Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 09:30 Autor: PAP

Naukowiec z AGH rozwija inteligentny system wspomagania ratownictwa górskiego

Naukowiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprojektował system komputerowy monitorujący bezpieczeństwo turystów. Aplikacja, korzystając z danych lokalizacyjnych, może alarmować ratowników o zgubieniu przez turystę szlaku czy przebywaniu na nim w czasie załamania pogody.

Dr hab. Radosław Klimek rozwija system we współpracy ze studentami z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.


Prototypową wersję systemu opisało czasopisma „Information Sciences”.


„Skoro mówimy o smart city, dlaczego mielibyśmy nie mówić o smart mountain environment?” – mówi Radosław Klimek, cytowany we wtorkowej informacji prasowej AGH. Według wiedzy naukowca, zaprojektowana przez niego aplikacja jest pierwszym na świecie tego typu rozwiązaniem powstałym z myślą o środowisku górskim.


Zgodnie z informacjami uczelni, oprogramowanie potrafi w czasie rzeczywistym oceniać stopień narażenia danego turysty na niebezpieczeństwo w danej lokalizacji, w zależności od warunków atmosferycznych rejestrowanych przez najbliższą stację meteo, pory dnia czy stopnia trudności szlaku.


Do ustalania położenia osób w terenie może wykorzystywać zarówno udostępnione przez turystów urządzenia GPS, jak też sieć stacji bazowych telefonii komórkowej (BTS). Obsługuje również informacje przesyłane przez obroże telemetryczne noszone przez dzikie zwierzęta, co umożliwia np. zapobieganie spotkaniom ludzi z dużymi drapieżnikami. Konfigurowalne środowisko pozwala na wprowadzanie danych na temat specyfiki dane terenu czy definiowanie sytuacji, kiedy system powinien generować alert o zagrożeniu. Całość dopełnia moduł wizualny, który pozwala śledzić obraz sytuacyjny nałożony na mapę terenu wyświetlaną na monitorze.


Poprawność działania aplikacji została przetestowana w trakcie symulacji komputerowych, które odpowiadały dobowemu monitoringowi obszaru Babiogórskiego Parku Narodowego. Scenariusze testów uwzględniały różne pory roku i warunki atmosferyczne, a także ruch turystyczny typowy dla symulowanego okresu. Podczas obsługi wszystkich możliwych strumieni danych (GPS, BTS, obroże telemetryczne, odczyty stacji meteo itd.) aplikacja działała w pełni wydajnie na standardowym komputerze przy jednoczesnym monitoringu 3000 turystów, co przewyższa szczyty notowane przez BPN w sezonie letnim.


Przeprowadzone później testy obciążeniowe pokazały, że jest w stanie działać wydajnie również przy ponad dwukrotnie większej liczbie turystów.


Zdaniem twórcy aplikacji, mogłaby ona nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających w górach, ale też dostarczyć danych na temat ich zachowania, co pozwoliłby gospodarzom danego terenu efektywniej zarządzać ruchem turystycznym.


Opracowane na AGH rozwiązanie należy do kategorii tzw. context-aware services (pol. usługi kontekstowe), czyli rozwiązań informatycznych zdolnych do czerpania danych o użytkowniku i jego otoczeniu z różnego rodzaju sensorów oraz dopasowywania swojego działania w zależności od relacji między tymi danymi.(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ agt/


Kraj i świat

2024-05-02, godz. 08:00 PEN America: w 2023 r. rekordowa liczba pisarzy na świecie była więziona Rekordowa liczba pisarzy była w zeszłym roku więziona na całym świecie, najwięcej w Chinach - poinformowała w środę organizacja PEN America w dorocznym… » więcej 2024-05-02, godz. 08:00 Lubelskie/ Siedem osób poparzonych biopaliwem podczas imprezy Siedem osób zostało poparzonych biopaliwem podczas spotkania towarzyskiego w miejscowości Orchówek (Lubelskie). Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do… » więcej 2024-05-02, godz. 07:50 W Rzymie ruszają dalsze zdjęcia do czwartego sezonu „Emily w Paryżu” Choć zgodnie z tytułem serialowego hitu Netfliksa „Emily w Paryżu” akcja tej produkcji rozgrywa się w stolicy Francji, w czwartej jego odsłonie grana… » więcej 2024-05-02, godz. 07:40 "Rz": Czarna wiosna na trasach W ciągu czterech pierwszych miesięcy 2024 r. na polskich drogach doszło do 5,7 tys. wypadków. Aż o 80 proc. wzrosła liczba wypadków motocyklistów - pisze… » więcej 2024-05-02, godz. 07:40 Olbrzymi łosoś miał zęby jak słoniowe kły Prehistoryczny łosoś miał zęby, które sterczały jak słoniowe ciosy - informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”. » więcej 2024-05-02, godz. 07:40 Prof. Andrzej Zawistowski: w PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku (wywiad) W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi… » więcej 2024-05-02, godz. 07:40 Zbadano dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy Naukowcy zaproponowali nowy mechanizm powodujący zacieśnianie orbit niektórych planet, tzw. gorących jowiszów W grę wchodzą silne pola magnetyczne - poinformował… » więcej 2024-05-02, godz. 07:40 USA/ Krytycy o zmarłym Paulu Austerze: gigant literatury amerykańskiej Literacki gigant, wiodąca postać swojego pokolenia, jeden z najbardziej nowatorskich i pomysłowych pisarzy amerykańskich, płodny i charyzmatyczny powieściopisarz… » więcej 2024-05-02, godz. 07:30 Czwartek ostatnim dniem na rejestrację list kandydatów do PE W czwartek o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie list kandydatów do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Lista musi być poparta podpisami co najmniej 10… » więcej 2024-05-02, godz. 07:30 Prof. Balwicki: jednorazowe e-papierosy szkodzą podobnie jak te wielokrotnego użytku Jednorazowe e-papierosy, podobnie jak te wielokrotnego użytku, szkodzą na różne sposoby: zawierają nikotynę, a także zapachowe i smakowe dodatki o udowodnionym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »