Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 16:20 Autor: PAP

Kraków/ „Złote runo – sztuka Gruzji” – nowa, duża wystawa w Muzeum Narodowym

Pierwsza tak wszechstronna w Europie, wyjątkowa pod każdym względem – tak twórcy opisują ekspozycję „Złote runo – sztuka Gruzji” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Na wystawie, którą można oglądać od czwartku, jest m.in. złoto z historycznej Kolchidy.

Zwiedzający od czwartku będą mogli podziwiać 729 obiektów, z których większość nigdy dotąd nie opuszczała Gruzji. Są to m.in. naczynia, rzeźby, rękodzieło, biżuteria, malarstwo, rękopisy. Najstarsze artefakty mają ponad 7 tys. lat, powstały u zarania cywilizacji.


„To wystawa wyjątkowa pod każdym względem. Prezentuje arcydzieła sztuki gruzińskiej od czasów neolitu przez starożytność po modernizm lat 20., 30. XX wieku. Ta wystawa pokazuje po raz pierwszy na taką skalę zarówno sztukę gruzińską jak również jej znaczenie dla kultury europejskiej. (…) Ale i, co istotne, pokazuje udział polskich artystów w tworzeniu sztuki gruzińskiej od końca XIX wieku i w wieku XX. Jest to również opowieść o naszych historycznych i bardzo bliskich związkach z Gruzją, krajem, który jest geograficznie od nas oddalony, ale kulturo jest nam niezwykle bliski, a historyczne nasze związki są bardzo ścisłe” – powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Andrzej Szczerski.


Jak dodał, MNK ma wielką satysfakcję, że może w Krakowie pokazać „zarówno złoto z Kolchidy, po które płynęli Argonauci, rękopisy najważniejszego poety gruzińskiego Szoty Rustaweliego, w tym jego słynny poemat, gruzińską awangardę w jej najlepszym wydaniu”.


Zdaniem Piotra Rypsona z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „mamy do czynienia z wystawą, której nie powstydziłyby się największe muzea na świecie”. Podkreślił, że kultura Gruzji wypełniona jest skarbami. To na terenie Gruzji – jak przypomniał – rozwijały się najstarsze kultury na naszej planecie, tam też pod koniec XX w. odkryto szczątki Homo georgicus, prechistorycznych ludzi, którzy żyli 1 mln 800 tys. lat temu.


Wicedyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego Nika Akhalbedashvili podkreślił, że ta wystawa jest krokiem, zacieśniającym przyjaźń pomiędzy Polską a Gruzją. Z kolei kurator ekspozycji ze strony gruzińskiej, George Kalandia, zwrócił uwagę na jej historyczne i polityczne znaczenie. Jak mówił, w 1918 r. kiedy Gruzji udało się odzyskać niepodległość, to Polska najmocniej stanęła obok niej. „Dziś, kiedy Gruzja próbuje odzyskać swoje miejsce w europejskim świecie, dla nas szalenie ważny jest fakt, że wystawa odbywa się tutaj, w centrum Europy, w jednym z najpiękniejszych miast” – powiedział Kalandia, pełniący funkcję dyrektora Gruzińskiego Pałacu Sztuki – Muzeum Historii Kultury. „To bardzo symboliczne, że tak duża wystawa, gromadząca tyle cennych eksponatów, wystawa na światową skalę, odbywa się właśnie w Polsce” – dodał.


Na wystawie są zbiory głównie z placówek gruzińskich, m.in. Państwowego Muzeum w Kutaisi, Muzeum - Pałac Dadianich w Zugdidi, Muzeum Archeologiczne w Batumi i szeregu instytucji z Tbilisi. Do Krakowa przyjechały także dzieła z Luwru, Muzeum Brytyjskiego, z Berlina.


Ekspozycja „Złote runo – sztuka Gruzji” czynna będzie w gmachu głównym MNK do 15 września. Jej kuratorem ze strony polskiej Mirosław Piotr Kruk.


Wystawa została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 19:00 BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (krótka) Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą… » więcej 2024-04-30, godz. 18:50 Tarnów: Nowa atrakcja turystyczna miasta – szlak maszkaronów We wtorek zainaugurowano w Tarnowie szlak, na którym umieszczono 14 figurek maszkaronów, nawiązujących do rzeźb głów znajdujących się na miejskim ratuszu… » więcej 2024-04-30, godz. 18:50 Paryż - mer miasta nie boi się kąpieli w Sekwanie Mer Paryża Anne Hidalgo jest przekonana, że jej czerwcowa kąpiel w Sekwanie przekona paryżan, że kąpiel w rzece jest bezpieczna. Dodała, że jej zastępca… » więcej 2024-04-30, godz. 18:50 Ardanowski: wspólna polityka rolna poddawana jest destrukcji Wspólna polityka rolna poddawana jest destrukcji - ocenił we wtorek Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie… » więcej 2024-04-30, godz. 18:50 Ekstraklasa piłkarska – trener Cracovii: każda seria musi się kiedyś skończyć 'Górnik jest na fali, ale każda seria ma to do siebie, że musi się skończyć' - powiedział Dawid Kroczek, trener piłkarzy Cracovii przed piątkowym meczem… » więcej 2024-04-30, godz. 18:40 UE/ Minister Szłapka: zakończenie procedury z art. 7. w rękach prezydencji belgijskiej Minister ds. europejskich RP Adam Szłapka powiedział we wtorek w Brukseli, że liczy na zakończenie procedury z art. 7. przeciwko Polsce jeszcze podczas trwania… » więcej 2024-04-30, godz. 18:30 Katowice/ Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty Na autostradzie A4 w Katowicach, w pobliżu Trzech Stawów, motocyklista z nieustalonych przyczyn najechał na tył auta osobowego, w wyniku czego zginął na… » więcej 2024-04-30, godz. 18:30 UE/ Minister Szłapka: chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o wstąpieniu do UE była słuszna Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że decyzja o przystąpieniu do UE była decyzja słuszną i naprawdę zmieniła Polskę i całą Unię Europejską - powiedział… » więcej 2024-04-30, godz. 18:20 Projekt: kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji (krótka) Pobieranie kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, wymóg co najmniej jednego punktu odbioru opakowań objętych kaucją w każdej gminie, przesuniecie o rok obowiązku… » więcej 2024-04-30, godz. 18:20 Śląskie/ Ruszyła kampania informacyjno-edukacyjna promująca szczepienia Kampanię informacyjno-edukacyjną promującą szczepienia w profilaktyce chorób zakaźnych zainicjowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »