Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-24, 13:00 Autor: Mariusz Majeran/PAP

61. KFPP: "Opole znów łączy". Święto polskiej piosenki startuje już za tydzień

Konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Wojciech Iwański - konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Wojciech Iwański - konferencja prasowa 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki [fot. Marcin Boczek]
Gwiazdy, realizatorzy i prowadzący poszczególne koncerty spotkali się na konferencji prasowej 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, kto wystąpi w poszczególnych koncertach.
Dyrektorem artystycznym tegorocznego święta polskiej piosenki w Opolu jest Wojciech Iwański, który zapewnia, że będzie to święto piosenki i najważniejsi są na nim wykonawcy.

- Hasło tegorocznego festiwalu to "61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki - znów łączy" - mówi Wojciech Iwański. - Opole znów łączy, ponieważ Opole w tym roku łączy przede wszystkim pokolenia. Będą muzycy, którzy niebawem być może już przestaną śpiewać, ale też będą. I będą ci, którzy są bardzo, bardzo młodzi, ale łączy również w takim sensie, że wszyscy jesteśmy jedną wielką muzyczną rodziną. I tak ma być. To jest nasz cel. Poza tym to ma być święto piosenki. To nie ma być święto tańca, to ma być święto piosenki.

Wojciech Iwański jest także reżyserem niedzielnego koncertu, w którym usłyszymy piosenki Janusza Kondratowicza. Radio Opole jest patronem medialnym festiwalu.

Dodajmy, festiwal rozpocznie się 31 maja i potrwa do 2 czerwca.

Jeśli chodzi o program 61. KFPP, po kilkuletniej przerwie wracają „Kabareton” i „SuperJedynki”. Ponadto będzie recital Michała Bajora w 50-lecie jego występu na deskach amfiteatru w Opolu.

W pierwszy dzień festiwalu odbędą się dwa koncerty - „Premiery” i „Debiuty - Niemen symfonicznie”. W „Premierach” weźmie udział dziesięcioro wykonawców: Alicja, Lanberry, Józefina & Skubas, Łukasz Drapała, Piotr Cugowski, Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil, Monika Lewczuk, Marcin Sójka, Tatiana Okupnik oraz Jan Górka – laureat programu „The Voice of Poland”. Koncert dopełni recital Kayah i Andrzeja Piasecznego, którzy też będą go prowadzić.

W kolejnym, piątkowym segmencie - „Debiuty - Niemen symfonicznie” dziesięcioro wykonawców zaśpiewa wybrane przeboje z repertuaru Czesława Niemena w symfonicznych aranżacjach.

Pomiędzy „Premierami” i „Debiutami” zaplanowany jest recital Michała Bajora. Artysta będzie świętował 50. rocznicę swojej obecności na opolskiej scenie. W 1974 roku na deskach Amfiteatru zaprezentował utwór „I niby cóż” w koncercie „To śpiewa młodość”. Gośćmi specjalnymi tego wydarzenia będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Kayah.

Drugi dzień 61. KFPP w Opolu stoi pod znakiem koncertu „SuperJedynki”, podczas którego na scenie pojawią się gwiazdy polskiego rocka. Swoje najpopularniejsze przeboje wykonają: Bajm, Big Cyc, Lady Pank, Wilki, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji i Chłopcy z Placu Broni. Wydarzenie poprowadzi Marcin Daniec.

W kolejnym powracającym do Opola segmencie - „Kabaretonie”, wystąpią popularne kabarety i związani z tym nurtem artyści, m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Grupa MoCarta, Zenon Laskowik, Jerzy Kryszak i Zbigniew Zamachowski. Prowadzenie: Piotr Bałtroczyk.

W niedzielę TVP zaprasza natomiast na koncert „Zakochani są wśród nas” z piosenkami Janusza Kondratowicza. Ten poeta, satyryk i dziennikarz napisał setki tekstów dla czołowych polskich artystów (np. „10 w skali Beauforta”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Papierowy księżyc”). W koncercie wystąpią: Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski, Ania Karwan, Alicja Majewska, Kasia Wilk i Marcin Wyrostek. Orkiestrę poprowadzi Adam Sztaba, który będzie też autorem wszystkich aranżacji. Artystów zapowiadać będzie Jacek Cygan.

Ponadto, w trakcie opolskiego festiwalu pamięć Jana Ptaszyna Wróblewskiego swoim występem uczci Kuba Badach.
Wojciech Iwański

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW [AKTUALIZACJA] Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »