Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-01, 12:15 Autor: Ewelina Laxy

Kiedyś najważniejsza nekropolia, dziś zapomniany pomnik historii. Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu łączył wiernych różnych wyznań

Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Była to najważniejsza i największa nekropolia w Oppeln. Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej grzebano katolików i protestantów. Nekropolia powstała dla wszystkich w XIX wieku. Po ostatnim powiększeniu, w 1903 roku, zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów.
- Najsłynniejszą osobą, którą tam pochowano był pisarz Stanisław Wasylewski, którego grób przeniesiono do alei zasłużonych na cmentarzu w Opolu-Półwsi - mówi dr Maciej Borkowski, historyk. - Na Wrocławskiej pochowano między innymi: Maxa Glauera, przewodniczącego rady miejskiej z przełomu XIX i XX wieku Paula Fogta, jego grób się zachował na szczęście. Tych nazwisk można by było oczywiście wymienić więcej. Groby w większości się nie zachowały, ale jeżeli prześledzimy nekrologi, które były zamieszczane w prasie opolskiej, tam podana jest informacja, że pogrzeb, pochówek będzie miał miejsce na Wrocławskiej, na cmentarzu przy ówczesnej Breslauer Strasse, więc mamy pewność, że ta osoba tam została pochowana.

Na cmentarzu dokonywano też pochówku żołnierzy, którzy zginęli m.in. podczas plebiscytu górnośląskiego. Mieściła się tam specjalna kwatera wojska. Ostatnie pochówki na nowych miejscach datuje się na rok 1931, kiedy uruchomiono cmentarz na Półwsi. Później zmarłych grzebano tylko w istniejących już grobach rodzinnych. Po wojnie cmentarz został ponownie otwarty.

- Zniknęły groby niemieckie i zastąpiły je polskie nagrobki - zaznacza dr Maciej Borkowski. - Cmentarz został zamknięty. Niszczał, był zaniedbany, no bo nie był użytkowany. Takie największe straty zadała mu powódź z 1997 roku. Taki był los wszystkich cmentarzy poniemieckich, które znajdowały się na tych terenach, że w momencie, kiedy zabrakło tej niemieckiej ludności, te cmentarze były po wojnie celowo niszczone, żeby zatrzeć niemiecką historię danego miasta. W Opolu udało się to prawie w 100%.

Nekropolia przy ul. Wrocławskiej została zamknięta w latach 60. XX wieku.
dr Maciej Borkowski 1
dr Maciej Borkowski 2

Wiadomości z regionu

2019-04-19, godz. 08:00 Pieniądze z kładki nad Młynówką przesunięte na most na Bolko. Kładka pod wiaduktem jest zamknięta już od roku Kładka dla pieszych nad Młynówką w Opolu od roku jest zamknięta i ten stan rzeczy na razie się nie zmieni. Chodzi o przejście dla pieszych pod wiaduktem kolej ... » więcej 2019-04-19, godz. 07:32 Śmiertelny wypadek w Duczowie. Nie żyje jedna osoba Do śmiertelnego wypadku doszło chwilę przed godziną 6.00 na DK 42 w Duczowie Małym, koło Wołczyna. Ze wstępnych ustaleń wynika, że samochód osobowy kierowany ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Wahadło w nowym miejscu. Zmiany na obwodnicy północnej Opola Wahadło na obwodnicy północnej w Opolu, w piątek (18.04) około południa zostanie zlikwidowane. Chodzi o odcinek między rondem koło Makro a węzłem zjazdowym na ... » więcej 2019-04-19, godz. 06:00 Nieobecność na sesji - mniej pieniędzy. Zmiany w przyznawaniu diet radnym przegłosowane. Radnemu, który nie będzie brał udziału w przynajmniej połowie głosowań na sesji, zostanie pomniejszona dieta o 50 procent - takie zmiany przegłosowali dziś (1 ... » więcej 2019-04-18, godz. 22:00 Autobusy MZK w Opolu pojadą inaczej. Rozkład jazdy na Wielkanoc Małe zmiany w rozkładzie jazdy MZK w Opolu w związku ze świętami.W niedzielę (21.04) nie będą kursowały linie nr 7, 9,18, 28 i 80. Pozostałe linie pojadą zgod ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Radni Opola dali zielone światło prezydentowi ws. sprzedaży części udziałów spółki WiK Prezydent Opola pod gradobiciem pytań - tak można określić dyskusję na sesji rady miasta w sprawie sprzedaży części udziałów Wodociągów i Kanalizacji. Przypom ... » więcej 2019-04-18, godz. 21:00 Gogolin: przez wandali centrum przesiadkowe będzie w nocy zamknięte Nowo wyremontowane centrum przesiadkowe w Gogolinie będzie zamykane na noc. Podróżni na pociąg czekać będą „pod chmurką”. To wina wandali, którzy wzięli na ce ... » więcej 2019-04-18, godz. 19:00 Będzie tablica upamiętniająca wybory z 1989 roku. Radni Opola jednomyślni Radni Opola jednogłośnie zgodzili się na umieszczenia na pl. Wolności tablicy upamiętniającej ludzi pierwszej Solidarności. Tablica zostanie odsłonięta 4 czer ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:31 Protestujący nauczyciele powołali Opolski Komitet Strajkowy Pracownicy placówek oświatowych i nauczyciele z Opolszczyzny powołali dziś (18.04) Opolski Komitet Strajkowy, który zrzesza wszystkie placówki z regionu, któr ... » więcej 2019-04-18, godz. 18:00 Schronisko dla bezdomnych w Pępicach przygotowuje się do Wielkanocy. "Chcemy by nasi podopieczni czuli się tu dobrze" Schronisko dla bezdomnych w podbrzeskich Pępicach przygotowuje się do świąt wielkanocnych. W ramach wielkiego tygodnia, podopieczni placówki biorą udział w re ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »