Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-11-20, 05:58 Autor: Jacek Pelczar

"Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie

Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Aleksandra Gałka i Piotr Kędziora-Babiński [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Nieśmiertelniki żołnierzy polskich znalezione przy ekshumacji [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Bolesław Bezeg wręcza dyplom Piotrowi Kędziorze-Babińskiemu [fot. Jacek Pelczar]
Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zorganizowanego w kozielskiej Baszcie udzielił wykładu na temat prowadzonych przez IPN ekshumacji polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
– Poznaliśmy pana Piotra Kędziorę-Babińskiego w momencie, gdy prowadził ekshumację we wsi Kamionka, w gminie Reńska Wieś. Wówczas też nawiązaliśmy głębszą współpracę, która skutkowała między innymi tym, że pan Piotr przeprowadził u nas warsztaty archeologiczne w okresie wakacyjnym, a teraz już drugi wykład – opowiadała Aleksandra Gałka, muzealnik-archeolog z Muzeum Ziemi Kozielskiej.

Choć od wybuchu drugiej wojny światowej minęło już prawie 80 lat, do dziś w całym kraju znajdują się nieoznakowane mogiły polskich żołnierzy poległych w obronie Rzeczpospolitej. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa zajmuje się odnajdywaniem ich i przeprowadzaniem ekshumacji i zorganizowaniem im godnego pochówku.

– Każda ekshumacja jest nietypowa i dla mnie bardzo ważna. Bardzo do tego podchodzę indywidualnie. Każda ekshumacja przynosi coś nowego. Czasami jest to informacja, którą mamy ze źródeł, która daje potwierdzenie czegoś nietypowego np. rodzaju śmierci. Ale dla mnie zawsze najcenniejsze jest to jeżeli znajdujemy nieśmiertelniki albo jakieś inne rzeczy osobiste, które pozwalają przywrócić tym żołnierzom imię i nazwisko i nie są już anonimowi – tłumaczył Piotr Kędziora-Babiński, który na wykładzie przedstawiał szeroko działalność IPN w dziedzinie przywracania pamięci poległym a także omawiał szczegółowo przeprowadzane już ekshumacje na terenie całej Polski.
Aleksandra Gałka
Piotr Kędziora-Babiński

Kultura i rozrywka

2019-10-23, godz. 14:20 Indigo Child zagra w legendarnym Studiu M im.SBB. Zostały ostatnie bilety! Czerpią inspiracje z muzyki lat 70. i twórczości takich grup jak SBB, Czarny Pies, Czesław Niemen, czy The Doors, tworzą autorską muzykę z tekstami w języku p ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:00 "To będzie XXI wiek. Nowoczesność". Gość Radia Opole o remoncie teatru Na początku przyszłego roku rusza remont Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - Za 23 miliony złotych w placówce zmieni się sporo. Zarówno pod względem est ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:30 Wyruszyli do Gwinei w poszukiwaniu źródeł muzyki i tańca Na początku tego roku uczniowie i nauczyciele opolskiej Szkoły Rytmu Ethnica-Art ze swoimi czeskimi przyjaciółmi przez niespełna miesiąc przebywali w gwinejsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 08:30 Ukraińska nuta i wschodnie przysmaki wypełniły MBP w Opolu. Trwają Dni Ukraińskie w Opolu Lalki motanki, tradycyjne ukraińskie pieśni w wykonaniu zespołu 'Dolce' z Iwano-Frankiwska i potrawy wprost zza wschodniej granicy przyciągnęły tłumy do Miejs ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:30 Mieszkańcy Opola mogą przenieść się w czasie. Wszystko dzięki nowej wystawie! Wystawa pod tytułem 'Tego Opola już nie ma' pojawiła się dziś (22.10) przed opolskim ratuszem. Na kilkudziesięciu fotografiach pochodzących ze zbiorów Narodow ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 Marian Buchowski spotkał się z czytelnikami w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu Były redaktor miesięcznika społeczno-kulturalnego 'Opole' i 'Trybuny Opolskiej', laureat kilkunastu ogólnopolskich konkursów na reportaż oraz zdobywca wielu n ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 Kultura dla każdego? W środę debata w Collegium Civitas Diso-polo, jarmark lub festyn to także kultura? Goście debaty w Collegium Civitas zastanowią się, czy uprawnione jest rezerwowanie tego terminu tylko dla dzia ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:15 Dzień kultury rosyjskiej w Głubczycach Sporym zainteresowaniem cieszyła się kolejna impreza z cyklu - ,,Nasi Sąsiedzi spotkanie z kulturą i zwyczajami'', która dzisiaj (22.10) odbyła się w auli Zes ... » więcej 2019-10-21, godz. 08:30 Po raz kolejny przyznane zostaną "Magnolie powiatu opolskiego". Starostwo wybierze spośród 20 kandydatów Blisko 20 kandydatur napłynęło do tegorocznej nagrody starosty opolskiego 'Magnolie Powiatu Opolskiego'. Wyróżnienia zostaną przyznane w siedmiu kategoriach. » więcej 2019-10-20, godz. 15:25 Filharmonia: Bemol i Nutka znów towarzyszą rodzinom w odkrywaniu świata muzyki! [ZDJĘCIA] Hiszpańskie klimaty zagościły w niedzielne (20.10) przedpołudnie na koncercie otwierającym kolejny sezon muzycznych spotkań rodzinnych w Filharmonii Opolskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »