Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-03-23, 11:11 Autor: Radio Opole

Zbycie spadku w drodze licytacji w Prudniku

Długi zmarłych mieszkańców coraz częściej dziedziczą gminy. Nietypową licytację ogłosił burmistrz Prudnika. Na sprzedaż wystawiono m.in. motocykl oraz akcesoria motocyklowe takie jak: kask, buty i odzież. Należały one do mężczyzny, którego długi przejął samorząd. Sytuacja taka ma miejsce, gdy zmarły nie posiada krewnych lub wtedy, gdy bliscy odmawiają przyjęcia spadku, z którym wiąże się np. spłata kredytów.

Urząd Miasta i Gminy Prudnik– Dziedziczenie po zmarłych, którzy nie mają spadkobierców, jest naszym ustawowym obowiązkiem. Gminie nie przysługuje prawo odrzucenia spuścizny. W zeszłym roku mieliśmy 4 przypadki, w których samorząd odziedziczył spadek. Część spraw powiązana była ze zobowiązaniami osób, które zmarły. W takiej sytuacji gmina musi przeprowadzić postępowanie, związane ze sporządzeniem inwentaryzacji spadku, jego wyceny i zbycia w drodze licytacji – mówi Marek Radom, sekretarz gminy Prudnik.

Przeprowadzenie procedury tego typu jest czasochłonne i wiąże się z zaangażowaniem wielu urzędników. Gmina natomiast nie ponosi kosztów dziedziczenia długów swoich mieszkańców.

Posłuchaj informacji:

Jan Poniatyszyn (oprac. Anna Ognista)

Wiadomości z regionu

2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej 2020-02-21, godz. 17:30 Do końca maja kadra "wagonówki" w Opolu może spać spokojnie PKP Intercity Remtrak do maja ma przejąć Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego 'Wagon' w Opolu. Przypomnijmy, naprawę pociągów w stolicy regionu realizował słowacki… » więcej 2020-02-21, godz. 17:20 Kolejne zatrzymania zagranicznych kierowców na opolskich drogach Nieszczelne układy z wyciekającymi płynami oraz jazda na karcie kierowcy należącej do innej osoby. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego… » więcej 2020-02-21, godz. 16:18 Leśnicy wycinają drzewa pod budowę obwodnicy Olesna. W sumie chodzi o 100 hektarów Trwa wycinka drzew w związku z budową obwodnicy Olesna. Pierwsze prace rozpoczęły się w styczniu, natomiast obecne tempo wycinki jest wysokie, bo Nadleśnictwo… » więcej 2020-02-21, godz. 15:30 Będzie generalny remont siedziby straży miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu Jeszcze przed wakacjami powinien rozpocząć się remont budynku, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy z Kędzierzyna-Koźla. Prace potrwają około roku. W tym czasie… » więcej 2020-02-21, godz. 15:25 Czteroosobowa rodzina z Opola potrzebuje pomocy Trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny, która wczoraj (20.02) w pożarze straciła cały dobytek życia. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.30 przy ulicy Waleckiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 15:20 Głubczyce: Przedłużono zawieszenie oddziału pediatrii. Szpital czeka na zmianę przepisów, która ułatwi zatrudnienie lekarzy… Na kolejne dwa tygodnie, czyli do 7 marca utrzymane zostanie zawieszenie oddziału pediatrii w szpitalu w Głubczycach. W placówce nadal brakuje lekarzy specjalistów… » więcej 2020-02-21, godz. 13:35 W Krapkowicach kartą magnetyczną odliczają czas pobytu dziecka w przedszkolu Dzięki nowemu elektronicznemu systemowi, co do minuty wiadomo, ile czasu dziecko spędza w przedszkolu. We wszystkich placówkach gminy Krapkowice wprowadzono elektroniczny… » więcej 2020-02-21, godz. 13:12 W naszym województwie panuje epidemia grypy. "Atakuje głównie najmłodszych" Od początku miesiąca w naszym województwie ponad cztery tysiące osób zachorowało na grypę. Największy problem jest wśród dzieci, które coraz częściej atakuje wirus… » więcej 2020-02-21, godz. 12:29 Po raz 22. zostaną wręczone statuetki Trytona Nyskiego. Uroczysta gala już w sobotę To wyróżnienie honoruje osoby i firmy szczególnie zasłużone dla nyskiej gminy - w dziedzinie kultury, przedsiębiorczości, sportu, edukacji, czy też działalności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »