Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-30, 11:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek

Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w przestrzeniach zamkniętych, między innymi w urzędach, sklepach czy autobusach.
- Utrzymanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w przestrzeni otwartej, tam gdzie jest większe skupisko ludzi chroni nas przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Osoby, które są w pobliżu nas mogą kaszleć, kichać i bioaerozol, który wydostaje się z dróg oddechowych poszczególnych osób utrzymuje się w powietrzu. On może być przenoszony przez wiatr, może utrzymywać się w powietrzu i my w tę chmurę wchodzimy w danym momencie. Przede wszystkim maski powinniśmy nosić w sposób właściwy. Noszenie masek zasłaniających jedynie usta czy noszenie ich na brodzie całkowicie bezzasadne i mija się z celem. Dodatkowo nikogo to nie chroni.

Zdania mieszkańców stolicy województwa na temat noszenia maseczek są podzielone. Jedni są za ich zdjęciem, a drudzy uważają, że powinny być nadal wszędzie obowiązkowe.

- Osobiście uważam, że nie jest to dobre, bo nie możemy polegać na odpowiedzialności ludzi. Nie wszyscy są w stanie powstrzymać się od wyjścia, jeśli są chorzy nawet na zwykłą grypę, a wszystko teraz osłabia naszą odporność i zwiększa ryzyko zachorowania. Podsumowując uważam, że to nie jest dobry pomysł - mówią mieszkańcy Opola. - Długo na to czekałem, ze względu na to, że biegam, a bieganie w maseczce jest bardzo trudne. - Uważam, że po wejściu zmniejszania restrykcji co do maseczek, to część ludzi będzie chodzić bez nich, a część dla własnego komfortu psychicznego będzie ich nadal używać.

Przypominamy, że z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki do 13 roku życia, osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.
Małgorzata Gudełajtis
mieszkańcy Opola

Wiadomości z regionu

2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej 2020-08-11, godz. 12:30 Maturzyści odbierają świadectwa dojrzałości. "Był stres przed wynikami, ale cieszy matematyka" Opolscy maturzyści poznali dzisiaj (11.08) wyniki swojego egzaminu dojrzałości. Od godziny 8:00 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniała wyniki na stronach… » więcej 2020-08-11, godz. 11:30 Z powodu pandemii Biuro Rzeczy Znalezionych w Opolu nie przyjmuje depozytów Od stycznia w depozycie Biura Rzeczy Znalezionych w Opolu nie pojawiły się nowe przedmioty. To efekt pandemii koronawirusa i obostrzeń, jakie wprowadzono w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***