Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-10-15, 08:45 Autor: Witold Wośtak

Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu

Plac świętego Sebastiana [fot. www.facebook.com/Opole]
Plac świętego Sebastiana [fot. www.facebook.com/Opole]
"Poznaj nowy plac świętego Sebastiana". W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w centrum miasta.
W planie są między innymi warsztaty w języku niemieckim, angielskim i francuskim. Oprócz tego przewidziano grę miejską, warsztaty plastyczne czy pokaz teledysku "Wolę Opole".

- Chcemy zaprosić mieszkańców do poznania tego miejsca - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Nazwa brzmi być może przewrotnie, bo co poznawać na placu funkcjonującym w Opolu od dziesiątek lat? Właśnie dlatego, że on jest w mieście tak długo, zapomnieliśmy nieco o jego historycznym charakterze – jak ważne wydarzenia miały tam miejsce oraz jakie instytucje znajdowały się tam. Nie będzie przecięcia wstęgi – tego nikt nie musi spodziewać się czy obawiać. Chcemy zaprosić mieszkańców do poznania historii i samego placu świętego Sebastiana w bardzo ciekawy sposób.

Iwona Mąkolska-Frankowska, naczelnik Wydziału do spraw Europejskich i Planowania Rozwoju, dodaje, że projekt realizowano z czterema fundacjami. - One uaktywnią się w sobotę - zaznacza.

- Rozpocznie się od warsztatów językowych, gdzie w języku niemieckim, angielskim i francuskim będzie można porozmawiać o historii tego placu. Około 19:00 premiera krótkiego filmu o historii placu świętego Sebastiana i placu Jana Pawła II. Chwilę później rozpocznie się widowisko "Ballada o czarnej Śmierci", czyli pokaz w wykonaniu Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem „Mantikora”. On zostanie połączony z mappingiem.

W trakcie remontu wartego ponad 3 miliony złotych nasadzono drzewa, położono nawierzchnię z płyt granitowych, zainstalowano też oświetlenie, ławki oraz siedziska.
Arkadiusz Wiśniewski
Iwona Mąkolska-Frankowska

Kultura i rozrywka

2020-10-24, godz. 12:10 Filharmonia Opolska: dwieście procent muzyki przy mocno ograniczonej widowni [ZDJĘCIA] Niecodzienny program i maksymalne zaangażowanie artystów zyskały uznanie publiczności zgromadzonej w piątkowy (23.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im… » więcej 2020-10-23, godz. 17:00 Opole: zmiana godzin pracy biblioteki Od poniedziałku (26.10) zmieniają się godziny pracy biblioteki w Opolu. » więcej 2020-10-23, godz. 08:30 „Karnawał, piłka, krówki i krowy, czyli codzienność w Urugwaju”. Spotkanie autorskie z Aleksandrą Mularz Podczas spotkania w opolskiej bibliotece Aleksandra Mularz opowie m.in. o tym, jak wygląda życie w Urugwaju, który jest jednym z najbardziej bezpiecznych i… » więcej 2020-10-22, godz. 19:22 "Trzy wieki muzyki" i dwóch cenionych artystów w Filharmonii Opolskiej Wycieczka przez 'Trzy wieki muzyki' czeka nas w piątkowy wieczór (23.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Mimo trudnych warunków, związanych z… » więcej 2020-10-22, godz. 16:30 Alicja Sinicka opowie o swojej najnowszej książce "Służąca" Alicja Sinicka weźmie udział w spotkaniu online z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Swoją karierę pisarską rozpoczęła od powieści romantycznych… » więcej 2020-10-22, godz. 12:42 Jacek Fedorowicz kolejnym bohaterem cyklu "Zaczytane opolskie" W regionie trwa cykl „Zaczytane opolskie”, który ma na celu popularyzację czytelnictwa we wszystkich powiatach naszego województwa. Bohaterem kolejnego… » więcej 2020-10-21, godz. 18:03 Filharmonia Opolska: zmiany w koncertach i rozmieszczeniu miejsc na widowni! Najbliższe koncerty symfoniczne (23.10, 30.10) w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera nie zostały odwołane, jednak obowiązujące ograniczenia w organizacji… » więcej 2020-10-20, godz. 20:40 Ruszają warsztaty z obsługi komputera i smartfona dla opolskich seniorów. Zapisy tylko do środy W środę (21.10) kończą się zapisy na cykl warsztatów dotyczących szeroko pojętej tematyki komputerowej i mobilnej. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2020-10-20, godz. 14:00 Józef Krzyk i Barbara Szmatloch opowiedzą o Wojciechu Korfantym Józef Krzyk i Barbara Szmatloch będą gośćmi Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. To autorzy reporterskiej opowieści biograficznej o Wojciechu… » więcej 2020-10-20, godz. 11:01 Muzyczna podróż w czasie na Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" w Mosznej [ZDJĘCIA] Podróż w czasie od wieku XVII aż po pierwszą połowę XVIII wieku zafundowali melomanom wykonawcy trzeciego koncert tegorocznej, 36. odsłony Festiwalu 'Muzyczne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***