Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-28, 10:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA]

Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku zabrzmiało po raz pierwszy w historii miasta słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 626.
Partie solowe wykonali Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton). Obok solistów wystąpiły także zespoły Moniki Bachowskiej tworzone przez młodych wykonawców: Chór "Insieme" oraz Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare". Chór dodatkowo zasilili muzycy z Zespołu wokalnego "Luna Plena" przygotowanego przez Barbarę Gajek-Kraskę. Całość poprowadziła Monika Bachowska, która już po raz drugi zagościła w finale festiwalu w Głogówku.

- Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że wreszcie można to [dzieło - red.] wykonać - przyznaje Monika Bachowska. - Potrzeba do tego dużo wiedzy, dużo świadomości, trzeba widzieć sporo o retoryce muzycznej, również o wykonawstwie instrumentalnym. I samo tworzenie całej dramaturgii utworu jest niezwykle wymagające, stąd też właśnie ta prośba do publiczności, żeby nie klaskać między częściami. Jakoś tak bardzo jest ważne, aby tej ciągłości nie zakłócać.

Uwagę publiczności szczególnie przykuł fragment dzieła, który nastąpił tuż po wybrzmieniu słynnej "Lacrimosy". Chodzi o krótki, kilkunastotaktowy szkic fugi podwójnej opartej na słowie "Amen" i obejmujący wyłącznie głosy chóralne.

- Zdecydowałam się wykorzystać bardzo rzadko słyszany fragment "Amen", który Mozart zaczął pisać, ale go nie skończył - wyjaśnia dyrygentka. - Chciałam podkreślić wyjątkowość tego koncertu, jak dla mnie. I sam moment odejścia Mozarta, bo przecież po tym fragmencie wszystkie kolejne części są oparte na tematach Mozarta, ale już je napisał [Franz Xaver] Süssmayr.

Przypomnijmy, że zakończony właśnie festiwal upamiętniający pobyt Ludwiga van Beethovena w Głogówku, trwał od 17 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 7 koncertów, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli w tym roku: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Monika Bachowska

Kultura i rozrywka

2024-04-27, godz. 14:56 Muzycy wcześniej związani z orkiestrą Radia Opole wystąpią w Filharmonii Opolskiej Na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej wystąpi duet gitarowy. Dwóch muzyków, grających w przeszłości w Zespole Rozrywkowym Rozgłośni Polskiego Radia… » więcej 2024-04-27, godz. 11:48 "Burza" przetoczyła się przez dużą scenę. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Za nami premiera spektaklu pt. 'Burza. Regulamin wyspy'. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, która wspólnie z Janem Czaplińskim jest autorką… » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Głogówek: projekt nagrodzony ministerialnym stypendium rozpropaguje mniej znane dziedzictwo gminy 9 nowych szlaków turystycznych powstanie w Głogówku i okolicy. Odwiedzający gminę poznają mniej znaną historię lokalną oraz związanych z nią ludzi… » więcej 2024-04-23, godz. 15:00 Światowy Dzień Książki. W tym roku pod hasłem "Czytaj po swojemu" 23 kwietnia został przez UNESCO ustanowionym Światowym Dniem Książki. To symboliczna data, bowiem tego dnia 1564 roku miał urodzić się Wiliam Szekspir. » więcej 2024-04-23, godz. 12:00 O średniowiecznych grodach opowie dr Magdalena Przysiężna-Pizarska Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska będzie gościem 'Środy w Instytucie Śląskim'. Wygłosi wykład pt. 'Grodziska wczesnośredniowieczne na Opolszczyźnie'… » więcej 2024-04-22, godz. 16:25 Spektakl, kwiaty i wystawa. Jubileusz pracy scenicznej Agnieszki Zyskowskiej-Biskup Aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w Opolu Agnieszka Zyskowska-Biskup obchodzi 25-lecie pracy twórczej. Debiutowała na deskach opolskiego teatru i tu pracuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »