Radio Opole » Gospodarka
2020-01-24, 20:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Przedsiębiorcy chętnie korzystają z naszej pomocy". OCRG podsumowało 2019 rok

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.facebook/opolskie]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.facebook/opolskie]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podsumowało 2019 rok [fot.M.Matuszkiewicz]
123,5 miliona złotych - tyle pieniędzy wypłaciło Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki na unijne dotacje i pożyczki dla firm w 2019 roku. Dzisiaj ( 24.01) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w stolicy regionu podsumowano miniony rok. Podczas gali wyróżniono także rodzinne firmy i innowacyjne projekty zrealizowane z unijnym wsparciem przez opolskich przedsiębiorców.
- Zaczynamy od nowych planów i w tym roku zostanie ogłoszonych pięć nowych naborów dla przedsiębiorców, a do wzięcia będzie w sumie prawie 28 milionów złotych - mówi Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG. - Będą to nabory na infrastrukturę usług społecznych, czyli w tym przypadku jest to dom seniora dla subregionu brzeskiego, ale również jest to efektywność energetyczna w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. To także wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. To też nowe produkty i usługi na obszarach przygranicznych. Ostatni piąty nabór to jest współpraca gospodarcza i promocja - wylicza szef OCRG.

- Organizujemy różnego rodzaju przedsięwzięcia, takie jak spotkania pracowników i dyrektorów działów HR, czyli tych osób, które zajmują się zasobami ludzkimi w swoich firmach. Chcemy, żeby wymieniali się swoimi doświadczeniami. Organizujemy spotkania "lean menagement", które mają służyć wymianie doświadczeń w zakresie optymalizacji procesów zarządzania - dodał Szymon Ogłaza z zarządu województwa opolskiego.

Wyróżnienie wśród innowacyjnych projektów otrzymało Centrum Naukowo-Badawcze "Ladrob", które pracuje nad probiotykami i ekstraktami ziołowymi, mającymi zastąpić antybiotyki stosowane w hodowli drobiu.

- Cały projekt polegał również na wybudowaniu nowoczesnego centrum badawczo-naukowego z nowoczesnym zapleczem mikrobiologicznym. Powstało laboratorium, które aktualnie w tym roku akredytujemy. Wydaje mi się, że pieniądze unijne zostały bardzo dobrze wykorzystane. Powstało nowoczesne centrum w Opolu - laboratorium mikrobiologiczne. Myślę, że będziemy pierwszym laboratorium prywatnym w województwie - mówi Łukasz Latała, właściciel firmy.

- Słuchamy ciekawych pomysłów naszych klientów i naszych dzieci, które nam pomagają w prowadzeniu firmy i udaje się nam. Działamy już ponad 25 lat - mówią Leokadia Podgórska-Wodnicka i Andrzej Wodnicki, właściciele piekarni "Wodnicki", którzy otrzymali wyróżnienie w kategorii: firma rodzinna. - Klient jest coraz bardziej wymagający, ale my też od siebie wymagamy dużo, żeby zaspokoić go. Jest bardziej wyedukowany i to bardzo dobrze, bo wie czego chce. My się wsłuchujemy w oczekiwania naszych konsumentów.

Dodatkowo, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w 2019 roku rozstrzygnęło 5 naborów, między innymi na infrastrukturę usług społecznych. Podpisało 118 umów z firmami, które chcą realizować projekty z unijnym dofinansowaniem, 8 firm zainwestowało w nasz region.
Roland Wrzeciono i Szymon Ogłaza
Łukasz Latała
Leokadia Podgórska-Wodnicka i Andrzej Wodnicki

Gospodarka

2020-02-26, godz. 11:30 Kordian Kolbiarz: Umicore jak magnes przyciągnie kolejne firmy - Wpływ tej inwestycji na lokalny rynek pracy będzie ogromny - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz pytany o znaczenie… » więcej 2020-02-26, godz. 10:00 Czy w Rudnikach uda się otworzyć żłobek na początku przyszłego roku? Za kilka dni ogłoszenie przetargu Na początku 2021 roku gmina Rudniki chce otworzyć żłobek dla 24 dzieci. Przypomnijmy, samorząd otrzymał promesę na 750 tysięcy złotych w ramach rządowego programu… » więcej 2020-02-25, godz. 19:30 Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod… » więcej 2020-02-25, godz. 17:30 Przedłużono procedurę wyboru wykonawcy na przebudowę polderu Żelazna Wody Polskie w Gliwicach przedłużyły termin zgłaszania ofert na przebudowę polderu Żelazna do 18 marca. Dzisiaj (25.02) miał zostać wyłoniony wykonawca prac budowlanych… » więcej 2020-02-24, godz. 15:31 Zrealizowano pierwszy etap centrum przesiadkowego w Głuchołazach Odnowiono dworzec kolejowy Głuchołazy Miasto wraz z otoczeniem. Będzie tam również obsługiwany ruch autobusowy. Nadal jednak na dworcu nie będą zatrzymywać się… » więcej 2020-02-24, godz. 11:19 86 firm z regionu zabiega o tytuł "Opolska Marka". Uroczysta gala w marcu Rekordowa liczba zgłoszeń - 86 - wpłynęła do tegorocznej edycji konkursu „Opolska Marka”. To wyróżnienie, które ma promować lokalne firmy i gospodarkę regionu… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Od jutra można zgłaszać propozycje do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie W poniedziałek (24.02) rozpocznie się przyjmowanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego w Byczynie. Samorząd na ten cel przeznaczył w 2020 roku 56 tysięcy zło… » więcej 2020-02-23, godz. 10:00 Ujazd: dopłacają do pieców, chcą też dopłacić do paneli słonecznych W Ujeździe gminny program dofinansowań do wymiany pieców przyjął się bardzo dobrze. W ubiegłym roku dzięki niemu zlikwidowano 40 kopciuchów i zastąpiono je nowymi… » więcej 2020-02-21, godz. 19:26 Gmina chce wybudować dwie nowe drogi w Otmicach Otmice to miejscowość w gminie Izbicko, w której powstaje bardzo dużo nowych domów. W miarę pojawiania się nowych mieszkańców, konieczne jest budowanie przez samorząd… » więcej 2020-02-21, godz. 13:40 Wybudowali centrum przesiadkowe, ale po terminie. Gmina nałożyła prawie 900 tysięcy kary Miało być gotowe w lipcu 2018 roku, jednak dopiero teraz zostało oddane do użytku - mowa o centrum przesiadkowym w Zawadzkiem. Choć wykonawca wywiązał się z umowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »