Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-16, 06:00 Autor: PAP

Cypr/ Nie szlachetna ceramika, a pękające rondelki; archeolożki zbadały kuchenne naczynia starożytnego Nea Pafos

Mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos naczynia kuchenne produkowali sami. Garncarze nie wkładali wiele czasu w ich produkcję, a garnki i rondle wykonywali w dużych ilościach. Zrobione były z gliny, pozbawione dekoracji, często pękały - wynika z badania polskich archeolożek.

W starożytności Cypr znajdował się najpierw na granicy wpływów bliskowschodnich i egipskich, a od II tysiąclecia p.n.e. w obrębie cywilizacji greckiej. Olbrzymi wpływ na rozwój cywilizacyjny wyspy miały miasta portowe, w tym Nea (Nowa) Pafos. To prężne miasto powstało pod koniec IV wieku p.n.e. Z biegiem czasu stało się głównym ośrodkiem administracyjnym i politycznym hellenistycznego, a następnie rzymskiego Cypru (od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e.). Korzystne położenie nad morzem i blisko gór bogatych w złoża miedzi oraz porośniętych lasem zapewniało łatwy dostęp do bogactw naturalnych, takich jak drewno wykorzystywane do budowy statków; miejscowość ta stała się także ważnym centrum handlowym.


Obecnie Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, badanym przez Cypryjczyków oraz liczne misje zagraniczne, w tym polskie.


W jednej z najnowszych publikacji dotyczących cypryjskiej archeologii badaczki Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisują ceramikę kuchenną, którą posługiwali się mieszkańcy Nea Pafos. Wyniki tych badań opublikowano w "Journal of Archaeological Science: Reports" (https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2352409X24000609?via%3Dihu).


Naczynia kuchenne: garnki, rondle, patelnie, dzbanki, pokrywki - to wszystko interesowało archeolożki. Badane naczynia i ich fragmenty pochodziły z wykopalisk prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski na dwóch stanowiskach w obrębie miasta: Agorze i Maloutenie, czyli na placu handlowym oraz w bogatej części Nea Pafos, gdzie dominowały wille mieszkalne. Łącznie przebadano 136 próbek różnego rodzaju naczyń.


Jak wyjaśnia Nauce w Polsce dr Edyta Marzec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, takie dane to źródło wiedzy nie tylko o lokalnych zwyczajach i sposobie życia, ale też o miejscach i technologii produkcji, siatkach połączeń ekonomicznych, przepływie materiałów i towarów.


Z zebranych podczas badań informacji wynika, że w produkcję naczyń i ich wygląd nie wkładano raczej wiele czasu i wysiłku. "Naczynia nie są dekorowane, jedynie gładzone na powierzchni. Nie służyły długo, były cienkie, przez co dość często pękały, często je wymieniano. Bogatsi mieszkańcy przypuszczalnie mieli też naczynia metalowe" - tłumaczy dr Marzec.


Naczynia kuchenne ze starożytnego Cypru - jak podano - były dość zróżnicowane pod względem kształtu i masy ceramicznej, być może różni garncarze nieco inaczej przygotowywali glinę. Nie było też widocznych specjalizacji dla konkretnych warsztatów. Prawdopodobnie naczynia produkowano poza murami miasta, bo potrzebne było miejsce do ich suszenia oraz dostęp do wody i gliny.


Większość naczyń kuchennych z Nea Pafos produkowano lokalnie, a jedynie część importowano - zarówno w okresie hellenistycznym jak i rzymskim. Ponieważ mieszkańcy mieli dostęp do materiałów służących do wyrobu naczyń, to były one tańsze niż importowanie, masowo produkowane narzędzia.


"Dużą rolę mogła odgrywać też tradycja. Archeologia wysp pokazuje nam, że choć są połączone ze światem to jednak stanowią zamknięte terytorium. Mieszkańcy szanują swoją tradycję, są konserwatywni i mimo kontaktów z innymi kulturami nie ulegają tak szybko ich wpływom" - opisuje archeolożka.


W okresie rzymskim w basenie Morza Śródziemnego w wielu miastach, na przykład w Atenach, używano głównie importowanych naczyń kuchennych. "Wtedy działały już ośrodki specjalizujące się w masowej niemal produkcji na przykład garnków kuchennych, które eksportowano wszędzie. Były trochę jak dziś chińskie produkty, które zalewają rynek" - opowiada badaczka.


Jednym z takich ośrodków produkujących naczynia na szeroką skalę w okresie wczesno rzymskim była Fokaja położona w dzisiejszej Turcji. Ceramika stamtąd - wyjaśnia dr Marzec - była dość dobrej jakości, a jej produkcja ustandaryzowana.


W Nea Pafos importowano też produkty z Italii. "Uważa się, że italska ceramika kuchenna była transportowana i używana przez armię rzymską. Pomimo braku rzymskich legionów w Nea Pafos, italskie płaskie patelnie zostały zidentyfikowane w mieście. Naczynia te były prawdopodobnie używane do gotowania tradycyjnych potraw przez Italczyków mieszkających w Nea Pafos. Cypryjskie garnki nie nadawały się do tego zadania" - opisuje dr Marzec.


Zabytki Nea Pafos zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Polskie wykopaliska w tym miejscu rozpoczął nestor polskiej archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierz Michałowski. Kontynuowała je misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.


Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska-Wujec


ekr/ zan/


Kraj i świat

2024-04-30, godz. 11:50 Włochy/ Charles Michel: Unia Europejska musi dalej się rozszerzać Unia Europejska musi dalej się rozszerzać - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica”… » więcej 2024-04-30, godz. 11:50 Kultowa marynarka Michaela Jacksona wkrótce trafi na aukcję Już za kilka tygodni słynny dom aukcyjny Julien’s Auctions zorganizuje licytację muzycznych pamiątek po największych gwiazdach estrady. Wśród cennych… » więcej 2024-04-30, godz. 11:40 W. Brytania/ Resort obrony: uderzenia Ukrainy w lotnictwo Rosji kluczowe dla obrony Zdolność Ukrainy do uderzania w rosyjskie lotnictwo taktyczne, której przykładem był sobotni atak na lotnisko wojskowe w Kraju Krasnodarskim, jest kluczowa… » więcej 2024-04-30, godz. 11:30 Premier: musimy uchronić Polskę przed tymi, którzy podważają UE i wartość NATO (opis) O Europę i nasze miejsce w niej, o Zachód, o NATO musimy dbać każdego dnia; trzeba uchronić Polskę i Europę przed tymi, którzy z zewnątrz albo od wewnątrz… » więcej 2024-04-30, godz. 11:30 Instytut Lotnictwa zakończył serię testów silnika z rodziny napędów satelitarnych Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa zakończył serię testów silnika, należącego do kategorii największych podsystemów w napędach satelitarnych. Silnik może… » więcej 2024-04-30, godz. 11:30 Chiny/ Naukowiec badający Covid-19 protestuje po wyeksmitowaniu go z laboratorium Wirusolog Zhang Yongzhen, który jako pierwszy opublikował w Chinach sekwencję wirusa Covid-19, rozpoczął protest po wyeksmitowaniu go przez władze z jego… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 Bloomberg: przywódca Chin spróbuje wbić klin między UE i USA Przywódca Chin Xi Jinping, który uda się w maju z pierwszą od pięciu lat wizytą do Europy, będzie się starał wbić klin między USA i UE, przekonując… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 MSZ Chin: Fatah i Hamas spotkały się w Pekinie, deklarują gotowość do rozmów ws. pojednania Przedstawiciele skonfliktowanych ze sobą palestyńskich ugrupowań Fatah i Hamas podczas spotkania w Pekinie wyrazili wolę polityczną do dążenia do pojednania… » więcej 2024-04-30, godz. 11:20 Badanie: e-papierosy mogą narażać nastolatków na toksyczne działanie metali ciężkich Częste wapowanie może w przypadku nastolatków zwiększać ryzyko narażenia na potencjalnie szkodliwe dla rozwoju mózgu i narządów metale, takie jak ołów… » więcej 2024-04-30, godz. 11:10 UNICEF: 75 proc. dzieci w Libanie zagrożonych ubóstwem Pogłębiający się kryzys gospodarczy i nasilający się konflikt między Libanem a Izraelem spychają libańskie rodziny i dzieci w ubóstwo - poinformował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »