Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 20:15 Autor: Katarzyna Doros

"Bez prądu nic nie działa, dlatego jesteśmy potrzebni". Energetycy odwiedzili uczniów PSP 21 w Opolu

Energetycy w szkole [fot. Katarzyna Doros]
Energetycy w szkole [fot. Katarzyna Doros]
Wyjaśnili czym jest prąd, skąd się bierze i w jaki sposób dociera do naszych domów. Pracownicy Pogotowia Energetycznego spotkali się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu, żeby opowiedzieć o swojej pracy i wytłumaczyć, w jakich przypadkach należy zadzwonić pod numer 991.
- Mówimy o tym, że prąd jest niebezpieczny, dlatego np. w naszej pracy należy wszystko robić zgodnie z zasadami BHP - mówi Krzysztof Mateja, monter z firmy Tauron.

- Pokazywaliśmy m.in. nasze buty dielektryczne, drążki, wskaźniki. Z prądem trzeba uważać, jeżeli coś się wydarzy, to wtedy dzieci mają dzwonić pod numer 991. Nasi dyspozytorzy przyjmują zgłoszenie i wtedy jest usuwana usterka. Bez prądu dzisiaj jest trudno, bo jak nie ma prądu - nie ma internetu, nie działa pralka i nie zagrzejemy wody w czajniku, niczego nie ma. To pokazuje, że jesteśmy bardzo potrzebni.

- Na przykład niebezpieczny jest mokry bruk, albo sucha ziemia, ponieważ mogą przewodzić prąd. To znaczy, że może cię kopnąć prąd, a jak jest mocny, to można nawet stracić przytomność - mówi Kuba.

- Podobały mi się eksperymenty. Najbardziej taki, gdzie na tablicę z baterią słoneczną świeciło światło i później się taki wiatrak kręcił, żeby można było czerpać energię ze słońca - dodaje jedna z uczennic.

- Przymierzałam rękawice, buty i kask, które panowie ubierają, kiedy remontują prąd - mówi Sofia.

Spotkanie z uczniami było okazją do przekazania pierwszych w Polsce edukacyjnych książeczek "Mam przyjaciela energetyka", które zasiliły szkolną bibliotekę. Książeczki trafiają do szkół, które biorą udział w programie edukacyjnym „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka”.
Energetycy w szkole

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »