Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 18:20 Autor: PAP

Gen. Molenda: mieliśmy rywalizację w cyberprzestrzeni, teraz mamy konflikt

Mieliśmy rywalizację w cyberprzestrzeni, a teraz mamy konflikt. Przeciwnicy budują swoje kompetencje i wykorzystują je – stwierdził dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. Karol Molenda.

Uczestnicy debaty pt. „Globalne cyberbezpieczeństwo w obliczu nowej zimnej wojny” byli pytani o to, czy Polska toczy wojnę w cyberprzestrzeni. „Bez wątpienia nie ma pokoju w cyberprzestrzeni” – ocenił gen. Molenda podczas 27. edycji konferencji „Horyzont cyberwyzwań”, organizowanej przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK).


„Mieliśmy rywalizację w cyberprzestrzeni, a teraz mamy konflikt. Różni gracze, siły, przeciwnicy budują swoje kompetencje, narzędzia i wykorzystują je” – powiedział.


Generał zastrzegł jednak, że żadna ze stron tego „cyberkonfliktu” nie przekracza granicy wojny, ponieważ wtedy „można by było uruchomić całkowicie inne artykuły”. ”W NATO zdefiniowaliśmy, że cyberprzestrzeń jest domeną operacyjną. To znaczy, że musimy budować nasze kompetencje do prowadzenia pełnego spektrum operacji w tej domenie na równi z innymi: lądem, powietrzem, wodą i kosmosem. Zdefiniowaliśmy też, że jeżeli byłaby wojna w tej domenie, to możemy skorzystać z art. 5 NATO. Gdybyśmy więc teraz założyli, że mamy wojnę w cyberprzestrzeni, to teoretycznie moi koledzy w Kwaterze Głównej NATO powinni dyskutować na temat możliwych planów odpowiedzi na takie działania” – wyjaśnił.


Gen. Molenda definiuje wojnę jako moment, w którym efekty uzyskiwane w cyberprzestrzeni lub poprzez cyberprzestrzeń powodują śmierć ludzi lub uszkodzenia infrastruktury krytycznej czy uszkodzenia fizyczne sprzętu. „Póki jednoznacznie nie powiązaliśmy skutków działań w cyberprzestrzeni ze zgonami lub trwałym zniszczeniem infrastruktury, to moim zdaniem jesteśmy obecnie na etapie konfliktu, a nie wojny” – tłumaczył.


Zastępca szefa ABW płk Adam Ciszewski zgodził się z gen. Molendą, że „w momencie kiedy aktywność w cyberprzestrzeni nie ma przełożenia na starty materialne można do tego podchodzić elastycznie”. Odniósł się jednak do wojny w cyberprzestrzeni w punktu widzenia służb specjalnych. „Utrata informacji wrażliwych, pozyskanie przez przeciwnika informacji kompromitujących między innymi polityków, osób istotnych dla funkcjonowania państwa jest ogromną stratą, porównywalną do strat materialnych” – wyjaśnił płk Ciszewski.


Dodał, że „nasi przeciwnicy nie chwalą się, że takie informacje pozyskują, bo jeżeli ktoś się o tym dowie, to ich moc sprawcza jest żadna”.


Jak zauważył zastępca szefa ABW, cyberprzestrzeń jest bardzo atrakcyjna do wykorzystania przez służby o charakterze wywiadowczym. Wyjaśnił, że służby wywiadowcze działają ofensywnie i łamią prawo państwa, na terenie którego działają. „Przestrzeń wirtualna nie ma granic, co powoduje, że możliwości służb wywiadowczych podlegają mniejszej ilości ograniczeń. Widać też, że te granice się stopniowo przesuwają” - mówił. (PAP)


Autorki: Delfina Al Shehabi, Daria Al Shehabi


del/ dsk/ godl/ lm/


Kraj i świat

2024-05-02, godz. 11:50 Kwiatkowski: w Senacie rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji ws TK (krótka) W Senacie rozpoczynają się prace nad zmianą konstytucji ws. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego; są już opinie konstytucjonalistów, a w maju odbędzie… » więcej 2024-05-02, godz. 11:40 Ekstraliga żużlowa - lider w 4. kolejce jedzie do Częstochowy (program) Broniący tytułu Orlen Oil Motor Lublin w czwartej kolejce żużlowej ekstraligi czeka w niedzielę wyjazdowy mecz Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Prowadzący… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Prezydent Andrzej Duda mianował trzech strażaków na stopnie generalskie Prezydent Andrzej Duda mianował na stopnie generalskie trzech funkcjonariuszy PSP; to lubuski, mazowiecki i warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP - poinformowało… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Niemcy/ Były szef MSZ Joschka Fischer: dalsze rozszerzenie UE będzie trudne Były minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer przewiduje, że proces przyjmowania kolejnych państw do Unii Europejskiej będzie trudny i długi… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Eurostat: Węgry z największą liczbą więźniów w UE, Polska na drugim miejscu Wśród krajów Unii Europejskiej najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców było w 2022 roku na Węgrzech - wynika z najnowszych danych… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Lubelskie/ Posłowie, były marszałek, radni sejmiku na listach Trzeciej Drogi do PE Posłowie, były marszałek województwa, radni sejmiku znaleźli się na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego - wynika z informacji… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 MRPiPS: podwyżka wynagrodzenia minimalnego dla pracowników samorządowych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, który wprowadza podwyżkę płacy minimalnej dla pracowników samorządowych… » więcej 2024-05-02, godz. 11:30 Szef MON: racja stanu Rzeczpospolitej - być w UE i NATO (krótka) Racją stanu Rzeczpospolitej jest być w Unii Europejskiej i NATO, są one gwarancją rozwoju i bezpieczeństwa dla Polski - powiedział wicepremier, szef MON… » więcej 2024-05-02, godz. 11:20 Polski czujnik do nieinwazyjnego monitorowania stanu wody w organizmie Doktorant Uniwersytetu Łódzkiego skonstruował czujnik do nieinwazyjnego monitorowania stanu wody w organizmie. Może on pomóc we wczesnym wykrywaniu niewydolności… » więcej 2024-05-02, godz. 11:20 W Warszawie uroczystości z okazji Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się w czwartek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »