Radio Opole » Sport i turystyka
2021-03-07, 21:45 Autor: PAP (oprac. Marzena Śmierciak)

Dziesięć medali Polaków w Toruniu podczas halowych mistrzostw Europy

Brązowa Polska Sztafeta 4x400 m [fot. Tomasz Kasjaniuk Fotografia Sportowa - fb. Polskiego Związku Lekkiej Atletyki]
Patryk Dobek [fot. facebook Polskiego Związku Lekkiej Atletyki]
Mateusz Borkowski [fot. facebook Polskiego Związku Lekkiej Atletyki]
Dziesięć medali zdobyli polscy lekkoatleci w halowych mistrzostwach Europy, które zakończyły się w niedzielę (07.03) w Toruniu. Złoty krążek wywalczył sensacyjnie w biegu na 800 m Patryk Dobek. W klasyfikacji biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce.
Przy pustych trybunach odbyła się w Polsce pierwsza międzynarodowa impreza lekkoatletyczna w dobie pandemii. Obowiązkowe testy na koronawirusa, a później ich pozytywne wyniki wyeliminowały kilku zawodników ze startu. W tym m.in. Ewę Swobodę, faworytkę rywalizacji na 60 m. Musiała się też wycofać męska sztafeta 4x400 m.
Mimo wszystko te mistrzostwa były udane dla Polaków. Dziesięć medali to dorobek powyżej oczekiwań. W sumie Polacy w zawodach rozgrywanych w Toruniu wywalczyli jeden złoty medal, pięć srebrnych i cztery brązowe. Najlepsza okazała się reprezentacja Holandii (4 złota, 1 srebro, 2 brązy). Druga w klasyfikacji medalowej była Portugalia (3 złota), a trzecia Wielka Brytania (2 złota, 4 srebra i 6 brązów).

Największą sensację wśród polskich zawodników sprawił Patryk Dobek (1.46,81), który dotychczas biegał tylko... 400 m ppł. Dużą niespodzianką jest też srebro Mateusza Borkowskiego (1.46,90) oraz dopiero czwarte miejsce "profesora" tej konkurencji Adama Kszczota (1.47,23). Brązowy medal zdobył Brytyjczyk Jamie Webb (1.46,95).

Jeszcze przed mistrzostwami Europy Dobek mówił, że to tylko przerywnik, a latem wraca do rywalizacji na 400 m ppł. Teraz nie jest już tego taki pewien. Tym bardziej, że jego trenerem jest obecnie Zbigniew Król, czyli jeszcze niedawny szkoleniowiec Kszczota.

Podwójny sukces zaliczyły też panie na tym dystansie, czyli 800 m. Joanna Jóźwik została czasem 2.04,00 srebrną, a Angelika Cichocka - 2.04,15 - brązową medalistką. Najszybsza była 19-letnia Brytyjka Keely Hodgkinson - 2.03,88.

Obie Polki łączy wiele. Jeszcze cztery lata temu były na szczycie, potem wszystko się posypało. Kontuzja goniła kontuzję. Dziewczyny szukały rozwiązań. Zmieniły trenerów, powoli wracały do rywalizacji. To była długa, mozolna droga. Medale HME w Toruniu są nagrodą za wytrwałość. Choć, jak obie twierdzą, to tylko przystanek do czegoś większego na igrzyskach w Tokio.

Niewielu wierzyło w medal Pawła Wiesiołka w siedmioboju. Zawodnik Warszawianki poprawił wynikiem 6133 pkt rekord życiowy i zajął trzecie miejsce. To drugi rezultat w historii krajowej lekkoatletyki. Dwudniową rywalizację wygrał rekordzista świata Francuz Kevin Mayer - 6392 pkt. Srebro wywalczył Hiszpan Jorge Urena - 6158 pkt.

"Bardzo, bardzo długo czekałem na ten wymarzony medal. Jestem bardzo szczęśliwy" - skomentował Wiesiołek.

"Po swoje" skoczył o tyczce Piotr Lisek. Miejsce na podium dało mu przeskoczenie 5,80 m. To jego czwarty krążek tej imprezy w karierze. Wygrał rekordzista świata Szwed Armand Duplantis - 6,05, a srebro wywalczył Francuz Valentin Lavillenie - 5,80.

Lisek miał bardzo trudny sezon. Gdy zaczynały się zawody, on leczył kontuzję. "Dlatego podwójnie się cieszę. Ten miesiąc przerwy wyprowadził mnie z równowagi, ale udało się wrócić na przyzwoity poziom" - ocenił.

Siódme miejsce w finale zajął mistrz Europy z 2016 roku Robert Sobera - 5,50. W eliminacjach odpadł Paweł Wojciechowski.

O pechu i szczęściu może mówić polska sztafeta 4x400 m. Na rozgrzewce kontuzji nabawiła się liderka "Aniołków Matusińskiego" Justyna Święty-Ersetic, która dzień wcześniej zdobyła indywidualnie po srebro. W składzie zastąpiła ją zatem Aleksandra Gaworska. Ponadto pobiegły: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik i 17-letnia Kornelia Lesiewicz. "Ta cała sytuacja kosztowała nas wszystkich bardzo dużo nerwów, ale powiedziałyśmy sobie z dziewczynami, że w tej sytuacji musimy pobiec na 150 procent" - skomentowała najbardziej doświadczona Hołub-Kowalik. I biało-czerwone były trzecie na mecie. Za Holenderkami i Brytyjkami.

Fenomenalnie zaprezentowała się 19-letnia Pia Skrzyszowska. Debiutująca w tak dużej imprezie zawodniczka zajęła piąte miejsce. Wygrała broniąca tytułu Holenderka Nadine Visser - 7,77.

"Finał to było moje marzenie. W półfinale zrobiłam wynik kosmos. Ja nie mam 20 lat, a jestem piąta w Europie. To naprawdę dobry występ" - powiedziała tuż po zejściu z bieżni.
Skrzyszowska w półfinale uzyskała wynik 7,88. Od 41 lat nikt w Polsce nie biegał na tym dystansie tak szybko. W historii krajowej lekkoatletyki tylko dwie wybitne zawodniczki miały lepsze rezultaty od niej. Były nimi Zofia Bielczyk - 7,77 i Grażyna Rabsztyn - 7,84.

Za dwa lata impreza odbędzie się w Stambule.

Sport i turystyka

2024-05-12, godz. 11:00 Trudny rywal Odry Opole. Na Oleską przyjeżdża Wisła Płock Przed piłkarzami Odry Opole kolejny mecz o ligowe punkty. W 32. kolejce rozgrywek Fortuna 1. Ligi ''niebiesko-czerwoni'', mający wciąż szansę na udział w… » więcej 2024-05-11, godz. 19:58 Corotop Gwardia Opole wygrywa na koniec sezonu i zajmuje 9. miejsce w Orlen Superlidze Piłkarze ręczni Corotop Gwardii Opole zajęli 9. miejsce na koniec sezonu 2023/24 Orlen Superligi. W ostatnim meczu tego sezonu pokonali Grupę Azoty Unię Tarnów… » więcej 2024-05-11, godz. 16:15 Koszykarze Weegree spotkali się z kibicami i podsumowali sezon To było wyjątkowe spotkanie i okazja do podziękowań oraz wspólnej zabawy. Koszykarze Weegree AZS-u Politechniki Opolskiej podsumowali sezon 2023/24 na specjalnym… » więcej 2024-05-11, godz. 15:58 En garde! Prets? Allez! W Toyota Park rozegrano II Turniej Piastów Opolskich Komenda 'en garde' w opolskim Toytota Parku wybrzmiewała od sobotniego przedpołudnia wielokrotnie. Powodem tego był II Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2024-05-11, godz. 14:51 Gwardia po raz ostatni w tym sezonie. Pożegnanie Mateusza Jankowskiego To już dziś. Ostatni mecz sezonu 2023/24 Orlen Superligi w wykonaniu piłkarzy ręcznych Corotop Gwardii Opole. Zawodnicy Bartosza Jureckiego zmierzą się z… » więcej 2024-05-10, godz. 15:30 Opolskie firmy mogą zgłaszać się do III Odra Business Club. Zagrają maksymalnie 24 drużyny Ruszyły zapisy do trzeciej edycji piłkarskiego Odra Business Cup. Turniej zostanie rozegrany w sobotę 15 czerwca na stadionie przy ulicy Oleskiej 51 w Opol… » więcej 2024-05-10, godz. 12:39 Mecz na szczycie w III lidze piłki nożnej. MKS Kluczbork jedzie do Wrocławia W hicie 29. kolejki rozgrywek III ligi piłki nożnej MKS Kluczbork zagra na wyjeździe ze Śląskiem II Wrocław. Drużyna trenera Łukasza Ganowicza zajmuje… » więcej 2024-05-10, godz. 10:49 Motocykliści HAWI Racing Team kolejny raz potwierdzili przynależność do krajowej czołówki Pierwsze, drugie i trzecie miejsce - to najlepsze wyniki motocyklistów HAWI Racing Team podczas kolejnych dwóch rund mistrzostw Polski i pucharu Polski w rajdach… » więcej 2024-05-08, godz. 19:30 Arsen Śliwiński z AZS Politechniki Opolskiej bez kwalifikacji olimpijskiej do Paryża Arsen Śliwiński bez kwalifikacji olimpijskiej na zawodach w węgierskim Szeged. Kajakarz AZS Politechniki Opolskiej w parze z Aleksandrem Kitewskim zajęli drugie… » więcej 2024-05-07, godz. 15:30 Kluczbork: dzieci rywalizowały podczas wojewódzkiego finału Pucharu Tymbarku Łącznie 64 dziecięce drużyny piłkarskie brały udział w dwudniowym finale wojewódzkim turnieju o Puchar Tymbarku na Stadionie Miejskim w Kluczborku. Do… » więcej