Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-30, 11:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek

Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Maseczki ochronne [fot.rynekaptek.pl]
Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w przestrzeniach zamkniętych, między innymi w urzędach, sklepach czy autobusach.
- Utrzymanie dystansu społecznego i noszenie maseczek w przestrzeni otwartej, tam gdzie jest większe skupisko ludzi chroni nas przed ewentualnym zakażeniem koronawirusem - mówi Małgorzata Gudełajtis, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. - Osoby, które są w pobliżu nas mogą kaszleć, kichać i bioaerozol, który wydostaje się z dróg oddechowych poszczególnych osób utrzymuje się w powietrzu. On może być przenoszony przez wiatr, może utrzymywać się w powietrzu i my w tę chmurę wchodzimy w danym momencie. Przede wszystkim maski powinniśmy nosić w sposób właściwy. Noszenie masek zasłaniających jedynie usta czy noszenie ich na brodzie całkowicie bezzasadne i mija się z celem. Dodatkowo nikogo to nie chroni.

Zdania mieszkańców stolicy województwa na temat noszenia maseczek są podzielone. Jedni są za ich zdjęciem, a drudzy uważają, że powinny być nadal wszędzie obowiązkowe.

- Osobiście uważam, że nie jest to dobre, bo nie możemy polegać na odpowiedzialności ludzi. Nie wszyscy są w stanie powstrzymać się od wyjścia, jeśli są chorzy nawet na zwykłą grypę, a wszystko teraz osłabia naszą odporność i zwiększa ryzyko zachorowania. Podsumowując uważam, że to nie jest dobry pomysł - mówią mieszkańcy Opola. - Długo na to czekałem, ze względu na to, że biegam, a bieganie w maseczce jest bardzo trudne. - Uważam, że po wejściu zmniejszania restrykcji co do maseczek, to część ludzi będzie chodzić bez nich, a część dla własnego komfortu psychicznego będzie ich nadal używać.

Przypominamy, że z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki do 13 roku życia, osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.
Małgorzata Gudełajtis
mieszkańcy Opola

Wiadomości z regionu

2021-05-15, godz. 20:30 W opolskiej "Ostrodze" po raz pierwszy rywalizowano dziś w konkursie skoków przez przeszkody na otwartym hipodromie W Opolu dziś (15.05) pierwszy dzień rywalizacji w ramach otwartych regionalnych zawodów w skokach przez przeszkody. » więcej 2021-05-15, godz. 19:55 Raport dnia: W regionie przybyło 117 nowych zakażeń i odnotowano 8 zgonów. Od soboty obowiązują łagodniejsze obostrzenia… 117 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 8 osób chorych na COVID-19. » więcej 2021-05-15, godz. 19:30 Śmiertelny wypadek w Kadłubie. Nie żyje motocyklista Motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Kadłub w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-05-15, godz. 19:00 Przez grę w golfa gmina Gogolin chce promować się wśród samorządowców z całego kraju Władze gminy Gogolin chcą przez zabawę i sport promować gospodarczą różnorodność tego terenu. W czerwcu planują zorganizować pierwsze mistrzostwa kraju… » więcej 2021-05-15, godz. 18:50 Od dziś możliwe projekcje filmowe i teatralne na świeżym powietrzu Od dziś (15.05) na świeżym powietrzu możliwe będą projekcje filmowe czy teatralne. Z zachowaniem reżimu sanitarnego na zewnątrz swoją działalność edukacyjną… » więcej 2021-05-15, godz. 18:00 Opole: w amfiteatrze trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia upamiętniającego rocznicę wybuchu III Powstania… W opolskim amfiteatrze trwają przygotowania do jutrzejszego (15.05) koncertu z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. 'Moja ziemio wyśniona'… » więcej 2021-05-15, godz. 17:30 Wypadek w Mochowie na trasie Prudnik - Głogówek. Ranne dziecko [AKTUALIZACJA] Mamy ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Mochów. » więcej 2021-05-15, godz. 17:00 Poznaj historię śląskiej bitwy o paliwo w czasie nocnego zwiedzania Członkowie Stowarzyszenia Blechhammer-1944 z Kędzierzyna-Koźla zapraszają na nocne zwiedzanie wystaw poświęconych tzw. śląskiej bitwie o paliwo. W niezwykłej… » więcej 2021-05-15, godz. 16:30 Opole ponownie zamieniło się w plan zdjęciowy. Są utrudnienia w ruchu, jednak mieszkańcy podchodzą do nich ze zr… Od dziś (15.05) w centrum Opola można napotkać utrudnienia komunikacyjne. Część ulic jest zamykana dla ruchu kołowego i pieszego z powodu zdjęć do serialu… » więcej 2021-05-15, godz. 16:10 Opolanie ruszyli do restauracji i pożegnali maseczki na świeżym powietrzu. "Nie będziemy za nimi tęsknić" Od dziś (15.05) obowiązują łagodniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Główne zmiany to brak konieczności noszenia maseczek na świeżym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »