Radio Opole » Kultura i rozrywka
2017-06-07, 20:00 Autor: Mariusz Majeran

Pogmatwane losy pierwszej powojennej bibliotekarki w Opolu

Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
Premiera książki Jadwigi Leszczyńskiej w MBP [fot. Mariusz Majeran]
W ramach obchodów 70. lat działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, placówka zdecydowała się wydać książkę Jadwigi Leszczyńskiej pod tytułem "Niezwykłe życie".
- Nasz jubileusz ściśle wiąże się z autorką - podkreśla Bartosz Suwiński z biblioteki.

- Pani Jadwiga Leszczyńska była osobą, która kładła podwaliny pod tę placówkę kultury w Opolu. Rok 1947, przez trzy lata organizuje przestrzeń, miejsce, ulica Katedralna 8. I ta książka rzuca światło na same początki. W zasadzie ta książka przedstawia nam niebywałą galerię postaci i osób, które zaangażowały się i które budowały Miejską Bibliotekę. Poznajemy pierwszych pracowników, bywalców, sposoby na egzekwowanie chociażby kar za książki. Mnóstwo śmiechu, historii absolutnie zabawnych, postaci nietuzinkowych - dodaje bibliotekarz i poeta.

Ponad tysiącstronicowa książka to także opis gorzkich lat w obozie koncentracyjnym. Autorka ze swadą i szczerością opisuje swoje losy. Dodając do tego szereg faktów, które pozwalają zrozumieć czas powstawania biblioteki w Opolu.
Bartosz Suwiński

Kultura i rozrywka

2019-04-22, godz. 12:00 Robert Chojnacki, Gabriel Fleszar czy Smolasty wystąpią na tegorocznych Dniach Grodkowa Smolasty, Robert Chojnacki czy Gabriel Fleszar - to gwiazdy tegorocznych Dni Grodkowa. Oprócz nich, na scenie mają zaprezentować się także Kapela N., Balwako ... » więcej 2019-04-21, godz. 17:00 Silesia Cantat. Od jutra (22.04) w Głubczycach wielkie chóralne śpiewanie To jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w naszym regionie. Jutro (22.04) startuje 10. edycja Silesia Cantat - Głubczyckie Spotkania Chóralne. Na scenach ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:35 A może na wielkanocny spacer do zoo? Ogród Zoologiczny w Opolu zaprasza do zwiedzania także w czasie Wielkanocy. » więcej 2019-04-21, godz. 08:38 Śląsk Opolski kroszonką stoi. Pierwsza pojawiła się w XIX wieku Technik zdobienia jajek wielkanocnych jest wiele. Pisanki batikowe, malowanki, naklejanki, rysowanki, drapanki czy kroszonki. Te ostatnie odgrywają w naszym r ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:09 Smaganie witkami zamiast dyngusa. Wielkanoc u Czechów. W Polsce polewamy się wodą, a w Czechach mężczyźni biją kobiety wierzbowymi gałązkami - to największa różnica między nami, a południowymi sąsiadami podczas ce ... » więcej 2019-04-20, godz. 11:53 Ludowe sposoby barwienia jaj wielkanocnych Bez kolorowych jajek trudno wyobrazić sobie Wielkanoc. Dziś wielkanocne jaja maluje się z pomocą gotowych farbek dostępnych w supermarketach, ale twórczynie l ... » więcej 2019-04-19, godz. 22:00 Warto odwiedzić opolskie zoo. Wiosną wylęga się wiele zwierząt Opolski ogród zoologiczny spodziewa się nowych mieszkańców - wszystko za sprawą licznych wylęgów. » więcej 2019-04-19, godz. 14:54 "Gra muzyka" może zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018 Gra planszowa wydana przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu ma szansę zostać Wydarzeniem Historycznym Roku 2018. Publikacja została nominowana w konkursie org ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:53 "Oda do radości" - zapisy na warsztaty muzyczne dla dzieci Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zaprasza dzieci do Edukacyjnego Studia Nagrań. Bezpłatne warsztaty muzyczne noszą tytuł 'Oda do radości' i są organizowane w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:45 "Żegnaj, Monarchio". Nowa wystawa w opolskiej Galerii WuBePe Książki, ulotki, mapy oraz obrazy z czasów panowania monarchii austro-węgierskiej zaprezentowano na wystawie w pałacyku opolskiej Galerii WuBePe. Spora część ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »