieniem robota. Autonomiczny ruch robota w ostatniej fazie przechwytywania satelitów zapewnia natomiast algorytm Systemu Wizyjnego Zbliżeniowego (Close Range Vision System).


PIAP Space (www.piap.space) pracuje nad rozwiązaniami robotycznymi dla branży kosmicznej od 2017 roku. Między innymi w 2022 roku, w ramach wspólnego projektu NASA i ESA, inżynierowie firmy zbudowali prototyp podwozia dla urządzenia Sample Fetch Rover (SFR). Łazik został stworzony dla misji Mars Sample Return, w ramach której na Ziemię mają trafić próbki skał z Czerwonej Planety.


Polskie przedsiębiorstwo jest też głównym wykonawcą dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w projekcie zaawansowanego ramienia robotycznego TITAN do precyzyjnych operacji orbitalnych. Prototypowy model ramienia robota jest testowany w projekcie lądowników ESA ARGONAUT, gdzie będzie odpowiadał za transport ładunków z lądownika na powierzchnię Księżyca. (PAP)


Anna Bugajska


abu/ zan/


Kraj i świat

2024-05-06, godz. 07:00 Snowboardzista Kwiatkowski: do funkcji radnego podejdę jak do sportu - z pełnym zaangażowaniem 'Do funkcji radnego zamierzam podejść jak do sportu, czyli z pełnym zaangażowaniem' - zapewnił PAP Oskar Kwiatkowski, ubiegłoroczny mistrz świata w snowboardowym… » więcej 2024-05-06, godz. 07:00 Sikorski dla PAP: Musimy wyraziściej przekazać Chinom, że wspieranie Rosji to zagrożenie dla Europy Mamy coraz więcej informacji o wsparciu Chin dla rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i powinniśmy wyraziściej przekazać Chinom, że uważamy to za zagrożenie… » więcej 2024-05-06, godz. 06:30 Rusza pilotaż programu "Edukacja z wojskiem" W poniedziałek rusza pilotażowy program dla uczniów 'Edukacja z wojskiem'. Potrwa do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Rocznica katastrofy w Lesie Kabackim - apel o nadsyłanie pamiątek na wystawę W czwartek przypada 37. rocznica katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim. W związku z tym stołeczna dzielnica Ursynów przekazała apel o nadsyłanie pamiątek… » więcej 2024-05-06, godz. 06:20 Nigeria/ Lokalni przywódcy sprzeciwiają się przyjęciu wojsk USA i Francji Niektórzy nigeryjscy przywódcy, zwłaszcza z terenów północnych, intelektualiści i organizacje społeczeństwa obywatelskiego przestrzegły prezydenta Bolę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Wszyscy wiedzą, kto molestował gwiazdę „Reniferka” - przekonuje brytyjski dziennikarz „Reniferek” to obecnie jeden z najczęściej dyskutowanych seriali. Pomimo wesołego tytułu, treść tej produkcji Netfliksa daleka jest od wesołej. Oparta… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski Jarosław Zagórowski zostanie nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Katowicach - wynika z informacji Ministerstwa… » więcej 2024-05-06, godz. 06:10 PŚ w szpadzie - dwie Polki w "32" w Cali Ewa Trzebińska zajęła 27. miejsce, a Martyna Swatowska-Wenglarczyk była 29. w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE w szpadzie w kolumbijskim Cali. Zwyciężyła… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Surinam wyśle wojsko i policję, aby pomóc Haitańczykom w walce z gangami Prezydent Surinamu Chan Santokhi, odnosząc się do krwawej przemocy zbrojnych band przestępczych, terroryzujących ludność Haiti, zadeklarował w niedzielę… » więcej 2024-05-06, godz. 06:00 Związki z opon mogą zatruwać żywność Toksyczne chemikalia z opon samochodowych mogą przedostawać się do gleby i zanieczyszczać żywność - poinformowano podczas zjazdu Europejskiej Unii Nauk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »