Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-19, 12:00 Autor: Witold Wośtak

Rok po zawieszeniu i likwidacji porodówki w kluczborskim szpitalu. Rejestry USC świecą pustkami

Urząd Stanu Cywilnego w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Urząd Stanu Cywilnego w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Od ponad roku w Kluczborku nie rodzą się dzieci. Oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem noworodkowym zawieszono w lutym 2019, a w sierpniu zlikwidowano z powodu braku lekarzy.
Do Urzędu Stanu Cywilnego nie docierają więc akty urodzenia, bo takie dokumenty są wydawane w miejscu urodzenia. Zapytaliśmy Marzannę Tomczak, kierowniczkę kluczborskiego USC o statystyki. - Z uwagi na to, że w styczniu i na początku lutego ubiegłego roku porodówka jeszcze funkcjonowała u nas, zarejestrowaliśmy 29 dzieci urodzonych w Kluczborku. Tego roku zarejestrowaliśmy jeden akt urodzenia dziecka w Kluczborku - ono urodziło się w domu.

Sprawę nagłośnił Piotr Pośpiech, powiatowy radny Polskiego Stronnictwa Ludowego i były wieloletni starosta. - Porodówka powinna zostać otwarta ponownie, ale będzie o to strasznie trudno - ocenia.

- Moim zdaniem wszystkie szpitale powiatowe na Opolszczyźnie są bardzo zadowolone. Na rynku porodówek było ciasno, ale zrobiło się nieco luźniej, bo jeden podmiot - kluczborski szpital - wypadł. Jest łatwiej poprawiać czy przekształcać, bo jeżeli dopuści się do zamknięcia jakiejkolwiek działalności medycznej, odtworzenie tego jest wyjątkowo trudne.

Dariusz Morawiec, wiceburmistrz Kluczborka, zaznacza, że dla gminy sprawa szpitala jest bardzo ważna.

- Nie wyobrażamy sobie, aby w tak dużym mieście szpital funkcjonował źle lub nie funkcjonował w ogóle. Nie uciekamy od odpowiedzialności i nie mówimy, że to nie jest nasza sprawa. Chcemy podjąć decyzję o przeznaczeniu dla szpitala 800 tysięcy złotych z oszczędności ubiegłego roku. Zdajemy sobie sprawę, że to jest kropla w morzu potrzeb, ale na takie wsparcie stać nas aktualnie.

Starosta Mirosław Birecki nie zdecydował się zabrać głosu, bo jego zdaniem, szpital potrzebuje spokoju, a nie medialnego szumu. Przypomniał natomiast, że w Kluczborku rodziło się zbyt mało dzieci, a zamknięcie oddziału przyniosło milion złotych oszczędności.

Z kolei Marcin Kisilica, prezes szpitala przebywa na urlopie.
Marzanna Tomczak
Piotr Pośpiech
Dariusz Morawiec

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 20:45 Działania opolskiej policji nie ograniczają się tylko do pandemii. Sporo pracy mają funkcjonariusze drogówki oraz krym… Działania związane z pandemią koronawirusa nie zwalniają policjantów z dotychczasowych obowiązków. Od początku roku kryminalni wszczęli ponad tysiąc spraw z podejrzeniem… » więcej 2020-03-30, godz. 20:06 RAPORT DNIA: 3 nowe zakażenia w regionie. Bilans poniedziałku to 11 nowych przypadków. W regionie mamy 54 osoby chore na… Kolejne trzy osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa w regionie. Ministerstwo zdrowia w wieczornym raporcie poinformowało na twitterze, że łączna liczba… » więcej 2020-03-30, godz. 19:30 Instytucje pomocy społecznej w Prudniku z dostawą środków ochrony indywidualnej Lepsze będzie zabezpieczenie przed koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej podległych powiatowi prudnickiemu. Braki w środkach ochrony osobistej uzupełnione zostaną… » więcej 2020-03-30, godz. 18:37 Kwarantanna na jednym z oddziałów szpitala w Głuchołazach Kwarantannę wprowadzono na oddziale psychiatrii szpitala w Głuchołazach. Powodem jest wystąpienie koronawirusa? » więcej 2020-03-30, godz. 18:15 Pożar pozbawił rodzinę domu. Z pomocą przyszła gmina Nad ranem spalił się dom we wsi Olbrachcice w gminie Biała. Gdy wybuchł ogień przebywało w nim pięć osób, w tym troje dzieci. Wszystkim domownikom udało się opuścić… » więcej 2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 17:00 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rydułtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »