Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-19, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Młodzi konstruktorzy kontynuują rywalizację w Opolskiej Lidze Robotów

Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
Opolska Liga Robotów w CWK [fot. Witold Wośtak]
W dwóch konkurencjach rywalizowali młodzi konstruktorzy podczas kolejnych zawodów piątego sezonu Opolskiej Ligi Robotów. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu chodziło o jazdę po wyznaczonej trasie i walkę autonomicznych robotów, czyli wypchnięcie przeciwnika poza arenę.
Trzecim zawodom w cyklu towarzyszył projekt "Od przedszkolaka do inżyniera". Przygotowano około 20 stanowisk dla małych dzieci - od wstępnego programowania przez pierwszą pomoc.

- Widać coraz więcej uczestników ze szkół podstawowych, natomiast w starszych grupach jest lekka stagnacja - mówi Artur Rapiński, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu i organizator.

- Być może dzieje się tak dlatego, że osoby mające 17 czy 18 lat bardziej chciałyby programować czy budować prawdziwe roboty, niekoniecznie w oparciu o klocki LEGO. Zauważamy taką tendencję i chcemy w przyszłości zrobić dla nich ligę prawdziwych robotów. Mniejsze dzieci pasjonują się nadal tymi klockami i budują świetne konstrukcje. Żaden z robotów nie powtarza się, a z zawodów na zawody widać, że one są coraz bardziej przemyślane, bardziej dojrzałe i lepiej oprogramowane.

Kacper Mazur, uczestnik z Elektryczniaka, uważa, że przy konstruowaniu najważniejszy jest pomysł i wyobraźnia, a nie dostępne części. - W zasadzie są dwa sposoby. Można zaplanować sobie wszystko na spokojnie albo przejść od razu do konstrukcji i wymyślać wszystko na świeżo. Ja buduję najpierw ramę robota, a później dołączam kolejne potrzebne podzespoły. Ważna jest również waga. Robot musi być lekki lub ciężki - nie powinno iść się w średnie konstrukcje. Ostatnią najważniejszą rzeczą jest, według mnie, sam napęd.

Kolejne zawody Opolskiej Ligi Robotów zaplanowano na kwiecień i maj. Radio Opole jest patronem medialnym tego cyklu.
Artur Rapiński
Kacper Mazur

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:15 Wypadek przy budowie kanalizacji pod Ozimkiem. Nie żyje jeden z przysypanych robotników Do tragicznego wypadku doszło podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w miejscowości Schodnia, w gminie Ozimek. Podczas prowadzenia prac ziemnych do ... » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-18, godz. 17:00 USK w Opolu: lekarze wszczepili najnowszy model zastawki aortalnej. Wcześniej zrobiono to jedynie w Katowicach Najnowocześniejszą zastawkę aortalną przy użyciu metody mało inwazyjnej wszczepili 85-letniej pacjentce lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. ... » więcej 2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »