Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-19, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Młodzi konstruktorzy kontynuują rywalizację w Opolskiej Lidze Robotów

Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
W dwóch konkurencjach rywalizowali młodzi konstruktorzy podczas kolejnych zawodów piątego sezonu Opolskiej Ligi Robotów. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu chodziło o jazdę po wyznaczonej trasie i walkę autonomicznych robotów, czyli wypchnięcie przeciwnika poza arenę.
Trzecim zawodom w cyklu towarzyszył projekt "Od przedszkolaka do inżyniera". Przygotowano około 20 stanowisk dla małych dzieci - od wstępnego programowania przez pierwszą pomoc.

- Widać coraz więcej uczestników ze szkół podstawowych, natomiast w starszych grupach jest lekka stagnacja - mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i organizator.

- Być może dzieje się tak dlatego, że osoby mające 17 czy 18 lat bardziej chciałyby programować czy budować prawdziwe roboty, niekoniecznie w oparciu o klocki LEGO. Zauważamy taką tendencję i chcemy w przyszłości zrobić dla nich ligę prawdziwych robotów. Mniejsze dzieci pasjonują się nadal tymi klockami i budują świetne konstrukcje. Żaden z robotów nie powtarza się, a z zawodów na zawody widać, że one są coraz bardziej przemyślane, bardziej dojrzałe i lepiej oprogramowane.

Kacper Mazur, uczestnik z Elektryczniaka, uważa, że przy konstruowaniu najważniejszy jest pomysł i wyobraźnia, a nie dostępne części. - W zasadzie są dwa sposoby. Można zaplanować sobie wszystko na spokojnie albo przejść od razu do konstrukcji i wymyślać wszystko na świeżo. Ja buduję najpierw ramę robota, a później dołączam kolejne potrzebne podzespoły. Ważna jest również waga. Robot musi być lekki lub ciężki - nie powinno iść się w średnie konstrukcje. Ostatnią najważniejszą rzeczą jest, według mnie, sam napęd.

Kolejne zawody Opolskiej Ligi Robotów zaplanowano na kwiecień i maj. Radio Opole jest patronem medialnym tego cyklu.
Artur Rapiński
Kacper Mazur

Wiadomości z regionu

2019-04-20, godz. 19:50 Pożar chemikaliów w Kędzierzynie-Koźlu. Straż: nie ma zagrożenia dla ludzi [AKTUALIZACJA] Ponad stu strażaków m.in. z Kędzierzyna-Koźla, Opola, Strzelec Opolskich i Krapkowic bierze udział w akcji gaszenia pożaru na terenie Zakładów Azotowych w Kęd ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:00 Jeszcze do Liturgii Światła w Wielką Sobotę można usłyszeć kołatki zamiast dzwonów Jeszcze do wieczora, aż do Liturgii Światła, przypadającej w Wielką Sobotę, w wielu opolskich miejscowościach będzie się niósł dźwięk drewnianych kołatek, któ ... » więcej 2019-04-20, godz. 17:39 Mieszkanka Krapkowic zapobiegła tragedii nad Odrą 65-letnia mieszkanka Krapkowic próbowała popełnić samobójstwo wchodząc do Odry. Uratowała ją szybka reakcja przypadkowego świadka. Wychłodzona kobieta trafiła ... » więcej 2019-04-20, godz. 16:05 Dlaczego święta Wielkiej Nocy nieodzownie łączą się z jajkiem? Jajka są elementem potraw, święconki, a nawet dekoracji. Dlaczego jajko pełni ważną rolę w świątecznej tradycji? O to zapytaliśmy opolskiego etnografa z Muzeu ... » więcej 2019-04-20, godz. 15:58 Wielkanocne spotkanie motocyklistów na opolskim rynku [ZDJĘCIA] Motocykliści z całego województwa zjechali dzisiaj do Opola. Na rynku przed ratuszem spotkali się na tradycyjnym Moto-Jajeczku. Nazwa zobowiązuje, były więc i ... » więcej 2019-04-20, godz. 14:35 Pomoc medyczna w okresie Świąt Wielkanocnych Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w okresie Świąt Wielkanocnych. W razie nagłego zachorowania lub pogorsz ... » więcej 2019-04-20, godz. 14:23 Pijany gotował świąteczny posiłek, postawił na nogi straż pożarną Przygotowywanie świątecznych potraw pod wpływem alkoholu postawiło na nogi 7 jednostek straży pożarnej oraz policję. Doszło do tego dzisiaj (20.04) rano w Kęd ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:21 Mimo sądowych zakazów wsiadł za kółko i spowodował wypadek Sądy już trzykrotnie zakazywały prowadzenia samochodu 39-latkowi z Gogolina, a on znów zasiadł za kierownicą i spowodował wypadek. Mężczyzna jechał osobowym p ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:09 MOSiR w Opolu przygotował świąteczną ofertę dla mieszkańców. Czekają pływalnia, lodowisko i stadion lekkoatletyczny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu z okazji świąt przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców Opola. Wyjątkiem będzie niedziela, kiedy wszystkie obie ... » więcej 2019-04-20, godz. 12:05 W kościołach trwa tradycyjne święcenie pokarmów, które trafią na świąteczny stół Zgodnie z tradycją w Wielką Sobotę święcone są pokarmy, które później znajdą się na wielkanocnym stole. W wielu miejscach kultywowane są tradycyjne sposoby zd ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »