Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-20, 05:58 Autor: Jacek Pelczar

"Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie

Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zorganizowanego w kozielskiej Baszcie udzielił wykładu na temat prowadzonych przez IPN ekshumacji polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
– Poznaliśmy pana Piotra Kędziorę-Babińskiego w momencie, gdy prowadził ekshumację we wsi Kamionka, w gminie Reńska Wieś. Wówczas też nawiązaliśmy głębszą współpracę, która skutkowała między innymi tym, że pan Piotr przeprowadził u nas warsztaty archeologiczne w okresie wakacyjnym, a teraz już drugi wykład – opowiadała Aleksandra Gałka, muzealnik-archeolog z Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Choć od wybuchu drugiej wojny światowej minęło już prawie 80 lat, do dziś w całym kraju znajdują się nieoznakowane mogiły polskich żołnierzy poległych w obronie Rzeczpospolitej. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa zajmuje się odnajdywaniem ich i przeprowadzaniem ekshumacji i zorganizowaniem im godnego pochówku.

– Każda ekshumacja jest nietypowa i dla mnie bardzo ważna. Bardzo do tego podchodzę indywidualnie. Każda ekshumacja przynosi coś nowego. Czasami jest to informacja, którą mamy ze źródeł, która daje potwierdzenie czegoś nietypowego np. rodzaju śmierci. Ale dla mnie zawsze najcenniejsze jest to jeżeli znajdujemy nieśmiertelniki albo jakieś inne rzeczy osobiste, które pozwalają przywrócić tym żołnierzom imię i nazwisko i nie są już anonimowi – tłumaczył Piotr Kędziora-Babiński, który na wykładzie przedstawiał szeroko działalność IPN w dziedzinie przywracania pamięci poległym a także omawiał szczegółowo przeprowadzane już ekshumacje na terenie całej Polski.
Aleksandra Gałka
Piotr Kędziora-Babiński

Kultura i rozrywka

2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej 2019-02-19, godz. 22:30 Stań się twórcą wystawy "odzyskanego" Opola. Podziel się zdjęciami i pamiątkami z lat 1945-1950 Opolanie mogą stać się twórcami wystawy, która będzie nawiązywać do lat 'odzyskanego' Opola z lat 1945-1950. To pokłosie niezwykłego zbioru, jaki trafił do Mu ... » więcej 2019-02-19, godz. 17:45 Kluczborski magistrat poinformował o szczegółach czerwcowych dni miasta. Będą dwa dni koncertów Grupa Enej i Doda z zespołem Virgin to główne gwiazdy czerwcowych Dni Kluczborka. Obchody zaplanowano na 21 i 22 czerwca. » więcej 2019-02-19, godz. 07:54 Zimowy Las Sztuki otwarty po raz dwunasty! EkoLiście rozdane. 12. Las Sztuki zaprasza do zwiedzania. Po raz kolejny Teatr Ekostudio w Opolu otworzył Zimowy Las Sztuki. 78 artystów prezentuje malarstwo, ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:30 Mazolewski zachwycił Komedą w NCPP - dłuższa rozmowa z artystą w środę (20.02) w audycji "Dobre Granie" Wojtek Mazolewski Quintet wystąpił w sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Artysta z muzykami zagrał muzykę filmową Krzysztofa Komedy. » więcej 2019-02-18, godz. 14:01 "Kolorowi ludzie" w Internetowym Teatrze TVP Opolski Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje swój spektakl 'Kolorowi ludzie' Honoraty Mierzejewskiej- Mikosza w Internetowym Teatrze Telewizji TVP. Projekt ma na ... » więcej 2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »