Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-23, 11:34 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Z opolskiej sali operacyjnej prosto do Dubaju. Lekarze OCO pokazują na żywo, jak wykonują zabieg [ZDJĘCIA, FILM]

Operacja w Opolskim Centrum Onkologii [fot. Adam Dubiński]
Operacja w Opolskim Centrum Onkologii [fot. Adam Dubiński]
To wielkie wyróżnienie w skali kraju oraz Europy. Opole jako jedno z 4 miast europejskich bierze dziś (23.02) udział w operacji live, która jest transmitowana podczas jednej z największych konferencji światowych "EndoDubai 2024". Specjaliści z Opolskiego Centrum Onkologii prowadzą skomplikowany zabieg polegający na usunięciu ognisk endometrialnych u 38-letniej pacjentki.
- Jest to operacja skomplikowana. Planowany jest zabieg na jelicie grubym, macicy. Prawdopodobnie wykonamy między innymi resekcję segmentalną jelita. Jednak trudno mówić o samym przebiegu, bo to nigdy nie wiadomo, ale plan jest taki - mówiła nam przed zabiegiem profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk, ordynator oddziału ginekologii onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

- Zabieg, który mamy wykonać, ma dać gwarancję, jak największego zabezpieczenia przed jakąkolwiek wznową. Stąd też jest decyzja o zabiegu radykalnym, ale czy tak będzie, to pytanie do przyszłości. Powinno tak być. Natomiast jest niewielki odsetek pacjentów, którzy również po tak rozległych zabiegach mają gdzieś pojedyncze wznowy endometriozy w obrębie jamy brzusznej, aczkolwiek jest to zwykle bardzo rzadko. Mamy zamiar dać jej szansę na utrzymanie tej gwarancji kobiecości, czyli zachować jajniki.

- Dużym wyzwaniem dla operujących jest też fakt, że my to robimy na żywo i w czasie zabiegu głos mogą zabrać też inni specjaliści - dodaje profesor.

- Jest to dodatkowy stres, gdyż już samym stresem i wyzwaniem jest tak duży zakres kompleksowej operacji, jaki wykonujemy, a tu jeszcze świadomość, że co najmniej 1000 osób będzie na sali i będzie śledzić nasze kroki. Eksperci z całego świata będą zadawać pytania. Niemniej jest to rzecz nieunikniona, jeżeli robi się duże rzeczy i znajduje one uznanie w świecie medycznym, to trzeba liczyć się z tym, że od czasu do czasu jest się zapraszanym do wzięcia udziału w takim wydarzeniu.

Dodajmy, że rocznie Opolskie Centrum Onkologii takich operacji wykonuje 150. Jednak po pierwszy będzie to na taką skalę.

Profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk weźmie również udział w konferencji "EndoDubai2024", gdzie będzie miała swoje wystąpienie.
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk 1
profesor Ewa Milnerowicz-Nabzdyk 2
Z opolskiej sali operacyjnej prosto do Dubaju. Lekarze OCO pokazują na żywo, jak wykonują zabieg

Wiadomości z regionu

2024-04-17, godz. 18:00 Kurek nie został zakręcony, będą negocjacje. Spór o ścieki między Nysą a Głuchołazami trwa Mieszkańcy 15 sołectw w gminie Głuchołazy oraz samego miasta nie zostali pozbawieni dostępu do kanalizacji. Nyska spółka komunalna AKWA wycofała się z… » więcej 2024-04-17, godz. 17:29 Spoglądają na zagadnienie zdrowia z szerszej perspektywy. W Opolu rozpoczęła się międzynarodowa konferencja nauk… Sesje plenarne, prezentacje projektów badawczych w ramach warsztatów czy sesje dla młodych naukowców - taki jest plan I Międzynarodowej Konferencji 'Nowoczesne… » więcej 2024-04-17, godz. 17:17 Zaatakował ofiarę pistoletem pneumatycznym, bo chciał 200 złotych 22 i pół roku więzienia to górna granica kary, jaką usłyszeć może Krzysztof S., mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Wołczyn, który przed sądem będzie… » więcej 2024-04-17, godz. 16:19 Politechnika Opolska zdradza szczegóły Piastonaliów 2024 Dzień hip-hopowy i dzień rockowy zorganizuje Politechnika Opolska podczas majowego święta studentów, czyli Piastonaliów. Samorząd Studencki PO odsłania… » więcej 2024-04-17, godz. 16:18 Temat kopalni w Szymiszowie odroczony w czasie. Ludzie chcą, by sprawą zajęli się "nowi radni" Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej (17.04) sesji uchwały dotyczącej studium uwarunkowań… » więcej 2024-04-17, godz. 16:17 Na Opolszczyźnie w tym roku jeszcze bez zakażeń odrą, ale rośnie liczba infekcji w kraju i Europie Rośnie liczba zakażeń odrą w Polsce i całej Europie, a jak sytuacja wygląda na Opolszczyźnie? Tego roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w… » więcej 2024-04-17, godz. 15:16 Druga tura wyborów samorządowych. Tomasz Kłoś przedstawia propozycje dla gminy Strzeleczki Rozwój gminy, inwestycje w edukację oraz aktywna polityka senioralna - to propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców Partnerstwo dla mieszkańców gminy Strzeleczki… » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Interesowali się klockami i hulajnogami. Złodzieje zabawek zatrzymani Pięć lat więzienia grozi czterem mieszkańcom województwa śląskiego, którzy w Opolu okradali sklepy z zabawkami. Sprawcy interesowali się przede wszystkim… » więcej 2024-04-17, godz. 13:39 Prokuratura sprawdza czy nie doszło do nadużyć w Urzędzie Miejskim w Namysłowie Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła śledztwo w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nadużyciu zależności służbowej w… » więcej 2024-04-17, godz. 13:26 Apel 17 regionalnych rozgłośni radia publicznego do przewodniczącego KRRiT 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia 'solidarnie i w porozumieniu' apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »