Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-01, 12:15 Autor: Ewelina Laxy

Kiedyś najważniejsza nekropolia, dziś zapomniany pomnik historii. Cmentarz przy Wrocławskiej w Opolu łączył wiernych różnych wyznań

Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Kaplica na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej [fot. Witold Wośtak]
Była to najważniejsza i największa nekropolia w Oppeln. Na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej grzebano katolików i protestantów. Nekropolia powstała dla wszystkich w XIX wieku. Po ostatnim powiększeniu, w 1903 roku, zajmowała powierzchnię ponad 9 hektarów.
- Najsłynniejszą osobą, którą tam pochowano był pisarz Stanisław Wasylewski, którego grób przeniesiono do alei zasłużonych na cmentarzu w Opolu-Półwsi - mówi dr Maciej Borkowski, historyk. - Na Wrocławskiej pochowano między innymi: Maxa Glauera, przewodniczącego rady miejskiej z przełomu XIX i XX wieku Paula Fogta, jego grób się zachował na szczęście. Tych nazwisk można by było oczywiście wymienić więcej. Groby w większości się nie zachowały, ale jeżeli prześledzimy nekrologi, które były zamieszczane w prasie opolskiej, tam podana jest informacja, że pogrzeb, pochówek będzie miał miejsce na Wrocławskiej, na cmentarzu przy ówczesnej Breslauer Strasse, więc mamy pewność, że ta osoba tam została pochowana.

Na cmentarzu dokonywano też pochówku żołnierzy, którzy zginęli m.in. podczas plebiscytu górnośląskiego. Mieściła się tam specjalna kwatera wojska. Ostatnie pochówki na nowych miejscach datuje się na rok 1931, kiedy uruchomiono cmentarz na Półwsi. Później zmarłych grzebano tylko w istniejących już grobach rodzinnych. Po wojnie cmentarz został ponownie otwarty.

- Zniknęły groby niemieckie i zastąpiły je polskie nagrobki - zaznacza dr Maciej Borkowski. - Cmentarz został zamknięty. Niszczał, był zaniedbany, no bo nie był użytkowany. Takie największe straty zadała mu powódź z 1997 roku. Taki był los wszystkich cmentarzy poniemieckich, które znajdowały się na tych terenach, że w momencie, kiedy zabrakło tej niemieckiej ludności, te cmentarze były po wojnie celowo niszczone, żeby zatrzeć niemiecką historię danego miasta. W Opolu udało się to prawie w 100%.

Nekropolia przy ul. Wrocławskiej została zamknięta w latach 60. XX wieku.
dr Maciej Borkowski 1
dr Maciej Borkowski 2

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »