Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-03-17, 10:45 Autor: Tomasz Cichoń

74 lata temu wyzwolono obóz jeniecki w Łambinowicach. "Przez ten kompleks jeniecki przeszli ludzie prawie z całego świata"

Archiwum - 74. rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Paweł Konieczny]
Archiwum - 74. rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Paweł Konieczny]
74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf zostanie uczczona w Łambinowicach [fot. materiały prasowe CMJW]
74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf zostanie uczczona w Łambinowicach [fot. materiały prasowe CMJW]
Violetta Rezler-Wasielewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Rezler-Wasielewska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Obchody 74. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344. Lamsdorf rozpoczną się dziś (17.03) w samo południe w Łambinowicach. Obóz był jednym z największych obozów jenieckich Wehrmachtu w Europie w czasie II wojny światowej.
- Przez ten kompleks jeniecki w czasie wojny przeszli ludzie prawie z całego świata. Żołnierze państw alianckich, których liczbę szacujemy na ponad 300 tysięcy - powiedziała w rozmowie "W cztery oczy" dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach.

- Dla nas jest bardzo ważne, aby mieszkańcy Łambinowic mieli świadomość, w jakim miejscu żyją. Staramy się z mieszkańcami Łambinowic i okolic rozmawiać, temu służą na przykład Łambinowickie Spotkania Muzealne. Takim moim osobistym marzeniem jest, aby ludzie o siedzibie muzeum w Łambinowicach mówili "nasze muzeum", tak samo jak pracownicy muzeum utożsamiają się z tą miejscowością i tak samo jak staramy się wspierać na przykład władze gminy w szukaniu środków na konserwację krzyży na starym cmentarzu jenieckim - dodaje Rezler-Wasielewska.

W programie obchodów przewidziano: przemówienia, modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci i salwę honorową. Złożone zostaną też kwiaty i zapalone znicze. Uroczystość odbędzie się z udziałem asysty wojskowej 91. Batalionu Logistycznego w Komprachcicach oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach
dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach

Wiadomości z regionu

2019-04-18, godz. 16:25 Wielkanoc: świąteczne życzenia od wojewody i wicewojewody Życzymy pięknych świąt Wielkiejnocy. W ten wspaniały wiosenny okres, życzymy Państwu dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności i oczywiście wspaniałych świąt. Życz ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:57 Policja ostrzega: przed świętami uaktywnili się telefoniczni oszuści Jak poinformowała rzecznik opolskiej policji Marzena Grzegorczyk na terenie Opola działają oszuści podszywający się pod policjantów. To działanie w ramach met ... » więcej 2019-04-18, godz. 15:00 Matury na Opolszczyźnie wciąż pod znakiem zapytania. Zależy, czy nauczyciele wezmą udział w radach pedagogicznych Nadal nie wiadomo, co z maturami w województwie opolskim. » więcej 2019-04-18, godz. 14:07 Tragiczny wypadek przy budowie kanalizacji koło Ozimka. Nie udało się uratować przysypanego pracownika [AKTUALIZACJA] Dwóch pracowników zostało przysypanych podczas budowy kanalizacji przy drodze powiatowej w okolicach miejscowości Schodnia w gminie Ozimek. Jak przekazała nam ... » więcej 2019-04-18, godz. 13:15 Opolskie: ktoś wylał olej do potoku w Leśnicy Od wczoraj (17.04) strażacy usuwają substancję ropopochodną z potoku Padół w Leśnicy. Plama, prawdopodobnie oleju zanieczyściła rzeczkę na odcinku długości bl ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:59 Opolskie: groźne wypadki na drogach naszego regionu Wypadek na drodze krajowej nr 94. W miejscowości Zielęcice w okolicach Skarbimierza doszło do zderzenia samochodu osobowego fiata punto z ciężarówką MAN. Jak ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:44 Wiózł w bagażniku 80 kg tytoniu bez akcyzy. Wpadł w czasie kontroli drogowej Ponad 80 kilogramów tytoniu bez akcyzy znaleźli policjanci ze Strzelec Opolskich w bagażniku auta zatrzymanego do kontroli. Kierowca już usłyszał zarzuty, a u ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:30 Szkoła grozi zawaleniem! Po świętach uczniowie wrócą na lekcje do innej placówki Ekspertyza budowlana, zlecona przed remontem klatki schodowej wykazała, że budynek szkoły podstawowej numer 2 w Strzelcach Opolskich grozi zawaleniem. Po świę ... » więcej 2019-04-18, godz. 12:20 Kapłani diecezji opolskiej odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń - Potrzeba byśmy byli ludźmi dojrzałymi z żywą wiarą w sercu. Trzeba też ciągle lepiej i bardziej być naśladowcą dobrego pasterza Jezusa Chrystusa - zwrócił s ... » więcej 2019-04-18, godz. 11:24 Uniwersytet Opolski rozpoczął nabór na semestr zimowy. 72 kierunki i 3300 wolnych miejsc Ruszyła rekrutacja na nowy rok akademicki na Uniwersytecie Opolskim. Dzisiaj (18.04) uruchomiono internetowy system z 72 kierunkami do wyboru. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »