Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-10-05, 23:10 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Rozśpiewany finał XXIV Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku

Maciej Gorczyczyński i Dagmara Kołodziej [fot. Maciej Pagacz]
Maciej Gorczyczyński i Dagmara Kołodziej [fot. Maciej Pagacz]
Występ adeptów sztuki wokalnej - Dagmary Kołodziej (sopran) i Macieja Gorczyczyńskiego (bas-baryton) - zamknął tegoroczną edycję festiwalu upamiętniającego wizytę Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Śpiewakom towarzyszył pianista Marek Świerczek.
Na początku wieczoru zabrzmiały arie z oper "Don Giovanni" KV 527 ("Madamina, il catalogo è questo") i "Così fan tutte" KV 588 ("In uomini, in soldati, sperare fedeltà?") Wolfganga Amadeusa Mozarta. Publiczność usłyszała także arię Papagena ("Papagena! Papagena! Papagena!") oraz duet Papageny i Papagena ("Pa-pa-pa") z słynnego singspielu "Czarodziejski flet" (oryg. "Die Zauberflöte" KV 620). Dalszą część koncertu wypełniły pieśni Richarda Straussa ("Nichts" ze zbioru "8 Gedichte aus 'Letzte Blätter'" op. 10 i "Morgen!" ze zbioru "4 Lieder" op. 27) i Siergieja Rachmaninowa ("Nie poi krasawitsa pri mnie" i "Utro" ze zbioru "6 romansów" op.4). Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się także: aria Dulcamary ("Udite, udite, o rustici") z opery "Napój miłosny" (oryg. "L'elisir d'amore") i Rity ("È lindo e civettin questo caro alberguccio") z opery "Rita" Gaetano Donizettiego oraz duet Selima i Fiorilli ("Credete alle femine") z opery "Turek we Włoszech" (oryg. "Il turco in Italia") Gioacchino Rossiniego.

Festiwal trwał od 28 września. Przez siedem kolejnych dni na scenie sali plenarnej głogóweckiego ratusza brzmiała muzyka kameralna w wykonaniu artystów z kraju i zagranicy.

- Dzień po dniu spotykaliśmy się, żeby posłuchać żywej muzyki i to z udziałem mistrzów - mówi Jacek Woleński, dyrektor artystyczny festiwalu, który prowadził wszystkie koncerty. - Tegoroczna edycja była tak przygotowana, żeby było bardzo klasycznie, żeby dzień po dniu rozbrzmiewała solidna muzyka, grali wybitni instrumentaliści. To dominowało w tym festiwalu. Dużo było Beethovena i wielkich kompozytorów XIX wieku, czasami odrobina współczesności, tak dla ubarwienia, ale każdy dzień przebiegał pod znakiem wybitnych wirtuozów - podsumowuje Woleński.

W trakcie festiwalu, na koncertach pojawił się hrabia Emanuel von Oppersdorff, potomek właścicieli głogóweckiego zamku. Jak przyznaje Aleksander Devosges Cuber, dyrektor festiwalu i jednocześnie Muzeum Regionalnego w Głogówku (głównego organizatora wydarzenia), hrabiemu bardzo podoba się idea festiwalu. Wizyta hr. Oppersdorffowa wiązała się ze wstępnymi planami dotyczącymi przyszłorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu. Szczegóły wizyty pozostają jednak tajemnicą.
Dagmara Kołodziej, Maciej Gorczyczyński i Marek Świerczek w audycji "Rewiry Kultury" (06.10)
Jacek Woleński w audycji "Rewiry Kultury" (06.10)

Kultura i rozrywka

2024-04-30, godz. 15:01 Ruszyła sprzedaż biletów na tegoroczny Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu Można już kupować bilety na 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Impreza rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 2 czerwca w amfiteatrze opolskim. Bilety… » więcej 2024-04-30, godz. 09:00 Opole poleca się na majówkę. Atrakcje turystyczne będą dostępne dla turystów Od Wieży Piastowskiej po Muzeum Wsi Opolskiej. Niemal wszystkie obiekty turystyczne w stolicy województwa będą otwarte w długi weekend majowy. » więcej 2024-04-30, godz. 08:00 Olesno będzie świętować 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. Piknik 1 maja na promenadzie 'Opolskie 20 lat w UE Olesno Świętuje' to tytuł pikniku europejskiego, który rozpocznie się w środę (01.05) o 14:00 na promenadzie w Oleśnie. » więcej 2024-04-29, godz. 19:40 "Ten temat chodził za mną kilka lat". Książka o ornitologu-esesmanie z Auschwitz Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski wspólnie napisali książkę 'Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Gunthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz'… » więcej 2024-04-27, godz. 14:56 Muzycy wcześniej związani z orkiestrą Radia Opole wystąpią w Filharmonii Opolskiej Na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej wystąpi duet gitarowy. Dwóch muzyków, grających w przeszłości w Zespole Rozrywkowym Rozgłośni Polskiego Radia… » więcej 2024-04-27, godz. 11:48 "Burza" przetoczyła się przez dużą scenę. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Za nami premiera spektaklu pt. 'Burza. Regulamin wyspy'. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Minkowska, która wspólnie z Janem Czaplińskim jest autorką… » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Dziecięce teatry z całego województwa zaprezentowały się na festiwalu w Oleśnie 11 grup przyjechało do Olesna na 38. Wojewódzki Festiwal Teatrów Dziecięcych w Oleśnie. Celem tej inicjatywy jest między innymi zainteresowanie młodego… » więcej 2024-04-26, godz. 16:57 61. KFPP: znamy listę wykonawców koncertu "Debiuty" i "Premiery" Wiemy już, kto wystąpi podczas tegorocznego koncertu 'Debiuty' i 'Premiery' podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rada Artystyczna festiwalu… » więcej 2024-04-25, godz. 19:00 Przedszkolaki z gminy Kluczbork śpiewały pieśni patriotyczne na konkursie w Bogacicy 'Flaga Polski', 'Kiedy pada deszcz, Polsko kocham Cię' czy 'Nasza ojczyzna'. Szóstą edycję Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej zorganizowało dziś (25.04)… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Nadciąga "Burza", poznaj "Regulamin wyspy". Premiera w piątek Nadciąga 'Burza'. Premiera spektaklu stworzonego w oparciu o szekspirowski dramat będzie miała miejsce w piątek (26.04) na dużej scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »