Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-21, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku"

Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Dystrybutory zamieniające kranówkę w wodę gazowaną mogą wkrótce pojawić się także w nyskich szkołach [fot. Daniel Klimczak]
Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zauważa miejska spółka.
Ponadto, jak uważa prezes Nyskich Wodociągów i Kanalizacji Edyta Peikert, kolejną przewagą "kranówki" nad wodą butelkowaną jest fakt, że w tej drugiej mogą znajdować się cząstki plastiku, negatywnie wpływające na nasze zdrowie.

- Z wielu badań wynika, że wpływa bardzo negatywnie na poziom hormonów, wszystkie inne czynności związane z praca wątroby, nerek. To wszystko plastik upośledza, dlatego ludzie naprawdę powinni pić wodę tylko i wyłącznie z kranu, ona jest w stu procentach zdrowa - zapewnia.

Aby zachęcić do spożycia swojego produktu, nyskie wodociągi zainstalowały w swojej siedzibie oraz nyskim magistracie urządzenia, które nalewają nie tylko podgrzaną czy schłodzoną wodę, ale także potrafią zamienić zwykłą kranówkę w wodę gazowaną. W przyszłości dystrybutory takie mogą pojawić się także w miejscowych szkołach.

Co ciekawe, woda z której korzystają nysanie nie jest czerpana spod ziemi a z rzeki, konkretnie Białej Głuchołaskiej.

- Oczywiście, mamy studnie awaryjne, gdyby był jakikolwiek problem z wodą, którą bierzemy, czyli z wodą powierzchniową. Natomiast uzdatnianie naszej wody głębinowej jest problematyczne w związku z tym, że jest tam fluor. Wytrącanie go byłoby po prostu kosztowne - dodaje.

Dodajmy, że nad jakością nyskiej "kranówki" czuwają małże, które zamknęłyby się, gdyby wykryły w niej skażenie. Oprócz nich, spółka dysponuje także nowoczesnym laboratorium.
Edyta Peikert
Edyta Peikert

Wiadomości z regionu

2019-07-19, godz. 21:15 Bliżej pacjenta - Dzień Otwarty z NFZ w Turawa Park już w sobotę Pracownicy NFZ a także opolskiej onkologii i sanepidu stacjonować będą w Centrum Handlowym Turawa Park w najbliższą sobotę (20.07) między godziną 11.30 do 17. ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:30 Opolski oddział TOZ ma ręce pełne pracy. "Zdecydowanie więcej interwencji niż w zeszłym roku" Kilkanaście zgłoszeń dotyczących zaniedbanych zwierząt każdego dnia wpływa do opolskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Obecnie pod opieką wolon ... » więcej 2019-07-19, godz. 19:15 Kluczborska ginekologia nadal zawieszona, a w głubczyckim szpitalu wszystko wróci do normy na początku sierpnia Kolejny raz przedłużone zostało zawieszenie oddziału ginekologiczno-położniczego w kluczborskim szpitalu. » więcej 2019-07-19, godz. 17:30 Mężczyzna, który uwiódł zakonnicę z DPS był zawodowcem? Zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni Opolscy śledczy badając sprawę przywłaszczenia 400 tys. zł z konta dobrzeńskiego DPS odkryli, że Piotr K., który miał uwieść zakonnicę, w ten sam sposób wykor ... » więcej 2019-07-19, godz. 17:00 Nyscy policjanci świętowali stulecie formacji. Nie zabrakło awansów i nagród Policjanci z powiatu nyskiego uczcili dziś (19.07) setną rocznicę powstania swojej formacji. Obchody w nyskim muzeum były okazją do podsumowania dotychczasowe ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:44 Uroczystości pogrzebowe śp. Marka Tukiendorfa odbędą się w czwartek (25.07) Pogrzeb śp. Marka Tukiendorfa, rektora Politechniki Opolskiej, odbędzie się w czwartek (25.07) w opolskiej katedrze - poinformował Radio Opole Wojciech Najda, ... » więcej 2019-07-19, godz. 16:30 Ciężkie maszyny zjechały na lotnisko. Ruszył Master Truck 2019 Blisko 1000 ciężarówek na stu hektarach - Tak w skrócie zapowiada się 15. zlot Master Truck, który rozpoczął się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi. Podczas trz ... » więcej 2019-07-19, godz. 15:18 Opole: Nowe samochody dla osób niepełnosprawnych. Zakup dofinansował PFRON 3 nowe busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych trafią do Opola. Samochody mają być przeznaczone dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla Kom ... » więcej 2019-07-19, godz. 14:00 Prof. Marian Łukaniszyn pokieruje Politechniką Opolską W związku ze śmiercią prof. Marka Tukiendorfa, Rektora Politechniki Opolskiej, na czele uczelni, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stanął pierwszy zastępca ... » więcej 2019-07-19, godz. 13:00 Mundurowi z PG po służbie zatrzymali pijanego kierowcę Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali po służbie pijanego kierowcę. Miał we krwi promil ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »