Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-01-17, 08:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

"Rozkłady Jazdy" Petera Zelenki w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Konferencja przed premierą w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Konferencja przed premierą w Teatrze im. Jana Kochanowskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Rozkłady jazdy" Petera Zelenki zobaczymy na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Spektakl reżyseruje Agata Puszcz. Bohaterowie to małżeństwo aktorów po rozwodzie ze skomplikowaną przeszłością. Czytanie rozkładów jazdy jest dla nich źródłem utrzymania.
Jak podkreśla reżyserka, ma być i wesoło, i trochę strasznie...

- Bawimy się konwencjami - mówi Agata Puszcz. - W samym spektaklu mamy też zabawę konwencją, bo z jednej strony mamy farsę, która rządzi się swoimi prawami bardzo restrykcyjnymi. Mamy też komediowy tekst z czeskim humorem, który troszeczkę interpretujemy inaczej, dlatego że przenosimy sztukę w przyszłość, tak za kilkanaście lat. Przenosimy ją w taki świat postapokaliptyczny, mroźny - dodaje.

W głównych rolach wystąpią Cecylia Caban i Rafał Kronenberger. Aktorów zapytaliśmy, czy widzowie będą mogli przejrzeć się w tym spektaklu jak w zwierciadle.

- To byłoby wspaniale i bardzo chcielibyśmy, żeby była możliwość przejrzenia się jak w zwierciadle w tym spektaklu, ale też uważam, że nie należy się bać tego, że teatr czasami może być rozrywką - mówi Caban. - Ludziom też się należy trochę oddechu od życia codziennego i to nie jest nic złego. Jeżeli przyjdzie czas na jakąś zadumę i moment zastanowienia, to wspaniale, że tak będzie - dodaje.

Premiera już 20 stycznia na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Agata Puszcz
Cecylia Caban

Kultura i rozrywka

2018-09-25, godz. 17:30 Opolski Festiwal Fotografii rusza w piątek w Opolu. Wystawy i spotkania Już po raz ósmy Opole zamieni się w stolicę polskiej fotografii. Będziemy gościć autorów najlepszych zdjęć z całej Polski. Swoje prace pokażą także uznani lok ... » więcej 2018-09-25, godz. 14:30 Recital fortepianowy z polskimi akcentami na festiwalu beethovenowskim Recitalem fortepianowym rozpocznie się dziś (25.09) druga seria koncertów w ramach 26. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. » więcej 2018-09-25, godz. 12:00 Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznej edycji Trytona Nyskiego W tym roku wyróżnienie Trytona Nyskiego zostanie przyznane po raz 21. Jego laureatami mogą być osoby lub instytucje, które w sposób szczególny przyczyniły się ... » więcej 2018-09-25, godz. 08:20 Oleski MDK prowadzi nabór na zajęcia stałe. Do wyboru jest wiele form artystycznych Wciąż można zapisać się na zajęcia stałe Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie. Szeroka oferta jest kierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale są również propoz ... » więcej 2018-09-25, godz. 07:00 Seniorzy zwiedzą piastowski zamek za darmo. Rusza program 60+ Kultura Oprowadzanie po muzeach, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów oraz koncerty - to tylko część atrakcji, na które zaprasza Ministerstwo Kult ... » więcej 2018-09-24, godz. 15:30 Nie żyje Adam Zbiegieni. Nestor opolskich plastyków miał 94 lata Był prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa, honorowym obywatelem Opola, a rok temu otrzymał specjalną nagrodę od marszałka wojewó ... » więcej 2018-09-24, godz. 14:00 Muzycznie, filmowo i z warsztatami. Muzeum Polskiej Piosenki inauguruje projekt "Nuty dla Ojczyzny 2.0" Koncerty zespołu Hańba oraz rapera Adama Ostrowskiego, znanego jako O.S.T.R, warsztaty teatralne i panel tematyczny z dziennikarzem muzycznym Hirkiem Wroną - ... » więcej 2018-09-23, godz. 20:30 Smakołyki, zdjęcia, pokazy i rywalizacja. Taki był IV Festiwal Dzielnic w Opolu IV Festiwal Dzielnic w Opolu to już historia. Głównym punktem był piknik w Parku Miejskim na osiedlu im. Armii Krajowej, gdzie wszystkie dzielnice prezentował ... » więcej 2018-09-23, godz. 18:30 Edukacja przez muzykę - w opolskim amfiteatrze dzień minął pod znakiem bioróżnorodności 'Kraina bioróżnorodności' zawitała dziś (23.09) do Amfiteatru Tysiąclecia w Opolu. To tytuł edukacyjnego pikniku rodzinnego na temat ochrony gatunków zagrożon ... » więcej 2018-09-23, godz. 16:00 Trwa II Wielkie Kolorowanie w Opolu. Dla każdego wystarczy kredek i arkuszy [ZDJĘCIA] Ponad 40 kilogramów kredek mają do dyspozycji uczestnicy drugiej edycji 'Opolskiej Kolorowanki'. W Stegu Arena jest ponad 600 arkuszy formatu A0. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »