Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-23, 15:20 Autor: PAP

Drużyna Uniwersytetu Warszawskiego brązowymi medalistami 47. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (MediaRoom)

W czwartek 18 kwietnia 2024 r., w Luksorze w Egipcie, odbyły się zawody finałowe 46. i 47. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (The 2023 ICPC World Finals). Wielki sukces w finałach 47. mistrzostw odniósł zespół studentów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak zdobywając brązowy medal.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym, znane pod angielską nazwą jako „The International Collegiate Programming Contest (ICPC) World Championship”, należą do najbardziej prestiżowych w świecie studenckich konkursów informatycznych. Żeby zakwalifikować się do zawodów finałowych, drużyny muszą często przejść przez trzystopniowe eliminacje: uczelniane, krajowe, regionalne. W ostatnich eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach, wzięły udział drużyny z 3450 uczelni ze 111 krajów. Przy tak silnej konkurencji już awans do zawodów finałowych świadczy o klasie zespołu, a zdobycie medalu jest wielkim sukcesem.


Do finału 46. mistrzostw zakwalifikowano 131 drużyn, natomiast do finału 47. mistrzostw - 136 drużyn. W 46. finale Polska była reprezentowana przez drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego (Kacper Kluk, Rafał Łyżwa i Antoni Wiśniewski) oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W 47. finale wystąpiły dwie drużyny z Polski - Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski (wspomniani wyżej: Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak). W zawodach finałowych najlepszych 12 drużyn jest nagradzanych medalami. Pierwsze 4 drużyny w rankingu otrzymują medale złote, kolejne cztery - medale srebrne, cztery następne - medale brązowe. Finał 46. mistrzostw powinien odbyć się w roku 2022 (eliminacje przeprowadzono w roku 2021), natomiast finał 47. mistrzostw (eliminacje w roku 2022) powinien zostać rozegrany w roku 2023. Pandemia i uwarunkowania geopolityczne spowodowały, że oba finały zostały przesunięte na kwiecień tego roku. W obu finałach drużyny miały do rozwiązania po 11 zadań, przy czym tylko 5 zadań było wspólnych.


Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2022 (46. finał) została drużyna z Uniwersytetu Pekińskiego, która jako jedyna rozwiązała 10 zadań. Z polskich zespołów Uniwersytet Wrocławski, z 7. zadaniami, zajął 25. miejsce, natomiast Uniwersytet Warszawski (6 zadań) - 33. miejsce, Uniwersytet Jagielloński (także 6 zadań) - 34. miejsce.


Akademickimi Mistrzami Świata za rok 2023 (47. finał) została drużyna z Uniwersytetu HSE w Moskwie (angielska nazwa: The National Research University Higher School of Economics), która rozwiązała 9 zadań. Kolejne miejsca zajęły:


2. Peking University (9 zadań)


3. Moscow Institute of Physics and Technology (9 zadań)


4. Harbour.Space University – Barcelona Campus (9)


5. Tsinghua University (9 zadań)


6. Nanjing Uinversity (8)


7. Seoul National University (8)


8. University of Waterloo (8)


9. The University of Tokyo (8)


10. Tokyo Institute of Technology (8)


11. Brigham Youn University (7)


12. Uniwersytet Warszawski (7)


Brązowy medal powiększył kolekcję medalową drużyn Uniwersytetu Warszawskiego w dwudziestu dziewięciu startach w finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, na którą składają się: 5 złotych medali (w tym dwukrotnie mistrzostwo świata i dwukrotnie wicemistrzostwo), 7 srebrnych medali i 5 brązowych medali. Kolejna szansa na powiększenie kolekcji medalowej już we wrześniu 2024 r. w Astanie, gdzie odbędzie się już „normalnie” finał 48. Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Polskę będą reprezentować drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Arkadiusz, Bartłomiej i Tomasz będą mieli szanse na kolejny medal, ale niestety już ostatni, ponieważ w finałach można wystąpić tylko dwukrotnie.


Należy jeszcze wspomnieć o innych polskich akcentach na Finałach ICPC w Luksorze. Opiekunem złotej drużyny z Harbour Space University w 47. Finale ICPC był Kamil Dębowski - brązowy medalista z drużyną UW w roku 2015, natomiast opiekunem złotej drużyny z Uniwersytetu Oxfordzkiego w 46. Finale był Bartosz Klin - reprezentant UW w finałach w latach 1997 i 1999. Do wygłoszenia wykładu dla uczestników tegorocznych finałów, w ramach tzw. „Alumni Lectures”, został zaproszony Jakub Pachocki, wicemistrz świata w drużynie UW z roku 2012, a obecnie dyrektor ds. badań w OpenAI.


Przygotowania i wyjazd drużyn Uniwersytetu Warszawskiego wspierał Dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki oraz firmy: Atende S.A. oraz Huawei Research Center in Warsaw.


Więcej informacji na stronie: https://icpc.global oraz na profilu społecznościowym drużyny: https://www.facebook.com/Warsaw.Eagles.ICPC.Team.


Już we wrześniu 49. Finały ICPC w Astanie, gdzie świętowany będzie Jubileusz 30-lecia startów zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego w finałach ICPC. Uczestnicy z Polski liczą na uświetnienie jubileuszu medalem.


www.fri.edu.pl


Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Informatyki


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-05-03, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Cracovia - Górnik 2:0 (do przerwy) Cracovia Kraków - Górnik Zabrze 2:0 do przerwy Bramki: 1:0 Patryk Makuch (4-głową), 2:0 Rafał Janicki (43-samobójcza). Żółta kartka - Cracovia Kraków:… » więcej 2024-05-03, godz. 19:00 ME 2024 - uczestniczy mogą zgłosić po 26 kadrowiczów Każdy z selekcjonerów reprezentacji uczestniczących w tegorocznych mistrzostwach Europy będzie mógł powołać na turniej 26 zawodników - potwierdziła Europejska… » więcej 2024-05-03, godz. 18:50 PGZ nie będzie już finansować Polskiej Fundacji Narodowej Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) wycofuje się z finansowania Polskiej Fundacji Narodowej; w sumie od 2016 r. z PGZ na konto Fundacji wpłynęło 35 mln zł - przekazała… » więcej 2024-05-03, godz. 18:50 "The Times": Po rozmowie z Dudą, Trump zamierza żądać od NATO wydatków obronnych na poziomie 3 proc. PKB Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu 3 proc. PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony… » więcej 2024-05-03, godz. 18:40 W. Brytania/ "Daily Telegraph": Irlandia może się włączyć w deportacji azylantów do Rwandy Brytyjski rząd jest gotowy zaproponować Irlandii udział w programie deportacji imigrantów do Rwandy, co miałoby być rozwiązaniem sporu między obydwoma… » więcej 2024-05-03, godz. 18:40 Węgry/ Media: spadek cen paliw w wyniku presji rządu i sytuacji na rynku Presja rządu na detalistów i groźba interwencji skutkują obniżką cen benzyny i oleju napędowego na Węgrzech, które rosły od początku roku - napisał… » więcej 2024-05-03, godz. 18:30 Liga niemiecka - Marco Reus nie przedłuży umowy z Borussią Borussia Dortmund i jej wieloletni kapitan Marco Reus uzgodnili, że nie przedłużą wygasającego z końcem sezonu kontraktu - poinformował klub niemieckiej… » więcej 2024-05-03, godz. 18:20 LM piłkarzy ręcznych - EHF odrzuciła protest Industrii, prezes klubu: czujemy się pokrzywdzeni Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) odrzuciła protest Industrii Kielce w sprawie ostatniej akcji rewanżowego ćwierćfinałowego meczu Ligi Mistrzów… » więcej 2024-05-03, godz. 18:00 La Classique Morbihan - Marta Lach na drugim miejscu Marta Lach (Ceratizit-WNT) zajęła drugie miejsce w wyścigu kolarskim La Classique Morbihan w Bretanii. Na finiszu w miejscowości Josselin wyprzedziła ją… » więcej 2024-05-03, godz. 17:50 Turniej WTA w Madrycie - hiszpańskie media: Świątek i Sabalenka mają coś do udowodnienia Sobotni finał turnieju WTA w Madrycie jest wyzwaniem dla polskiej tenisistki Igi Świątek i jej białoruskiej rywalki Aryny Sabalenki. Każda z nich ma coś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »