Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-05, 20:10 Autor: Witold Wośtak

Raport dnia. Statystyki nadal niepokojąco rosnące. W kraju zmarły 632 zarażone osoby, jest ponad 17 tysięcy nowych infekcji

[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
[źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 196 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 389 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarły 632 osoby.
Najwięcej zachorowań odnotowano w województwie: mazowieckim - 2601, małopolskim - 2174 i śląskim - 2047. 133 zakażenia to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jak wynika z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia, w naszym województwie najwięcej zakażeń wykryto w powiecie nyskim - 58 oraz opolskim - 55. W Opolu stwierdzono 52 przypadki COVID-19, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - 51, a w powiecie strzeleckim - 48. Zakażonych jest także 32 mieszkańców z powiatu brzeskiego, 21 z powiatu głubczyckiego, 19 z powiatu prudnickiego. W powiecie namysłowskim potwierdzono 15 przypadków zakażeń, w powiecie kluczborskim - 14, w krapkowickim - 13 oraz w oleskim - 10.

Według danych z Głównego Inspektora Sanitarnego w naszym regionie stwierdzono 21 zgonów. 5 z nich odnotowano w Opolu, 3 w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim oraz po 2 w kluczborskim, krapkowickim, nyskim, brzeskim, oleskim oraz opolskim. 1 zgon zanotowano w powiecie prudnickim.

Od początku pandemii liczba zakażeń potwierdzonych testem wyniosła 4 162 715. Z powodu COVID-19 zmarło 98 666 chorych. Obecnie w szpitalach przebywa 19 264 pacjentów, to o 390 osób mniej niż wczoraj. Natomiast 1854 pacjentów wymaga podłączenia do respiratora. Wczoraj było o 21 osób mniej. Wyzdrowiało 3 675 359 zakażonych. Z danych ministerstwa wynika, że w kraju pozostaje 959 wolnych respiratorów.

Liczba osób w pełni zaszczepionych w Polsce wynosi 21 113 044, z kolei na Opolszczyźnie 437 459. Wczoraj (04.01) w regionie wykonano 6637 szczepień. Szczegółowe dane na temat poziomu zaszczepienia można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19

Tablicę z repliką medalu "Zasłużony dla Miasta Poznania", przyznanego pracownikom medycznym, socjalnym i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w walkę z pandemią odsłonięto w środę na fasadzie Urzędu Miasta Poznania. W uroczystości z udziałem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka i przewodniczącego Rady Miasta Poznania Grzegorza Ganowicza wzięli udział przedstawiciele służb medycznych i wolontariuszy. Autorem tablicy jest Roman Kosmala.

Umieszczony na niej napis głosi: "Wyrażając wdzięczność wobec wszystkich osób bezpośrednio zaangażowanych w walkę z pandemią Covid-19 oraz wyrażając szacunek wobec ryzykownej i pełnej poświęcenia postawy niesienia pomocy bliźnim Rada Miasta Poznania nadała im tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania".

Posłowie Lewicy oświadczyli w środę, że chcą by Sejm na najbliższym posiedzeniu zajął się ich projektem ustawy, zakładającym obowiązkowe szczepienie Polaków przeciw COVID-19. Apelowali do posłów Zjednoczonej Prawicy, żeby "przestali bać się szantażystów" we własnych szeregach i go poparli.

Na konferencji prasowej w Sejmie poseł Lewicy Marek Rutka ocenił, że środowe posiedzenie sztabu kryzysowego poświęcone walce z pandemią przyniosło "zero konkretów, zero konkretnych działań", a na konferencji po nim minister zdrowia Adam Niedzielski ponownie mówił o "rozważaniu możliwości wprowadzenia dalszych obostrzeń", zamiast je realnie wprowadzić.

Działalność punktów testowych dla pasażerów przylatujących do Katowic, położonych przed kontrolą graniczną, zawiesi w nocy ze środy na czwartek tamtejsze lotnisko. Nadal będą czynne punkty testowe na parkingu P1 przed Terminalem C (przylotowym) – dostępne po przekroczeniu granicy.

"Zawiesiliśmy działalność punktów testowych przed kontrolą paszportową ze względu na brak wytycznych dotyczących postępowania z pasażerami, którym z przyczyn formalnych Straż Graniczna odmówiła wstępu na terytorium Rzeczypospolitej, a którzy otrzymali pozytywny wynik testu przed przekroczeniem granicy" – poinformował PAP Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport.

- Do Polski trafił lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce będzie więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie COVID-19 – powiedziała w środę konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. Wkrótce będą szeroko dostępne leki doustne przeciwko koronawirusowi.

"To lek Molnupiravir, który już trafił do Polski, na razie w niewielkiej liczbie dawek i te dawki zostały skierowane do pacjentów onkologicznych jako pacjentów najwyższego ryzyka" – poinformowała. Zapowiedziała, że wkrótce będzie więcej dawek tego specyfiku, a także kolejny lek zostanie zarejestrowany.

Słowo "szczepienie" zostało wybrane jako słowo roku 2021 w głosowaniu kapituły językoznawców ogólnopolskiego konkursu, a także pierwsze miejsce w głosowaniu internautów. Wiadomość podała dr hab. Magdalena Derwojedowa, językoznawczyni z UW podczas internetowego ogłoszenia wyników.

Jak zauważono, "szczepionka" - została wybrana słowem roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na kolejnych miejscach plebiscytu, w głosowaniu internautów znalazły się słowa: "cnota" oraz "zdalny".

Wiadomości z regionu

2024-06-02, godz. 14:13 Potrafią czekać godzinami. Fani polują na autografy i zdjęcia z gwiazdami festiwalu To festiwalowa tradycja. Od kilku dni przed opolskim amfiteatrem można spotkać fanów, którzy czekają na swoich idoli. Mają przygotowane aparaty, zdjęcia… » więcej 2024-06-02, godz. 13:32 Pogorszone warunki jazdy. Wypadki drogowe na Opolszczyźnie Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. Przed godziną 13:00, pomiędzy węzłami Kędzierzyn-Koźle a Krapkowice kierujący autem osobowym stracił… » więcej 2024-06-02, godz. 12:40 Od wtorku przebudowa ul. Wrocławskiej w Opolu. Będą spowolnienia w ruchu Rusza przebudowa ul. Wrocławskiej w Opolu. MZD w Opolu informuje, że remont rozpocznie się już w najbliższy wtorek (04.06). Pierwsze prace będą prowadzone… » więcej 2024-06-02, godz. 11:30 "Prosimy o zdrowie i pokój na świecie". Pielgrzymka mniejszości narodowych na Górze św. Anny 'Łaską Chrystusa powołani - trwajmy mocno przy jego Ewangelii'. To hasło przewodnie zorganizowanej dziś (02.06) 29. Pielgrzymki Mniejszości Narodowych i… » więcej 2024-06-02, godz. 10:30 Jezioro Nyskie: większa baza noclegowa, bogaty kalendarz wydarzeń Powiększa się baza noclegowa nad Jeziorem Nyskim. Ośrodek rekreacji 'Akwa Marina' w Skorochowie kończy budowę całorocznych domków wypoczynkowych. Dla turystów… » więcej 2024-06-02, godz. 09:15 Na Opolszczyźnie możliwe dzisiaj burze z gradem. Ostrzeżenie IMGW Kolejne ostrzeżenie o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-02, godz. 08:59 Zderzenie motocyklisty z osobówką w Opolu. Ranny 28-letni mężczyzna Zderzenie motocyklisty z autem osobowym w Opolu. Do tego wypadku doszło w sobotę (1.06) wieczorem na skrzyżowaniu ul. Niemodlińskiej z ul. Krapkowicką. » więcej 2024-06-02, godz. 00:37 61.KFPP. Kabareton wrócił na festiwal. Z czego lubimy się pośmiać? [ZDJĘCIA] Najpierw wróciły SuperJedynki, po nich Kabareton. Drugą część sobotniego wieczora 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zakończyło spotkanie… » więcej 2024-06-01, godz. 22:13 61. KFPP. "Stary, dobry polski rock" w koncercie SuperJedynek [GALERIA] Prawdziwy wysyp statuetek towarzyszył sobotniemu koncertowi 'SuperJedynek' w ramach 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zespoły oraz wykonawcy… » więcej 2024-06-01, godz. 20:29 61. KFPP: Drugi dzień festiwalu od rocka po humor Z mocnym rockowym brzmieniem, które przywoła najwięcej wspomnień u dzisiejszych 40 - 50-latków ruszył 2. dzień 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »