Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-21, 20:46 Autor: Daniel Klimczak

Na zamku w Niemodlinie można było poczuć się jak na dawnej bitwie. Rekonstruktorzy zaprezentowali kunszt średniowiecznego rycerstwa [ZDJĘCIA]

Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Turniej rycerski na zamku w Niemodinie [fot. Daniel Klimczak]
Średniowieczni rycerze i władcy opanowali dziś (21.07) zamek w Niemodlinie. Podczas pierwszej edycji turnieju rycerskiego można było zapoznać się z dawnym uzbrojeniem, a także zobaczyć pokazy walk.
Chętni mogli też między innymi nauczyć się strzelania z łuku oraz wziąć udział w pokazie dawnej mody i obyczajów.

- Dzisiejszy turniej, to jest odwzorowanie połowy XIV wieku, częściowo też jego drugiej połowy, dzięki czemu mogliśmy pokazać nieco bardziej barwne rycerstwo z dużą ilością dodatków tekstylnych, tuniki, pióra na hełmie - wyjaśnia Michał Smoliński z grupy rekonstrukcji historycznej Wiwern, prezes fundacji.

- Pełna zbroja, taka bitewna, dochodziła mniej więcej do nawet 35 kilogramów. Wbrew pozorom nie ogranicza to aż tak bardzo ruchów, jak niektórzy sądzą. Rycerz nawet po upadku z konia, czy po przewróceniu się w czasie bitwy, jest w stanie się podnieść - zapewnia Jakub Florek.

- To jest kolczuga. Ona częściowo amortyzuje ciosy, jeszcze w połączeniu z przyszywanicą, taką grubą kurtą, która jest pod spodem, pozwala wytłumić sporo ciosów, jednak nie wszystkie. Mam na stawach dodatkowe ochrony płytowe, czyli nałokietniki, naramienniki, które chronią stawy przed mocnymi ciosami - dodaje Michał Smoliński.

- W czasach późnośredniowiecznych skromny strój był bardzo pożądany. Jest to strój wykonany w całości z czystej wełny. Dopuszczalny był również len, także materiały jak najbardziej naturalne - tłumaczy Katarzyna Roman, która na potrzeby rekonstrukcji wcieliła się w rolę księżniczki.

Organizatorzy zapowiadają, że jeszcze tegorocznej jesieni będzie można wziąć udział w podobnym wydarzeniu z jeszcze większą liczbą atrakcji.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla czterech województw. W kolejnych siedmiu występują o ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:30 Wybory nowego rektora Politechniki Opolskiej odbędą się we wrześniu We wrześniu odbędą się wybory uzupełniające rektora Politechniki Opolskiej - wynika z opublikowanego na stronie uczelni terminarza wyborów. Według dokumentu, ... » więcej 2019-08-20, godz. 13:04 Kolejarze modernizują przejazdy na linii z Brzegu do Nysy. Są utrudnienia dla kierowców i zmiany dla pasażerów PKP Ruszyły (19.08) prace na linii kolejowej nr 288 z Brzegu do Nysy. Dzięki pieniądzom z ogólnopolskiego programu przejazdowego, zmodernizowanych zostanie 5 prze ... » więcej 2019-08-20, godz. 12:30 "Postaramy się powalczyć o więcej niż jedno miejsce w parlamencie". Paweł Kampa z SLD o wyborczych planach - Takie słowa publicznie nie powinny padać - powiedział w 'Poglądach i Osądach' Paweł Kampa. » więcej 2019-08-20, godz. 12:00 Wybory parlamentarne: Janusz Kowalski o trudnej sytuacji Opolszczyzny. "Debata powinna być poświęcona ważnym tematom" - Jestem członkiem rady programowej PiS, startuję z poparciem ministra Zbigniewa Ziobry i Patryka Jakiego - wyjaśniał w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole J ... » więcej 2019-08-20, godz. 10:51 Prawo i Sprawiedliwość inauguruje kampanię wyborczą w powiatach. Mobilny billboard wyjechał w trasę Nowy mobilny billboard Prawa i Sprawiedliwości wyjechał w teren. Pierwszym punktem na jego trasie jest powiat krapkowicki. » więcej 2019-08-20, godz. 10:47 Kandydaci komitetu PSL-Koalicja Polska zaprezentowali w Opolu pierwsze punkty programu wyborczego Oficjalnie ruszyła opolska kampania wyborcza komitetu PSL-Koalicja Polska. Jak już informowaliśmy, jedynką na liście jest Paweł Kukiz, drugie miejsce przypadł ... » więcej 2019-08-20, godz. 09:34 "Kapitan Borchardt" na pełnym morzu. Młodzi żeglarze z Opolszczyzny ruszyli w rejs po Bałtyku Żaglowiec 'Kapitan Borchardt' jest już na pełnym morzu, a na jego pokładzie 18 młodych żeglarzy z Opolszczyzny. Według wskazań radaru statek płynie w kierunku ... » więcej 2019-08-20, godz. 08:56 Kontrola KAS na A4. Przewoźnikowi grozi wysoka kara Nawet 40 tysięcy złotych kary grozi przedsiębiorcy-przewoźnikowi, który organizował transport smarów zatrzymany przez opolskich mundurowych Krajowej Administr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »