Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-03-26, 12:45 Autor: Mariusz Majeran

Wystawa o Schaffgotschach w urzędzie marszałkowskim [ZDJĘCIA]

Wystawa o Schaffgotschach w Urzędzie Marszałkowskim [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa o Schaffgotschach w Urzędzie Marszałkowskim [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa “Z dziejów rodu Schaffgotschów“ opowiada historię Joanny Gryczyk von Schomberg-Godulla i Hansa Ulricha Schaffgotscha, którzy są związani z województwem opolskim, jak i śląskim. W województwie opolskim znamy ich przede wszystkim ze wspaniałego założenia ogrodowo-pałacowego w Kopicach, zaś w śląskim to fundatorzy wielu kościołów oraz ochronek, domów opieki czy szpitali.
- Od trzech lat zbieramy pieniądze na renowację mauzoleum i godny pochówek prochów Schaffgotschów - mówi Maciej Mischok ze społecznego komitetu odbudowy Mauzoleum Kopice. - Udało się w ciągu tych niespełna trzech lat zebrać 650 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wpisać, przede wszystkim, mauzoleum do rejestru zabytków i zebraliśmy 30 tysięcy własnych środków poprzez rożne licytacje, sprzedaże kalendarzy, ale do zakończenia całego procesu renowacji mauzoleum brakuje nam około 350 tysięcy.

- O remoncie w Kopicach myślę od samego początku, jak osiadłem w tym miejscu - dodaje ksiądz Jarosław Szeląg, proboszcz parafii podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach. Liczę, że w przyszłym roku będzie ta ekshumacja i pochowanie szczątków Joanny i całej rodziny w tych sarkofagach w mauzoleum przy kościele w Kopicach. To mauzoleum jako jedyne chyba będzie odrestaurowane i takim pomnikiem historii tej wielkiej rodziny, tego roku.

Wystawa w holu urzędu marszałkowskiego będzie dostępna tylko do końca marca. Natomiast w środę (27.03) w Centralnej Bibliotece Caritas w Opolu dr Jarosław Bogacki z Uniwersytetu Opolskiego opowie o "Hansie Ulryku Schaffgotschu i następstwach jego tragicznej śmierci dla Śląska". Początek spotkania o godzinie 16.30. Wstęp wolny.
Maciej Mischok
Jarosław Szeląg

Kultura i rozrywka

2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej 2019-04-16, godz. 12:55 Opole będzie hucznie świętować 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. Szykuje się wielki koncert przy CWK 15 hitów na 15-lecie Polski w Unii Europejskiej. 4 maja Urząd Miasta Opola wspólnie z urzędem marszałkowskim organizuje koncert przy Centrum Wystawienniczo-Ko ... » więcej 2019-04-16, godz. 07:42 Stanisław Śmiełowski patronem sali koncertowej opolskiej szkoły muzycznej [ZDJĘCIA] Stanisław Śmiełowski jest od poniedziałku (15.04) patronem sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Uroczyst ... » więcej 2019-04-15, godz. 20:00 Rodzinne warsztaty wielkanocne w opolskiej MBP Tradycyjne opolskie kroszonki i bukszpanowe palmy wielkanocne wykonali dziś (15.04) najmłodsi wraz ze swoimi rodzicami. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »