Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-03-01, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach mają nowoczesną halę dydaktyczną [ZDJĘCIA]

Centrum Rolnictwa Precyzyjnego ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Centrum Rolnictwa Precyzyjnego ZSCKR w Bogdańczowicach [fot. Witold Wośtak]
Centrum Rolnictwa Precyzyjnego otwarto oficjalnie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach obok Kluczborka. Pawilon ma 1200 metrów kwadratowych i jest podzielony na kilka segmentów.
Adam Nowak, wiceminister rolnictwa nadzorujący szkoły rolnicze w Polsce, ocenia, że to najwyższy poziom europejski.

- Rolnictwo w Polsce jest innowacyjne i młodzi ludzie są chętni i gotowi do przejmowania gospodarstw. Rolą polityków, rządu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zapewnienie takich warunków ekonomicznych, żeby gospodarstwa rolne i produkcja rolna były opłacalne. Trzeba zapewnić wymianę pokoleń rolników, która jest niezbędnym elementem bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju.

Mirosław Krzyształowicz, dyrektor szkoły, mówi, że chodziło o wykorzystanie każdej części hali na sto procent.

- Być może ze względu na doposażenie jeden segment jest bardziej widoczny od drugiego, ale wszystkie są istotne. Mam na myśli agregowanie maszyn, prowadzenie satelitarne, obróbkę metalu, toczenie, frezowanie czy spawanie, poprzez specjalistyczny warsztat naprawy ciągników, pracownię trenażerów, wreszcie rysunek techniczny.

Weronika Ptak, nauczycielka przedmiotów zawodowych, zwraca uwagę na bogate wyposażenie hali.

- Sale dydaktyczne mają symulatory maszyn rolniczych, między innymi rozsiewacz nawozów czy opryskiwacz polowy. Co ważne, urządzenia są wyposażone w system ISOBUS, czyli najnowocześniejszy system stosowany w rolnictwie precyzyjnym. To jest przyszłość rolnictwa.

Uczniowie Kamil Janowski i Dariusz Kamiński uważają, że nowa hala daje atrakcyjne warunki nauki. Pytamy, która pracownia jest dla nich najciekawsza.

- Nie musimy siedzieć w klasie, a wiele rzeczy będziemy robić manualnie i kształtować swoją wiedzę. Dla mnie najciekawsze są symulatory nawigacji RTK GPS, ponieważ chciałbym w przyszłości pracować z taką nawigacją GPS, naprawiać je, a może nawet sprzedawać.

- Dla mnie najbardziej atrakcyjna jest część ze spawarkami i tokarkami, ponieważ bardzo mnie to interesuje i z tą dziedziną również wiążę swoją przyszłość.

Senator Beniamin Godyla, zwraca uwagę, ze w Bogdańczowicach jest wiele kierunków okołorolniczych.

- Jestem pod wrażeniem. Pamiętam, jak w przeszłości groziło tej szkole zamknięcie, a poziom kształcenia nie był zbyt wysoki. Teraz dowiaduję się o wszystkich nowościach i jestem pod wrażeniem, że mamy taką szkołę w sąsiedztwie. Właśnie tak powinny wyglądać szkoły rolnicze, żeby młodzież miała podobne warunki i cały sprzęt na miejscu.

Nowa hala dydaktyczna kosztowała 11 milionów złotych, a sfinansowało ją w całości Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Adam Nowak
Mirosław Krzyształowicz
Weronika Ptak
Kamil Janowski i Dariusz Kamiński
Beniamin Godyla

Wiadomości z regionu

2024-04-15, godz. 11:45 Ponad 9 mln na badania kliniczne pacjentów z miażdżycą w USK w Opolu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu pozyskał ponad 9 mln złotych na badania dotyczące nowej terapii u pacjentów z miażdżycą. Lekarze będą chcieli… » więcej 2024-04-15, godz. 11:27 "Lokal zlicytowany za niespełna 2 tysiące długu". Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 roku otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2… » więcej 2024-04-15, godz. 10:19 Będą "wykopki". Gazownicy wchodzą na zabytkowe uliczki Opola Gazownicy rozkopią wybrukowane, zabytkowe uliczki w ścisłym centrum Opola. Od dzisiaj (15.04), w różnych odstępach czasu, pojawią się na ulicach: Krakowska… » więcej 2024-04-15, godz. 10:09 Słaby wynik wyborczy Lewicy. Jerzy Przystajko gościem Radia Opole - Wynik jest bardzo słaby. Będziemy teraz analizować, dlaczego tak się stało - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy… » więcej 2024-04-15, godz. 09:42 Brzeg: kradł ze sklepów słodycze, perfumy oraz... patelnie Kradł ze sklepów głównie słodycze oraz perfumy, ale nie gardził też patelniami. Policjanci z Brzegu zatrzymali 32-letniego mężczyznę, który swoim przestępczym… » więcej 2024-04-15, godz. 07:40 Śmiertelny wypadek na DK94 koło Opola. Zginął 33-letni kierowca [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe - toyota oraz skoda zderzyły się dzisiaj (15.04) po godzinie 7:00 na ul. Strzeleckiej, na wysokości strzelnicy w Grudzicach. Strażacy… » więcej 2024-04-14, godz. 19:00 Pożar poddasza budynku wielorodzinnego w miejscowości Wierzch koło Głogówka Pożar budynku wielorodzinnego w miejscowości Wierzch w gminie Głogówek. Ogień pojawił się na poddaszu budynku przed godziną 18:00. Na miejsce skierowano… » więcej 2024-04-14, godz. 17:45 "Łączy nas ten znaczek". Francuskie samochody zjechały na zamek w Niemodlinie Właściciele i miłośnicy samochodów marki Citroen XM spotkali się dziś (14.04) w Niemodlinie. Na dziedzińcu niemodlińskiego zamku zorganizowano metę trwającego… » więcej 2024-04-14, godz. 14:25 Zderzenie motocykla z osobówką w Olszowej. Dwie osoby ranne Dwie osoby zostały ranne w zderzeniu auta osobowego i motocykla w Olszowej w powiecie strzeleckim. Na miejsce skierowano dwie karetki pogotowia. » więcej 2024-04-14, godz. 13:39 Niedzielny spacer połączony z obiadem. Trwa zlot food trucków w Opolu Frytki, zapiekanki, tybetańskie pierożki, a także potrawy greckie czy indyjskie. Opolski rynek opanowały lokale gastronomiczne na kółkach, oferujące specjały… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »