Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-21, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku"

Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zauważa miejska spółka.
Ponadto, jak uważa prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Edyta Peikert, kolejną przewagą "kranówki" nad wodą butelkowaną jest fakt, że w tej drugiej mogą znajdować się cząstki plastiku, negatywnie wpływające na nasze zdrowie.

- Z wielu badań wynika, że wpływa bardzo negatywnie na poziom hormonów, wszystkie inne czynności związane z praca wątroby, nerek. To wszystko plastik upośledza, dlatego ludzie naprawdę powinni pić wodę tylko i wyłącznie z kranu, ona jest w stu procentach zdrowa - zapewnia.

Aby zachęcić do spożycia swojego produktu, nyskie wodociągi zainstalowały w swojej siedzibie oraz nyskim magistracie urządzenia, które nalewają nie tylko podgrzaną czy schłodzoną wodę, ale także potrafią zamienić zwykłą kranówkę w wodę gazowaną. W przyszłości dystrybutory takie mogą pojawić się także w miejscowych szkołach.

Co ciekawe, woda z której korzystają nysanie nie jest czerpana spod ziemi a z rzeki, konkretnie Białej Głuchołaskiej.

- Oczywiście, mamy studnie awaryjne, gdyby był jakikolwiek problem z wodą, którą bierzemy, czyli z wodą powierzchniową. Natomiast uzdatnianie naszej wody głębinowej jest problematyczne w związku z tym, że jest tam fluor. Wytrącanie go byłoby po prostu kosztowne - dodaje.

Dodajmy, że nad jakością nyskiej "kranówki" czuwają małże, które zamknęłyby się, gdyby wykryły w niej skażenie. Oprócz nich, spółka dysponuje także nowoczesnym laboratorium.
Edyta Peikert
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 12:17 Dzień otwarty NFZ w Karolince w tę sobotę Dzień otwarty pod hasłem 'Cukier szkodzi' organizuje w najbliższą sobotę (27.04) opolski NFZ. Pracownicy funduszu a także specjaliści stacjonować będą w Centr ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:54 Od pierwszego lipca będzie można składać wniosek na 500+ na pierwsze dziecko. W regionie dotyczy to kilkunastu tysięcy ... - Prawie półtora miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ciągu trzech lat funkcjonowania programu Rodzina 500 Plus - powiedział w porannej rozmowie 'W ... » więcej 2019-04-25, godz. 10:30 Jako pierwsi w regionie chcą wprowadzić w szkole naukę obsługi dronów Operator dronów to nowy zawód, dający duże możliwości w różnych dziedzinach. Kształcenie w tym kierunku chce prowadzić II Liceum Ogólnokształcące w Prudniku. ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Rozpoczęła się przebudowa ul. Ujazdowskiej i Brzezińskiej w Strzelcach Opolskich Mieszkańcy Mokrych Łanów i Brzeziny, dwóch sołectw Strzelec Opolskich, muszą się uzbroić w cierpliwość. Do jesieni, żeby dojechać do domów będą musieli przeci ... » więcej 2019-04-25, godz. 09:00 Tysiąc flag województwa opolskiego na święto województwa Samorząd regionu ma do rozdania mieszkańcom Opolszczyzny żółto-niebieskie barwy. Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku podkreśla, że w przestrzeni publicznej b ... » więcej 2019-04-25, godz. 08:06 Mieszkańcy powiatu nyskiego będą mogli własnoręcznie zasadzić las Leśnicy w powiecie nyskim zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Wystarczy tylko zabrać ze sobą pozyty ... » więcej 2019-04-25, godz. 07:00 Zmiana organizacji ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:29 Auto wypadło z drogi w Pępicach. Na miejsce wezwano LPR Około godz. 18.30 z nieustalonych jeszcze przyczyn osobowe audi wypadło (24.04) z drogi w okolicach miejscowości Pępice (gm. Skarbimierz, powiat brzeski) i ud ... » więcej 2019-04-24, godz. 22:00 "Opolskie 15 lat w Unii Europejskiej" - samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe wyróżnione. Gala w Filh ... Są opolskimi gwiazdami Europy - w Filharmonii Opolskiej w Opolu przyznano nagrody marszałka województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic - opolskie 15 lat ... » więcej 2019-04-24, godz. 21:30 Prudnicka spółka szpitalna ma nowego prezesa Dariusz Brzeziński został prezesem Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka ta zarządza szpitalem powiatowym. O stanowisko ubiegało się trzech kandydatów. Rozm ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »