2024-04-19, 17:10 Autor: PAP

CBOS: w pierwszym kwartale 2024 r. Polacy byli zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom

W pierwszym kwartale 2024 roku Polacy byli generalnie zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom - wynika z analizy CBOS. Pozytywnie oceniono też sytuację w zakładach pracy. Natomiast sytuacja polityczna w ostatnich miesiącach była postrzegana krytycznie.

CBOS na podstawie badań "Aktualne problemy i wydarzenia" realizowanych od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. przygotował kwartalny bilans nastrojów społecznych.

Wynika z niego, że jeśli chodzi o ocenę sytuacji politycznej, po odnotowanym w styczniu pogorszeniu, w lutym oceny poprawiły się i nie zmieniły się już znacząco w marcu. Według CBOS, można więc stwierdzić, że od październikowych wyborów parlamentarnych średnie ocen kształtują się na dosyć stabilnym poziomie.

Zauważono też, że w pierwszym kwartale, podobnie jak w poprzednich, postrzeganie sytuacji politycznej pozostawało krytyczne, tzn. oceny negatywne były silniej wyrażane niż pozytywne.

Jeśli chodzi o przewidywania w tym obszarze, w styczniu pogorszyły się, w lutym nastąpiła pewna poprawa, a w marcu - kolejne pogorszenie. "W dwóch pierwszych miesiącach kwartału średnie prognoz były dodatnie, co oznacza, że optymizm był silniej wyrażany niż pesymizm, natomiast w marcu średnia była bliska zeru, czyli obawy były porównywalnie silne co nadzieje na poprawę" - wynika z analizy CBOS.

Zwrócono uwagę, że pod koniec pierwszego kwartału prognozy co do rozwoju sytuacji politycznej w Polsce były gorsze niż po październikowych wyborach parlamentarnych.

CBOS podało też, że w pierwszym kwartale nieznacznie pogorszyły się oceny sytuacji gospodarczej, tzn. w styczniu pozytywne były nieco silniej wyrażane niż negatywne, a w marcu zaczęły wyraźniej przeważać te negatywne.

Jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok dotyczące sytuacji gospodarczej, to w pierwszym kwartale w pewnym stopniu pogorszyły się. "Niezmiennie od październikowych wyborów parlamentarnych nadzieje na poprawę w prognozach były silniej artykułowane niż obawy przed pogorszeniem, natomiast pod koniec pierwszego kwartału pesymizm był już praktycznie równie silnie wyrażany co optymizm" - zaznaczono.

Z analizy CBOS wynika też, że w pierwszym kwartale zadowolenie z kondycji zakładów pracy, podobnie jak w poprzednich kwartałach, wyraźnie przeważało nad niezadowoleniem. CBOS zwróciło uwagę, że po poprawie odnotowanej po październikowych wyborach parlamentarnych, prognozy utrzymują się wciąż na stabilnym, relatywnie wysokim poziomie, a nadzieje na poprawę sytuacji w zakładach pracy są wśród pracujących silniejsze niż obawy przed pogorszeniem.

CBOS odnotowało, że w pierwszym kwartale br. postrzeganie poziomu życia respondentów i ich rodzin pozostawało na stabilnym poziomie. "Średnie ocen przez cały kwartał, podobnie jak w poprzednich, były dodatnie, co oznacza, że Polacy byli generalnie zadowoleni z tego, jak się żyje im i ich rodzinom" - podkreślono.

Jeśli chodzi zaś o przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin, nieznacznie pogorszyły się one w pierwszym kwartale 2024 r. Zauważono, że na początku roku były raczej optymistyczne, ale w marcu obawy przed pogorszeniem były niemal równie silne co nadzieje na poprawę.

Podsumowując, CBOS stwierdziło, że w stosunku do listopada pogorszyły się prognozy na najbliższy rok odnoszące się do sytuacji politycznej oraz – pomimo spadającej inflacji – sytuacji gospodarczej. Zaznaczono, że przewidywania dotyczące poziomu życia respondentów i ich rodzin pod koniec pierwszego kwartału są również nieco gorsze niż w poprzednich miesiącach.

Według CBOS, pogorszenie można w jakiejś mierze tłumaczyć (poza spadkiem powyborczego optymizmu) "wyraźnym wzrostem obaw związanych z ryzykiem rozprzestrzenienia się wojny w Ukrainie". Z badań CBOS wynika, że temat wojny za wschodnią granicą znacznie absorbował ostatnio uwagę Polaków, pojawiając się zdecydowanie częściej w ich codziennych rozmowach niż jeszcze kilka miesięcy temu.

CBOS oceniło też, że jeśli chodzi o przewidywania na najbliższy rok, to stosunkowo najwięcej optymizmu odnajdujemy w myśleniu o przyszłości zakładów pracy.(PAP)

Autorka: Paulina Kurek

pak/ agz/

2024-05-02, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (02-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-05-02 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2024-05-02, godz. 22:40 Liga angielska - wynik Wynik zaległego meczu angielskiej ekstraklasy piłkarskiej: Chelsea Londyn 2 - Trevoh Chalobah 24, Nicolas Jackson 72Tottenham Hotspur 0Tabela: M Z R P Bramki… » więcej 2024-05-02, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (02-05-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-05-02 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-05-02, godz. 22:30 Kanada/ Miesiąc polskiego dziedzictwa - polska flaga przed parlamentem w Ottawie Przed parlamentem w Ottawie została w czwartek wciągnięta na maszt polska flaga. To część uroczystości związanych z obchodzonym po raz pierwszy w Kanadzie… » więcej 2024-05-02, godz. 22:20 Afganistan/ Talibowie wybudują hub do eksportu ropy naftowej z Rosji Talibowie porozumieli się z Kazachstanem i Turkmenistanem w sprawie budowy centrum logistycznego w Afganistanu - powiedział w czwartek afgański minister handlu… » więcej 2024-05-02, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 2 maja, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali… » więcej 2024-05-02, godz. 22:10 Finlandia/ Poseł podejrzany o strzelanie na ulicy wykluczony z klubu parlamentarnego Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu… » więcej 2024-05-02, godz. 22:10 Morawiecki: nie pozwolimy na kłamstwa Tuska, nie pozwolimy na kolejne resety Nie pozwolimy na kłamstwa Tuska, nie pozwolimy na kolejne resety, układy pod czyjeś dyktando - napisał w czwartek wieczorem były premier, wiceprezes PiS Mateusz… » więcej 2024-05-02, godz. 22:10 Gruzja/ Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w Tbilisi przeciw ustawie o "obcych wpływach" Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi w czwartek przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego… » więcej 2024-05-02, godz. 21:50 Irlandia/ Napływ nielegalnych imigrantów zagraża otwartej granicy z Irlandią Płn. Groźba rządu Irlandii, że wyśle policjantów na granicę z Irlandią Północną, by zatrzymać niekontrolowany napływ nielegalnych imigrantów, to kolejny… » więcej