Radio Opole » Kultura i rozrywka
2021-08-08, 19:28 Autor: Mariusz Majeran

Prudnik przez dwa dni był stolicą jazzu [ZDJĘCIA]

Jazz Prudnik Festival 2021 Szymon Pejski [fot. Mariusz Majeran]
Jazz Prudnik Festival 2021 Szymon Pejski [fot. Mariusz Majeran]
Zakończył się Jazz Prudnik Festiwal. Przez dwa dni Prudnik przybliżał mieszkańcom jazz, rock i blues. Nie tylko mieszkańcy tego miasta uczestniczyli w spotkaniach, warsztatach wokalnych i koncertach przygotowanych przez Prudnicki Ośrodek Kultury. Miłośnicy dobrej muzyki tłumnie uczestniczyli w koncertach znanych muzyków.
Autor historii Jazzu w Piwnicy pod Baranami i twórca Sumer Jazz Festivalu w Krakowie Witold Wnuk twierdzi, że od lat obserwuje święto jazzu w Prudniku.

- To jest niezwykle cenna inicjatywa. I ja od pierwszego festiwalu prudnickiego kibicuję. I nawet doradzałem Rysiowi Czeczelowi, który ten festiwal stworzył. Kolega Rysiek dbał o to, aby to była zawsze komunikatywna muzyka, komunikatywny jazz.

Imprezę odwiedził Andrzej Rybiński, który co prawda śpiewał piosenki w zupełnie innym stylu na festiwalach opolskich jako solista i w duecie Andrzej i Eliza, ale jazzu słucha od lat.

- Przywiodła nas tu wielka ciekawość. Jesteśmy tutaj, bo dowiedziałem się, że jest coś takiego jak Jazz Festiwal. W końcu jazz to jest awangarda muzyki. I fajnie posłuchać, co ludziom - i młodym, i starszym - w duszy gra.

- Cieszę się, że po pandemicznej przerwie udało się nam zorganizować czternasty już festiwal - podkreśla dyrektor artystyczny festiwali Ryszard Czeczel. - Prudnicka publiczność, można powiedzieć, że już polubiła, pokochała jazz. I nie sadzę, żeby się wydarzyło coś takiego, żeby festiwal przestał istnieć.

- Wprowadziliśmy na festiwal trochę rocka i bluesa - mówi wokalista Gary Moore Tribute Band Szymon Pejski. - Troszeczkę się rozbujaliśmy i myślę, że to taka moja nowa twarz. Cieszę się, że odkryłem coś nowego. U mnie nie ma półśrodków, więc jak już wchodzę na scenę to już do samego końca. I fajna publika, więc może następnym razem, po prostu, z krzeseł zrezygnujemy i będziemy skakać wszyscy. Bo o to chodzi. Na tym polega zabawa.

- Cieszę się, że miłośnicy muzyki tłumnie i rodzinnie odwiedzili nasz ogród, w którym odbywały się wszystkie imprezy - dodaje dyrektor domu kultury dr Sylwia Gawłowska. - Muszę podziękować wszystkim tym, którzy byli z nami. A naprawdę gościliśmy tu ponad kilkaset osób, znakomitych muzyków. Bardzo się cieszę, że tak liczne grono odbiorców przybyło do nas. Zarówno na spotkania autorskie, pokaz filmu "Ikar", jak i na koncerty. Dziękuję Radiu Opole za patronat medialny. Za wsparcie kultury.

Publiczność pozytywnie oceniła tegoroczny festiwal, który poszerzył swoją ofertę dla dzieci, a także po raz pierwszy trwał dwa dni. Za rok - jubileuszowa, 15. odsłona święta muzyki w Prudniku. Radio Opole było patronem medialnym tego wydarzenia.
Witold Wnuk
Andrzej Rybiński
Ryszard Czeczel
Szymon Pejski
Sylwia Gawłowska

Kultura i rozrywka

2024-05-22, godz. 12:30 Artyści ponownie przyjadą do zamku w Mosznej. Przed nami Muzyczne Święto Kwitnących Azalii Po raz 40. na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna. Przed nami jeden z najstarszych festiwali - Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego… » więcej 2024-05-22, godz. 05:41 48 OKT: poetycki wieczorek z "Klasyką żywą" Teksty Jeremiego Przybory, Cypriana Kamila Norwida i Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiały na schodach i w holu Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Młode artystki… » więcej 2024-05-22, godz. 05:31 48 OKT: "Wyzwolenie" prosto z Gdańska na ekranie Modelatorni w Opolu Widzowie w milczeniu wychodzili z Modelatorni Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu po emisji przedstawienia 'Wyzwolenie' w reżyserii Jana Klaty z Teatru Wybrzeże… » więcej 2024-05-21, godz. 12:00 Ruszają 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne Przedstawieniem 'Wyzwolenie' Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty rozpoczynają się dziś (21.05) wieczorem 48. Opolskie Konfrontacje Teatralne… » więcej 2024-05-20, godz. 12:05 "Wywiady, wspomnienia, ciekawostki". Wystartowało Festiwalowe Radio Opole Rusza Festiwalowe Radio Opole, które w tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Przez najbliższy miesiąc, na częstotliwości 96,5 FM, można słuchać festiwalowych… » więcej 2024-05-20, godz. 12:00 "Archiwum Zjednoczonej Europy" na 20-lecie naszej akcesji do UE Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych ogłosiła kolejną akcję społeczną. Akcja, związana dwudziestą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej… » więcej 2024-05-19, godz. 12:08 Historia śląskich gospodarstw w jednym miejscu. Nowa wystawa w Muzeum Wsi Opolskiej [ZDJĘCIA] Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945) - to tytuł kolejnej stałej ekspozycji w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach. » więcej 2024-05-18, godz. 14:40 Benedykt Pospiszyl napisał książkę o historii Wysokiej 'Historia Wysokiej' - to tytuł najnowszej książki dr. Benedykta Pospiszyla. Autor tej obszernej publikacji opisuje nie tylko dzieje miejscowości w powiecie… » więcej 2024-05-18, godz. 10:03 Jest kilka możliwości spędzenia Nocy Muzeów w Kluczborku. Akcja potrwa cztery godziny Wiele instytucji włącza się tego roku do organizacji Nocy Muzeów w Kluczborku. » więcej 2024-05-17, godz. 09:45 Samochody z ulicznym jedzeniem zaparkują w weekend w Kluczborku Rusza Street Food Polska Festival w Kluczborku. Od piątkowego (17.05) popołudnia do niedzielnego wieczora na rynku będzie można spróbować przysmaków z różnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »