Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-09-21, 18:00 Autor: Mariusz Majeran

Dobrodzień pokaże historię lokalną poprzez przedstawienie historyczne

Agnieszka Hurnik [fot. Mariusz Majeran]
Agnieszka Hurnik [fot. Mariusz Majeran]
"Zjazd królów, książąt i wszystkich świętych, co w Dobrodzieniu bywali" - taki tytuł nosi projekt realizowany przez Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu w ramach projektu wyłonionego w marszałkowskim konkursie grantowym "Opolskie Eduko 2018".
- Pomysł mieliśmy od dawna, brakowało tylko wsparcia, także finansowego, więc "Opolskie EDUKO" pomogło nam w realizacji - mówi dyrektorka domu kultury w Dobrodzieniu Agnieszka Hurnik. - Pomysł wziął się stąd, że nasz lokalny historyk, pan Paweł Mrozek napisał taki artykuł. Żeby zrealizować projekt, po pierwsze trzeba z młodzieżą porozmawiać o tych postaciach, o których mowa w artykule. Artykuł jest rzetelnym opracowaniem historycznym, udowadniającym, że rzeczywiście te konkretne postaci, o których mowa - były w Dobrodzieniu. Potem, już się właściwie pouczyliśmy tańca dawnego. Następnie mamy warsztaty ubioru dawnego, kolejno warsztaty dramy po to, żeby właśnie stworzyć tę inscenizację "Zjazdu".

Projekt jest realizowany we współpracy z dobrodzieńskimi szkołami, Stowarzyszeniem "Karolinka" i Międzygminnym Towarzystwem Regionalnym Dobrodzień Zębowice.

Premiera widowiska teatralnego, w którym weźmie udział 15 osób - 27 października. Radio Opole jest patronem medialnym projektu.
Agnieszka Hurnik

Kultura i rozrywka

2019-02-22, godz. 21:30 Noworoczny koncert charytatywny już po raz ósmy zgromadził liczną widownię w Nyskim Domu Kultury 'Od swinga do klasyki', pod takim tytułem odbył się dziś (22.02) w Nysie 8. noworoczny koncert charytatywny, » więcej 2019-02-22, godz. 21:00 Wodzenie niedźwiedzia może być naszym dziedzictwem kulturowym. "To duża szansa dla województwa" [ZDJĘCIA] Sygnatariusze wniosku o wpisanie zwyczaju wodzenia niedźwiedzia na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spotkali się w Muzeum Wsi Opolskiej, by podpi ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:13 Wybuchowa mieszanka różnych gatunków muzycznych. Filip Mizia zagrał w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Wrocławski songwriter Filip Mizia wystąpił w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Zgromadzona publiczność miała okazje usłyszeć dużą mieszankę różnych ga ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Razem zwiedzają świat, a potem piszą o tym, co naprawdę ważne. Spotkanie z reporterkami w opolskiej MBP Karolina Sulej i Urszula Jabłońska to prywatnie przyjaciółki, a służbowo to dwie uznane reporterki i świetne kompanki w dalekich podróżach. Autorki spotkały s ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Autor "Ślepnąc od świateł" odwiedzi Opole Jakub Żulczyk, pisarz, scenarzysta i dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny spotka się z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 17:00 Wernisaż prac Alex Urban w GSW Absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Alex Urban zaprezentuje swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. » więcej 2019-02-21, godz. 15:00 Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Maluchy uczą się opolskiego kroszonkarstwa Trochę octu, kilka wykałaczek i zabarwione w wywarze z cebuli jajka - tylko tyle potrzeba, żeby stworzyć piękną opolską kroszonkę. Jak co roku ze stacjonarną ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:50 O polskich zamkach i pałacach na Ukrainie. Spotkanie w WBP Ukraiński dziennikarz, który z pochodzenia w połowie jest Rosjaninem, stworzył przewodnik 'Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie'. Dmytro Antoniuk będzie dzi ... » więcej 2019-02-21, godz. 08:00 O powstańcach i walkach o Śląsk rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu - Chcemy przywrócić historii odpowiedni kształt. Pokazać, że powstania śląskie to walki w gruncie rzeczy o polskość tych terenów, podobnie jak powstanie antyk ... » więcej 2019-02-20, godz. 08:30 Piąty film o Opolu. Pokazuje trudny okres dla mieszkańców i miasta Opolska Fundacja Filmowa OFFilm zaprezentowała mieszkańcom Opola kolejny, piąty już film z cyklu 'Opole, miasto legend i tajemnic'. Ten odcinek nisi tytuł 'Z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »