Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-10-12, 07:40 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Triumf sztuki na przekór wirusowi: za nami pierwszy koncert X Dobrodzień Classic Festival! [ZDJĘCIA]

Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Koncert muzyki niemieckiej w Muzeum Diecezjalnym [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo na Facebooku, na profilu opolskiej Mniejszości Niemieckiej. Dodajmy, że niedzielny koncert nie tylko otworzył X Dobrodzień Classic Festival (czyli jedyny na Opolszczyźnie festiwal, skoncentrowany wyłącznie na klasycznej muzyce wokalnej), ale stanowił także jedno z tradycyjnych wydarzeń towarzyszących trwającym od początku miesiąca 17. Dniom Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Obok pomysłodawcy koncertu, pochodzącego z Dobrodzienia śpiewaka Piotra Lempy, wystąpiła także mezzosopranistka Magdalena Kulig, a śpiewakom towarzyszył pianista Thomas Cornelius, który jest również kompozytorem. Warto zaznaczyć, że podczas koncertu zabrzmiały nie tylko pieśni napisane przez artystę, ale także jego autorskie kompozycje oparte na tematach z twórczości Ludwiga van Beethovena i Franza Schuberta.

- Bardzo się cieszę i dziękuję Piotrowi Lempie za zaproszenie - mówi Magdalena Kulig. - Jego program, jego wskazania były na muzykę niemiecką i na kulturę niemiecką, stąd też wybraliśmy różne warianty poezji, która była użyta przez różnych kompozytorów.

- Oczywiście, że wracam tutaj zawsze z rozrzewnieniem, zawsze z dużą dozą tęsknoty - przyznaje Piotr Lempa. - Tym bardziej w tych warunkach, w których jesteśmy dzisiaj, mówię o wirusie. To, że nam się udało zrobić koncert, że ludzie przyszli na niego, że na Facebooku, tak jak się dowiedzieliśmy przed momentem, oglądało nas prawie tysiąc osób, więc to jest bardzo duży sukces!

Więcej na temat tego wydarzenia, któremu patronowało Radio Opole, ale także o emocjach, jakie wywołują wśród artystów decyzje polityków w związku z trwającą pandemią w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Magdalena Kulig, Piotr Lempa

Kultura i rozrywka

2020-10-30, godz. 09:15 Wykład i wystawa o dziejach Żydów nad Odrą w Muzeum Śląska Opolskiego Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na nową wystawę. Od 5 listopada do końca roku będzie można zobaczyć ekspozycję zatytułowaną „Z biegiem rzeki. Dzieje… » więcej 2020-10-28, godz. 18:51 Muzeum Ziemi Kozielskiej ze stałą wystawą. To historia mieszkańców i ziemi kozielskiej od czasów prehistorii 'Ziemia kozielska i jej mieszkańcy' to tytuł stałej wystawy, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Otwarcie wystawy zakończyło tzw. proces… » więcej 2020-10-28, godz. 12:30 Artysto, pokaż się w galerii. Trwa Konkurs Aneks! Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu już po raz 6. ogłosiła Konkurs Aneks. To propozycja skierowana do artystów do 35. roku życia związanych z Opolszczyzną… » więcej 2020-10-27, godz. 13:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach zaprasza na ambitne kino. W ramach ,,Klubu Dobrego Filmu’’ placówka pokazuje… Mimo wprowadzonych obostrzeń sanitarnych domy kultury w całym kraju starają się w miarę możliwości normalnie funkcjonować. Miejski Ośrodek Kultury w Głubczycach… » więcej 2020-10-27, godz. 11:00 Moszna: ekspresyjny recital fortepianowy owacyjnie przyjęty przez publiczność! Podwójnymi owacjami na stojąco i brawurowym wykonaniem Poloneza As-dur Fryderyka Chopina zakończył się poniedziałkowy (26.10) recital fortepianowy na Zamku… » więcej 2020-10-27, godz. 08:40 Historie kryminalne w książkach Jędrzeja Pasierskiego - spotkanie z autorem w WBP w Opolu Jędrzej Pasierski, autor znanych powieści kryminalnych, opowiedział o swojej twórczości w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Moszna: przed nami recital fortepianowy z międzynarodową transmisją! 'W roli głównej fortepian', a w programie muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Sergieja Rachmaninowa - tak zapowiada się przedostatni koncert 36… » więcej 2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***