Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-01, 12:15 Autor: Ewelina Laxy

Kiedyś najważniejsza nekropolia, dziś zapomniany pomnik historii. Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu łączył wiernych różnych wyznań

Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Była to najważniejsza i największa nekropolia w Oppeln. Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej grzebano katolików i protestantów. Nekropolia powstała dla wszystkich w XIX wieku. Po ostatnim powiększeniu, w 1903 roku, zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów.
- Najsłynniejszą osobą, którą tam pochowano był pisarz Stanisław Wasylewski, którego grób przeniesiono do alei zasłużonych na cmentarzu w Opolu-Półwsi - mówi dr Maciej Borkowski, historyk. - Na Wrocławskiej pochowano między innymi: Maxa Glauera, przewodniczącego rady miejskiej z przełomu XIX i XX wieku Paula Fogta, jego grób się zachował na szczęście. Tych nazwisk można by było oczywiście wymienić więcej. Groby w większości się nie zachowały, ale jeżeli prześledzimy nekrologi, które były zamieszczane w prasie opolskiej, tam podana jest informacja, że pogrzeb, pochówek będzie miał miejsce na Wrocławskiej, na cmentarzu przy ówczesnej Breslauer Strasse, więc mamy pewność, że ta osoba tam została pochowana.

Na cmentarzu dokonywano też pochówku żołnierzy, którzy zginęli m.in. podczas plebiscytu górnośląskiego. Mieściła się tam specjalna kwatera wojska. Ostatnie pochówki na nowych miejscach datuje się na rok 1931, kiedy uruchomiono cmentarz na Półwsi. Później zmarłych grzebano tylko w istniejących już grobach rodzinnych. Po wojnie cmentarz został ponownie otwarty.

- Zniknęły groby niemieckie i zastąpiły je polskie nagrobki - zaznacza dr Maciej Borkowski. - Cmentarz został zamknięty. Niszczał, był zaniedbany, no bo nie był użytkowany. Takie największe straty zadała mu powódź z 1997 roku. Taki był los wszystkich cmentarzy poniemieckich, które znajdowały się na tych terenach, że w momencie, kiedy zabrakło tej niemieckiej ludności, te cmentarze były po wojnie celowo niszczone, żeby zatrzeć niemiecką historię danego miasta. W Opolu udało się to prawie w 100%.

Nekropolia przy ul. Wrocławskiej została zamknięta w latach 60. XX wieku.
dr Maciej Borkowski 1
dr Maciej Borkowski 2

Wiadomości z regionu

2020-08-05, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie zaraziło się 21 kolejnych osób. W kraju ponad 600 zakażeń oraz 18 zgonów 21 nowych zarażeń koronawirusem odnotowano dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 640 nowych przypadkach… » więcej 2020-08-05, godz. 20:00 Kolejny etap remontu brzeskiego ratusza. Pojawi się wystawa pamiątek z przeszłości oraz ułatwienia dla niewidomych Prawie 400 tysięcy złotych będzie kosztował kolejny etap prac w brzeskim ratuszu. Po przywróceniu bogatych zdobień w sali rajców, wkrótce pojawi się tam… » więcej 2020-08-05, godz. 18:30 ECO kontynuuje strategię zmniejszenia emisji pyłów i dwutlenku węgla. Podpisano umowę na dwie inwestycje w Opolu Kolejną umowę na modernizację sieci ciepłowniczej w Opolu podpisano dziś (05.08) w siedzibie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. Udało się pozyskać 700 tysięcy… » więcej 2020-08-05, godz. 17:15 Opole: są pierwsze utrudnienia w ruchu przed czwartkowym etapem Tour de Pologne. Niektórzy omijają bariery Zmieniła się organizacja ruchu na ulicach centrum Opola w związku z jutrzejszym (06.05) etapem Tour de Pologne. » więcej 2020-08-05, godz. 17:08 Wypadek na DK 39 na odcinku Namysłów - Kępno. Droga jest zablokowana Jak informuje dyżurny GDDKiA w Opolu, między Rychnowem a Bukową Śląską zderzyły się dwa samochody osobowe. Jeden z kierowców wyszedł z pojazdu o własnych… » więcej 2020-08-05, godz. 16:15 Szpital w Nysie wstrzymuje planowe przyjęcia na chirurgii. U pacjentów wykryto koronawirusa Nyski szpital do odwołania wstrzymał planowe przyjęcia na oddziale chirurgii ogólnej. Powodem jest koronawirus, który stwierdzono wśród pacjentów. » więcej 2020-08-05, godz. 15:20 1 września uczniowie wrócą do szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało nowe wytyczne 1 września uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej w szkołach - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort przygotował wytyczne dla placówek… » więcej 2020-08-05, godz. 15:00 Ruszył remont autostrady A4. Na nitce w stronę Katowic drogowcy ustawiają bariery separacyjne Rozpoczął się remont opolskiego odcinka autostrady A4. Dzisiaj (05.08) wykonawca rozpoczął ustawianie barier dzielących kierunki jazdy na pasie w kierunku… » więcej 2020-08-05, godz. 14:30 Dzięki reakcji świadka kędzierzyńska policja złapała niedoszłego włamywacza 59-letni mężczyzna próbował włamać się do jednego ze sklepów w Kędzierzynie-Koźlu. Policjantów na miejsce wezwał świadek zdarzenia. Dzięki jego reakcji… » więcej 2020-08-05, godz. 14:15 Koronawirus u lekarza oleskiej interny. Oddział musi być zamknięty przez 8-9 dni, ale sytuacja jest dynamiczna Co najmniej 8-9 dni pozostanie zamknięty Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »