Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-02-22, 16:00 Autor: Joanna Matlak

Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kompletnie nieprawdziwe

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni temu posłanka partii Teraz Joanna Scheuring-Wielgus wręczyła papieżowi Franciszkowi.
Opolski wątek raportu porusza sprawę byłego już księdza Mariusza K., który w 2012 roku był wikarym w Jemielnicy. W lutym 2018 został oskarżony o to, że molestował seksualnie jednego z ministrantów.

- W tym raporcie biskup Andrzej Czaja został przedstawiony, jako ktoś, kto próbował tuszować czy ukrywać sprawę, co jest absolutnie nieprawdziwe – mówi ks. Joachim Kobienia, sekretarz biskupa i rzecznik prasowy kurii. - Ksiądz biskup na prośbę najbliższych nie informował prokuratury. Chodziło o dobro ofiary, o dobro pokrzywdzonego, po to żeby uniknąć ostracyzmu społecznego, o którym pisze się w tym raporcie.

- Nie jest też prawdą, że ksiądz został przeniesiony do innej parafii. Został umieszczony w jednym z klasztorów, żeby był blisko na czas postępowania – dodaje ks. Kobienia. - Zostało wszczęte postępowanie kanoniczne, czyli kościelne w wyniku którego po 2,5 roku ksiądz został wydalony ze stanu kapłańskiego. To jest najgorsza kara, jaka może spotkać kapłana za tego typu przestępstwa, więc były wyciągnięte bardzo surowe konsekwencje.

Dodajmy, że sprawą Mariusza K. zajmuje się Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich.
ks. Joachim Kobienia
ks. Joachim Kobienia

Wiadomości z regionu

2019-08-23, godz. 21:15 W brzeskim szpitalu wznawia działalność Oddział Intensywnej Terapii W Brzeskim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowany Oddział Intensywnej Terapii. Zakupiono dodatkowe specjalistyczne łóżka i nowoczesny sprzęt. To ma sprawić, ... » więcej 2019-08-23, godz. 21:00 Ruszyła budowa obwodnicy Niemodlina. Będzie gotowa do 2021 roku Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. To oznacza, że na dobre ruszyły prace związane z powstaniem obwodnicy Niemodlina. Będzie miała długość 11,5 kilomet ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkal ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. "To wyznacznik naszej pracy" Ochotnicze Hufce Pracy nie tylko wspierają w procesie kształcenia, wychowania, czy integracji młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Stwarzają też warunk ... » więcej 2019-08-23, godz. 18:50 Mężczyzna przygnieciony klapą wywrotki na remontowanym odcinku A4 Poważny wypadek na terenie remontowanego fragmentu autostrady A4 w rejonie Góry św. Anny. Ze wstępnych informacji wynika, że jeden z mężczyzn pracujący przy r ... » więcej 2019-08-23, godz. 18:41 DK 45 w Mechnicy zablokowana. W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało 5 osób Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w Mechnicy - to trasa Opole - Kędzierzyn-Koźle. » więcej 2019-08-23, godz. 17:30 Nauczyciele dyplomowani odebrali awanse. "To podsumowanie tego co robiliśmy do tej pory" 258 nauczycieli z całego województwa odebrało certyfikaty poświadczające zdobycie awansu zawodowego, nauczyciela dyplomowanego. To najwyższy z czterech stopni ... » więcej 2019-08-23, godz. 16:15 "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu ... Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca ... » więcej 2019-08-23, godz. 15:15 Mieszkańcy Górek koło Opola pracują nad odnową wsi Najpierw zniszczony mur zamienili na ekologiczny mural, potem ustawili wielkie donice z kwiatami, a teraz szykują kącik do wspólnego grillowania. Mieszkańcy w ... » więcej 2019-08-23, godz. 14:45 Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »