Radio Opole » Kultura i rozrywka
2014-12-12, 18:33 Autor: Radio Opole

Historię można czytać jak kryminał

- Młodzież zna słowo „offline”, ale nie wie, co znaczy „oflag”. Napisałam tę książkę, aby młodym to wyjaśnić – mówi prof. Anna Matuchniak-Krasuska. Uczona z Uniwersytetu Łódzkiego jest autorką publikacji „Za drutami oflagów. Studium socjologiczne”. W swojej pracy opowiada o oficerach więzionych w niemieckich obozach.

prof. Anna Matuchniak-Krasuska

- Kultura pomagała im przetrwać trudne czasy – podkreśla autorka. - Byli to polscy inteligenci zamknięci w obozach w liczbie dwudziestu paru tysięcy, różnie w różnym okresie. Nic dziwnego, że literaci pisali, architekci tworzyli projekty domów czy osiedli, a plastycy wykonywali dzieła sztuki. Działał teatr, w którym profesjonaliści uczyli amatorów. Tworzyli wielkie wspaniałe przedsięwzięcia - dodaje.

Profesor Matuchniak-Krasucka podkreśla, że jej książkę można czytać na różne sposoby.

- Można ją czytać od początku do końca, na przykład tak, jak czyta się kryminał, bo to jest pewnego rodzaju kryminał. Można też czytać we fragmentach, po rozdziale, oglądać ilustracje, szukać na mapach, sprawdzać coś w internecie, brać do ręki inne publikacje. Można także pojechać na wakacje i zobaczyć, jak to było oraz zapytać swoich rodziców i dziadków, co oni pamiętają z czasów wojny - podkreśla prof. Matuchniak-Krasuska.

- To pierwsza książka, która opisuje oflagi z perspektywy socjologicznej – dodaje autorka. - Jest to próba rekonstrukcji życia w zamkniętej instytucji, która się nazywa socjologicznie "instytucją totalną", kiedy wszyscy, stłoczeni w jednym czasie i miejscu, są poddani ostremu regulaminowi. Książka opisuje, jaka była architektura, jakie było stłoczenie, a także to, że brakowało wody, jedzenia i leków oraz jak był zorganizowany świat niemieckich nadzorców czy samorządu jenieckiego - dodaje prof. Matuchniak-Krasuska.

Spotkanie z autorką książki „Za drutami oflagów. Studium socjologiczne” zorganizowało Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu.

 Katarzyna Zawadzka

Kultura i rozrywka

2024-05-15, godz. 08:20 Po włosku w MBP. Rozmowy nie tylko o kulturze i muzyce Urząd Miasta Opola i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie poświęcone kulturze Włoch. Inicjatorką wydarzenia jest Magdalena Matyjaszek. Polka… » więcej 2024-05-14, godz. 17:34 Najmłodsi poznali historię niedźwiedzia Wojtka i namalowały swoje odczucia Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali swoje prace na wernisażu pt. 'Historia Misia Wojtka' w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcica… » więcej 2024-05-13, godz. 16:30 W strzeleckiej bibliotece uczczono pamięć Jana Goczoła, poety z Rozmierzy Gdyby żył dokładnie dziś (13.05) skończyłby 90 lat. Mowa o Janie Goczole, poecie i polityku pochodzącym z Rozmierzy w gminie Strzelce Opolskie. Z tej okazji… » więcej 2024-05-13, godz. 15:24 Przed mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla dwa dni zabawy. Dni Miasta coraz bliżej Pokahontaz, Enej, Jacek Kawalec i Grubson to główne gwiazdy tegorocznych Dni Miasta Kędzierzyn-Koźle. Impreza odbędzie się 31 maja i 1 czerwca na Alei Jana… » więcej 2024-05-13, godz. 09:52 Na "Literackie rozmowy" zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu 'Literackie rozmowy' to akcja, do udziału w której zaprasza w poniedziałek (13.05) czytelników Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Opolscy dziennikarze i… » więcej 2024-05-13, godz. 09:50 Opole, Odra i Unia Europejska w projekcie realizowanym w MBP Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zaczyna realizację programu w ramach IX Edycji Edukacji Kulturowej Opolszczyzny EDUKO 2024. Projekt skierowany jest do uczniów… » więcej 2024-05-11, godz. 19:00 Organy zabrzmią dla dzieci w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza dzieci na spotkanie z organami. W sali koncertowej wystąpią uczniowie Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Na organach… » więcej 2024-05-11, godz. 16:00 Graficzne opracowanie tekstów polskich piosenek [ZDJĘCIA] W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu czynna jest nowa wystawa czasowa zatytułowana 'PRE/TEKSTY'. Młodzi artyści opracowali graficznie teksty polskich piosenek… » więcej 2024-05-11, godz. 13:15 Muzyka Żydów sefardyjskich w Filharmonii Opolskiej Magda Navarette przygotowała kolejny projekt muzyczny. Tym razem w Filharmonii Opolskiej zabrzmi muzyka Żydów sefardyjskich. » więcej 2024-05-10, godz. 23:40 Mieszkańcy Opolszczyzny jako gwiazdy na ściance Radia Opole! [ZDJĘCIA] Nie tylko pogoda, ale również nastrój dopisał uczestnikom piątkowego (10.05) koncertu 'Wolność jest w nas'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »