Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-19, 20:40 Autor: PAP

Polska – Słowenia 1:3 w towarzyskim meczu hokejowym

Przygotowująca się do hokejowych mistrzostw świata Elity reprezentacja Polski przegrała ze Słowenią 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) w towarzyskim meczu rozegranym w Bytomiu. Dzień wcześniej Słoweńcy wygrali tam z biało-czerwonymi 2:0.

Polska – Słowenia 1:3 (0:1, 1:0 0:2)

Bramki: 0:1 Marcel Mahkovec (16), 1:1 Kamil Wałęga (29), 1:2 Blaz Tomazevic (47), Robert Sabolic (59).

Kary: Polska – 35 minut (w tym kara meczu Bartosz Ciura); Słowenia – 45 minut (w tym kara meczu Anże Kuralt)

Widzów: 1400.

Polska: Tomas Fucik– Marcin Kolusz, Arkadiusz Kostek, Aron Chmielewski, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka – Bartosz Ciura, Mateusz Bryk, Alan Łyszczarczyk, Kamil Wałęga, Dominik Paś – Paweł Dronia, Kacper Maciaś, Maciej Urbanowicz, Igor Smal, Paweł Zygmunt – Patryk Wajda, Marcin Horzelski, Krzysztof Maciaś, Filip Komorski, Patryk Krężołek.

Trener gospodarzy Robert Kalaber dokonał kilku zmian w porównaniu z czwartkowym starciem. M.in. w bramce miejsce Davida Zabolotnego zajął czekający wciąż na polski paszport urodzony w Czechach Tomas Fucik. Szansę debiutu w seniorskiej kadrze dostał 21-letni obrońca GKS Katowice Kacper Maciaś, który zagrał w jednej drużynie z młodszym o rok bratem Krzysztofem (Prince Albert Raiders, Kanada).

Pierwsza tercja była wyrównana, ale na przerwę z jednobramkową zaliczką zjechali goście. Wypracowali ją w 16. minucie, po szybkiej kontrze skończonej przez Marcela Mahkova, który za plecami polskiego bramkarza wepchnął z bliska krążek do siatki.

Mimo sparingowego charakteru spotkania doszło na lodzie do pojedynków zapaśniczo-bokserskich.

Początek drugiej części znów przyniósł kilka dobrych kontr Słoweńców. Nie przyniosły efektów, natomiast do wyrównania doprowadził potężnym uderzeniem pod poprzeczkę Kamil Wałęga.

Polacy podbudowani trafieniem i wspierani dopingiem atakowali. Grając w podwójnej przewadze mieli okazje do wyjścia na prowadzenie, ale ostatecznie po 40 minutach był remis 1:1.

Początek trzeciej tercji przyniósł znów przewagę Słoweńców, bez zmiany wyniku. W 46. minucie kibice obejrzeli walkę na pięści Bartosza Ciury z Anże Kuraltem. Obaj zostali odesłani do szatni, a Polacy dodatkowo musieli grać w osłabieniu. Wykorzystali to rywale, zasłonięty Fucik skapitulował zmylony przez ustawionego przed nim Blaza Tomazevica.

W końcówce ciężkie chwile przeżywał golkiper gości Żan Us. Nie dał się pokonać, a losy spotkania rozstrzygnął kapitan przyjezdnych Robert Sabolic, trafiając do opuszczonej przez Fucika bramki.

Po meczu rozegrano jeszcze serię rzutów karnych. Wygrali ją biało-czerwoni 3:1.

Był to czwarty sprawdzian zespołu trenera Roberta Kalabera przed majowymi MŚ w Czechach. Wcześniej, w Krynicy-Zdroju, Polacy dwa razy pokonali Węgrów (5:2 i 6:2).

Słoweńcy rok temu spadli z Elity i 28 kwietnia rozpoczną walkę o powrót do grona 16 najlepszych zespołów podczas mistrzostw świata Dywizji 1A (podobnie jak Węgrzy).

Polacy mają w planie jeszcze cztery mecze sparingowe – 26 i 27 kwietnia na wyjeździe z Wielką Brytanią, 3 maja w Żylinie ze Słowacją i 7 maja generalny test w Sosnowcu z Danią.

Mistrzostwa świata Elity, w których biało-czerwoni, wezmą udział po raz pierwszy od 2002 roku, odbędą się w Czechach od 10 do 26 maja.Polacy swoje mecze grupy B będą rozgrywać w Ostrawie, a ich rywalami będą: Łotwa, Szwecja, Francja, Słowacja, USA, Niemcy i Kazachstan.

Cztery najlepsze zespoły z dwóch grup awansują do ćwierćfinału, a drużyny które zajmą ostatnie miejsce zostaną zdegradowane do Dywizji 1A.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ co/

Kraj i świat

2024-05-03, godz. 00:10 Turniej WTA w Madrycie - w finale znów Sabalenka i Świątek Aryna Sabalenka będzie rywalką Igi Świątek w finale turnieju tenisowego WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. W półfinale rozstawiona z numerem drugim… » więcej 2024-05-03, godz. 00:10 Turcja/ Ankara potwierdza wstrzymanie wymiany handlowej z Izraelem Władze w Ankarze potwierdziły, że wstrzymały w czwartek wszelką wymianę handlową z Izraelem. 'Wstrzymano transakcje eksportowe i importowe dotyczące Izraela… » więcej 2024-05-02, godz. 23:40 LM piłkarzy ręcznych - wyniki Piłkarze ręczni THW Kiel i Barcelony uzupełnili stawkę uczestników turnieju Final Four Ligi Mistrzów. W środę w ćwierćfinale odpadła drużyna Industrii… » więcej 2024-05-02, godz. 23:20 Piłkarska LK - kłopoty drużyn Polaków (wyniki) Aston Villa, w której barwach wystąpił Matty Cash, niepodziewanie przegrała u siebie z Olympiakosem Pireus 2:4 w pierwszym meczu półfinału piłkarskiej… » więcej 2024-05-02, godz. 23:10 Piłkarska LE - trwa niezwykła seria Bayeru (wyniki) Bayer Leverkusen wygrał na wyjeździe z AS Roma 2:0 w pierwszym meczu półfinału piłkarskiej Ligi Europy. 'Aptekarze' są niepokonani w 47 meczach od początku… » więcej 2024-05-02, godz. 23:10 W. Brytania/ Aresztowano 45 osób blokujących przeniesienie azylantów na barkę Czterdzieści pięć osób zostało aresztowanych w czwartek w południowym Londynie, gdy grupa aktywistów uniemożliwiła przeniesienie azylantów z hotelu na… » więcej 2024-05-02, godz. 23:00 Piłkarski PP - Grosicki: ja zawiodłem, a Wisła była lepsza 'Zawiodłem' - nie krył Kamil Grosicki rozczarowania i samokrytycyzmu po porażce Pogoni Szczecin, której jest kapitanem, z Wisłą Kraków 1:2 po dogrywce w… » więcej 2024-05-02, godz. 22:50 Serbia/ Nowy rząd zatwierdzony; w składzie dwóch polityków objętych sankcjami USA Parlament Serbii zatwierdził w czwartek nowy rząd z Miloszem Vuczeviciem, byłym ministrem obrony, na czele. W skład gabinetu weszli m.in. dwaj politycy objęci… » więcej 2024-05-02, godz. 22:50 Dolnośląskie/ Dwie osoby zginęły w wypadku na dk33 w Kłodzku Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna, w zderzeniu dwóch aut osobowych w Kłodzku (Dolnośląskie) na drodze krajowej nr 33. Trasa w miejscu wypadku jest… » więcej 2024-05-02, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (02-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-02 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej