Radio Opole » Gospodarka
2024-04-19, 13:57 Autor: Witold Wośtak

Jak zachęcić nastolatków do wyboru szkół branżowych?

Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ. Uczniowie ze szkoły PSP 20 w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ. Uczniowie ze szkoły PSP 20 w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ. Uczniowie ze szkoły PSP 20 w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ. Uczniowie ze szkoły PSP 20 w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ [fot. Sławomir Mielnik]
Warsztaty Orientacji Zawodowej w WZDZ [fot. Sławomir Mielnik]
Deficyt fachowców na rynku pracy to jeden z głównych tematów 7. Warsztatów Orientacji Zawodowej w Wojewódzkim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Opolu.
Ponad stu uczniów szkół podstawowych brało udział w półgodzinnych warsztatach z sześciu branż. Było więc tapetowanie, układanie fryzur, zarabianie kabla internetowego czy praca z drukarką 3D. Celem było zainteresowanie nastolatków szkolnictwem branżowym.

- Wiele osób nadal wybiera drogę przez liceum i na studia, choć brakuje fachowców - mówi Zygmunt Budziński, koordynator warsztatów.

- Tylko co zrobić po studiach? Iść prosto do powiatowego urzędu pracy? Później pojawia się frustracja za miniony, stracony czas. Inni mają już rodziny, postawione domy, mają satysfakcję i są ustawieni, a my dopiero startujemy. Idea jest więc taka, by młodzi ludzie zwrócili się do kształcenia zawodowego w szkołach branżowych bądź w technikum. Szkolnictwo zawodowe nie przekreśla studiowania.

Nataniel, jeden z uczniów drugiej klasy technikum WZDZ, zajmuje się projektowaniem 3D i nie żałuje decyzji o wyborze tej ścieżki edukacyjnej.

- Wybrałem tę szkołę, bo mi pasowała i to okazał się dobry wybór. Wszystko jest bardzo dobrze i nie zmieniłbym tej decyzji. Szkoła jest bardzo fajna, panuje dobra atmosfera i można nauczyć się wielu rzeczy w różnych kierunkach. Wszystko zależy, kto wybierze jaki kierunek. Można pójść na bezpłatne prawo jazdy, jeśli ma się dobrą frekwencję i średnią.

Maja Copik, 14-latka ze szkoły podstawowej numer 28, jest zdecydowana na kontynuowanie nauki w szkole branżowej.

- Moim zdaniem, bardzo fajnie jest pójść do szkoły branżowej. Zdobywa się od razu zawód, a przy okazji można łatwiej nauczyć się wielu rzeczy. Inna sprawa, że więcej przydatnych na co dzień rzeczy nauczymy się w szkole branżowej niż w technikum czy liceum. Mnie szczególnie interesują warsztaty fryzjerskie, bo jestem pewna, że chcę iść do szkoły branżowej na fryzjerstwo.

Dodajmy, według danych resortu edukacji z sierpnia ubiegłego roku, liczba uczniów wybierających studia i kształcenie branżowe w Polsce wyrównała się.
Zygmunt Budziński
Nataniel
Maja Copik

Gospodarka

2024-05-21, godz. 13:30 Koniec z azbestem w Lewinie Brzeskim. Trwa wymiana sieci wodociągowej Woda w Lewinie Brzeskim i Łosiowie będzie smaczniejsza i zdrowsza. Gmina jest już na półmetku inwestycji polegającej na wymianie rur azbestowych na nowe… » więcej 2024-05-20, godz. 17:45 Rekordowa liczba chętnych na unijne dofinansowanie współpracy przygranicznej Zaskakująco duże jest zainteresowanie unijnym dofinansowaniem polsko-czeskiej współpracy w Euroregionie Pradziad. W pierwszym naborze nowej unijnej perspektywy… » więcej 2024-05-20, godz. 14:51 Samorząd Głubczyc remontuje budynek USC Rozpoczęły się prace remontowe Urzędu Stanu Cywilnego w Głubczycach. W pierwszym etapie prac zostanie całkowicie wymienione pokrycie dachowe budynku. Samorząd… » więcej 2024-05-17, godz. 21:15 Lwy Turystyki przyznane. Społecznicy, działacze i przedsiębiorcy zostali wyróżnieni Z turystyką za pan brat. Od lat działają na rzecz jej rozwoju, popularyzowania i promowania. 11 osób z Opolszczyzny zostało dziś (17.05) nagrodzonych w konkursie… » więcej 2024-05-16, godz. 13:09 Kierowcy wyczekują, kiedy ruszy remont drogi powiatowej Grodzisko-Kadłub Kierowcy wypatrują firmy, która miała zająć się przebudową około 4-kilometrowego odcinka drogi między Grodziskiem a Kadłubem (gmina Strzelce Opolskie)… » więcej 2024-05-15, godz. 15:00 XII Giełda Pracy na UO. Sporo ofert dla studentów i absolwentów Przedstawiciele różnych branż zaprezentowali oferty pracy dla studentów i absolwentów opolskich uczelni. » więcej 2024-05-15, godz. 12:20 Będzie remont dachu kościoła parafialnego w Grobnikach Kościół parafialny pw. Ścięcia Jana Chrzciciela w Grobnikach będzie miał nowy dach. Pieniądze na ten cel, w kwocie blisko 1,3 miliona złotych gmina Głubczyce… » więcej 2024-05-14, godz. 18:30 "Mam nadzieję, że przypadną mieszkańcom do gustu". Będą nowe witacze w gminie Branice Na drogach wjazdowych do gminy Branice pojawią się nowe witacze. Design projektowanych tablic informacyjnych będzie nawiązywał do charakterystycznych budowli… » więcej 2024-05-11, godz. 08:51 Wkrótce upływa ważny termin dla przedsiębiorców - Do 20 maja część płatników składek powinna przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik… » więcej 2024-05-10, godz. 09:00 Samorządowcy chcą decentralizacji zatwierdzania taryf za wodę i ścieki Radni będą uchwalać taryfy za wodę i ścieki. Powrót do tej praktyki popierają m.in. władze Prudnika i Głuchołaz. Stawki za media proponują lokalne spółki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »