Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-18, 13:30 Autor: PAP

Rzecznik praw obywatelskich zgłosił uwagi do rozporządzenia w sprawie tabletki "dzień po"

Zgodnie z polskim prawem wydanie niepełnoletnim recepty farmaceutycznej na tzw. tabletkę dzień po wymaga zgody ich przedstawiciela ustawowego – zaznaczył RPO Marcin Wiącek w piśmie do minister zdrowia. Dodał, że projekt rozporządzenia MZ może być niezgodny z konstytucją.

Według projektu rozporządzenia od 1 maja tzw. tabletka dzień po ma być dostępna dla osób powyżej 15 lat na receptę farmaceutyczną. Usługa będzie realizowana w aptekach, które zgłoszą się do programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia i podpiszą w tej sprawie umowę z NFZ. Niepełnoletnia pacjentka do zakupu pigułki ma nie potrzebować ani obecności, ani zgody rodzica.


W piśmie do minister zdrowia Izabeli Leszczyny rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zaznaczył, że w świetle obowiązujących w Polsce przepisów prawa "wydanie przez farmaceutę recepty farmaceutycznej wobec małoletniego pacjenta powinno być poprzedzone zgodą przedstawiciela ustawowego".


Zwrócił także uwagę, że przedstawiony przez MZ projekt może budzić obawy co do jego zgodności z ustawą Prawo farmaceutyczne.


"Rozporządzenie, jako akt wykonawczy do ustawy, nie może treści zawartych w ustawie, z której wynika upoważnienie do jego wydania, przekształcać, modyfikować ani też w żaden sposób uzupełniać" - napisał rzecznik.


Powołując się na Trybunał Konstytucyjny, Wiącek zaznaczył, że "rozporządzenie może zostać wydane wyłącznie na podstawie wyraźnego, szczegółowego upoważnienia ustawy w celu wykonania ustawy" i "musi pozostawać w zgodzie z konstytucją oraz ze wszystkimi obowiązującymi aktami ustawodawczymi".


RPO przypomniał również, że Prawo farmaceutyczne upoważnia farmaceutę do wystawienia recepty farmaceutycznej "w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta". Ocenił, że "ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży nie jest sytuacją, którą można określić jako +zagrożenie zdrowia+".


Wskazał, że "wywiad, o którym mowa w projekcie, nie odnosi się wprost do ustalenia przez farmaceutę występowania przeciwskazań wydania produktu leczniczego będącego środkiem antykoncepcji awaryjnej, zawierającego w swoim składzie octan uliprystalu, oraz braku zaleceń stosowania tego produktu leczniczego zawartych w charakterystyce produktu leczniczego".


"Niepełna forma wywiadu może powodować brak niezbędnych informacji, które mogą stanowić przeszkodę w wydaniu tego leku" - wskazał RPO.


Według niego "wątpliwości może budzić, czy wydanie produktu leczniczego oraz przeprowadzenie wywiadu farmaceutycznego wraz z przepisaniem recepty farmaceutycznej należy traktować jako usługę farmaceutyczną czy opiekę farmaceutyczną". Dodał, że "wątpliwości budzi stanowisko resortu zdrowia wskazujące, że w projekcie jest mowa o usłudze farmaceutycznej, która nie jest świadczeniem zdrowotnym".


RPO zwrócił uwagę, że zgodnie z polskim orzecznictwem "usługi aptek nie są usługami w zakresie świadczeń zdrowotnych", a rolą farmaceuty jest wspieranie lekarza w procesie leczenia pacjenta i - jak zaznaczył - "określenie sposobu kuracji, w tym dawkowania potrzebnych leków, należy do uprawnień lekarza".


Zdaniem RPO "przepisy zawarte w opiniowanym rozporządzeniu doprowadzą do uzupełnienia i modyfikacji obowiązujących norm ustawowych". Tymczasem - jak stwierdził - nie taka jest rola rozporządzenia w systemie źródeł polskiego prawa.


"Rozporządzenie, którego wejście w życie doprowadzi do uzupełnienia czy zmiany treści norm ustawowych, może zostać ocenione jako niezgodne z art. 92 konstytucji" - czytamy w stanowisku rzecznika.


Wiącek zastrzegł, że jego opinia "nie dotyczy zasadności wprowadzenia regulacji, których celem jest ułatwienie kobietom dostępu do tzw. antykoncepcji awaryjnej".


"Jest to w znacznej mierze kwestia mieszcząca się w sferze swobody politycznej prawodawcy. Niemniej jednak obowiązujące ustawodawstwo wprowadza w tym zakresie pewne zasady – w tym zasady wystawiania recept farmaceutycznych – które mogą być zmienione wyłącznie w drodze ustawy, a nie aktu wykonawczego do ustawy, tj. rozporządzenia" - napisał RPO.


Opiniowany projekt rozporządzenia przewiduje uruchomienie programu pilotażowego, dzięki któremu farmaceuci będą mogli wystawiać receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, jeżeli jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjentki związanym z ryzykiem wystąpienia nieplanowanej ciąży.


Według Ministerstwa Zdrowia wydanie recepty jest usługą farmaceutyczną, a nie świadczeniem zdrowotnym. Jak tłumaczyła szefowa resortu Izabela Leszczyna, w związku z tym programu nie obejmują przepisy ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych ani ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta. Zadeklarowała też, że w rozporządzeniu znajdą się zapisy zapewniające ochronę prawną farmaceutom wystawiającym takie recepty. (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ joz/


Kraj i świat

2024-05-01, godz. 13:10 MŚ w hokeju – Marta Zawadzka przewodniczącą komitetu organizacyjnego Marta Zawadzka jako pierwsza kobieta w historii będzie pełniła funkcję przewodniczącej komitetu organizacyjnego hokejowych mistrzostw świata Elity w Pradze… » więcej 2024-05-01, godz. 13:10 BiH/ Na początku roku do kraju dostało się nielegalnie 70 proc. więcej imigrantów niż rok wcześniej Liczba imigrantów, którzy nielegalnie przedostali się do Bośni i Hercegowiny w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku, jest o niemal 70 proc. wyższa… » więcej 2024-05-01, godz. 13:00 Poznań/ Poligon Biedrusko – zielone przestrzenie nie do spacerów Choć znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania wojskowy poligon Biedrusko kusi przyrodą, terenami do spacerów, biegania i jeżdżenia rowerem… » więcej 2024-05-01, godz. 12:50 Prezydent RP: obecność w UE ma dla nas znaczenie dziejowe (opis) Obecność w UE ma dla nas znaczenie dziejowe, przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Polski - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że… » więcej 2024-05-01, godz. 12:50 Liga niemiecka - media: były trener Lecha blisko odejścia z Unionu Berlin Były trener piłkarzy Lecha Poznań Nenad Bjelica jeszcze w maju, po siedmiu miesiącach pracy, odejdzie z Unionu Berlin - poinformował magazyn 'Kicker' i inne… » więcej 2024-05-01, godz. 12:50 Błaszczak ws. immunitetu szefa PiS: obrzydliwe prowokacje są gloryfikowane, a próby walki z nimi - karane Obrzydliwe prowokacje wymierzone w Jarosława Kaczyńskiego i osoby, które straciły bliskich w Smoleńsku, są gloryfikowane przez rządzących, a próby walki… » więcej 2024-05-01, godz. 12:40 W. Brytania/ Resort obrony: rozszerza się śledztwo ws. korupcji w rosyjskim MON Śledztwo w sprawie wiceministra obrony Rosji Timura Iwanowa prawdopodobnie objęło starszego od niego rangą pierwszego wiceministra obrony Rusłana Calikowa… » więcej 2024-05-01, godz. 12:30 Tusk: pamiętajmy o tych, którzy zaczęli naszą drogę do Unii; tych, którzy psuli, nie będę wspominał Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii; tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne… » więcej 2024-05-01, godz. 12:30 Formuła 1 - Adrian Newey odejdzie z ekipy Red Bulla Po sezonie 2024 z zespołem mistrzów świata Formuły 1 Red Bull Racing rozstanie się główny inżynier Brytyjczyk Adrian Newey - potwierdził w środę oficjalnie… » więcej 2024-05-01, godz. 12:30 Węgry/ Ambasador Chin w Budapeszcie: liczymy na pragmatyczne podejście w czasie prezydencji w UE Chiny oczekują od węgierskiej prezydenci w Radzie UE prowadzenia racjonalnej i pragmatycznej polityki wobec Pekinu oraz zachęcania innych krajów unijnych do… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »