Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-07, 17:30 Autor: Paweł Konieczny

Pielgrzymi z Archidiecezji Wrocławskiej w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Ponad 1500 osób w 18 grupach zmierza ze stolicy Dolnego Śląska na Jasną Górę. Trwa 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, a jej uczestnicy przechodzą od dwóch dni przez Opolszczyznę. Dziś (07.08) przemierzający trasę uczestniczyli we mszy świętej w oleskim sanktuarium.
Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji Jacek Kiciński, który udzielił także młodym pielgrzymom sakramentu bierzmowania. Uczestnicy pielgrzymki są w drodze już od czwartku. Jak twierdzą pątnicy, upał niestraszny, gdy ma się intencję.

- Bez intencji chyba nikt by nie dał rady. Gdy ona jest, nie myśli się o bólu i o niczym innym, jak tylko o tym, o co człowiek prosi, za co dziękuje i za co przeprasza - mówią uczestnicy pielgrzymki z Namysłowa, który należy do Archidiecezji Wrocławskiej. - Kiedy się wychodzi, to człowiek jest jeszcze trochę zagubiony, ma pełno intencji i jeszcze nie wie czego chce, nie wie, gdzie jest. A kiedy już się dochodzi do Jasnej Góry i widzi się ołtarz, człowiek staje się sobą, jest cały oczyszczony. Droga po prostu oczyszcza - dodają.

- Niektórzy mówią, że upalna pogoda jest im wręcz na rękę, bo mają poważne sprawy, poważne intencje i ten trud, który chcą przeżyć, ofiarują Panu Bogu przez Maryję - zauważa ks. Tomasz Płukarski, rzecznik pielgrzymki.

Pielgrzymkowa przeróbka przeboju "Despacito", wykonywana przez pątników z Wrocławia, przed rokiem podbijała internet. Jej pomysłodawcy postanowili pójść za ciosem i przygotować w tym roku kolejne piosenki, które umilą drogę.

- To utwór Alvaro Soler "La Cintura" - mówi s. Janina Kaczmarzyk, jedna z autorek przeróbki. - Pielgrzymi bardzo entuzjastycznie go przyjęli i bardzo szybko się go nauczyli - dodaje.

- Takie piosenki mają pomóc w radosnym przeżyciu wędrówki, ale także upałów, które nam towarzyszą - zaznacza ks. Płukarski. - Nie wiem, czy to upał sprzyja tej twórczości, czy ta droga, ale jedno jest pewne: nie o melodię chodzi. Chodzi o to, by był fajny, rytmiczny dźwięk, który pozwala iść. Musi być oczywiście treść pielgrzymkowa, Maryjna, pokazująca radość, przyjaźń, czyli to, co w nas, ludziach, jest po prostu najlepsze - zauważa.

Uczestnicy pielgrzymki zatrzymają się dziś (07.08) na nocleg w Borkach Wielkich. Piesza Pielgrzymka Wrocławska zakończy się na Jasnej Górze 10 sierpnia.
Piesza Pielgrzymka Wrocławska
Hity Pielgrzymkowe

Wiadomości z regionu

2018-08-17, godz. 08:00 Żołnierz, policjant i strażak - pomimo upałów zawsze w mundurze Za oknami skwar, a wśród nas są tacy, którzy muszą pracować w regulaminowych strojach. Żołnierze, policjanci i strażacy nawet w upalne dni nie mogą zrezygnowa ... » więcej 2018-08-16, godz. 20:30 Opole: utrudnienia na Wrocławskiej w związku z budową obwodnicy Piastowskiej W piątek (17.08) na ulicy Wrocławskiej w Opolu wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu. W związku z budową obwodnicy Piastowskiej zamknięty zostanie wew ... » więcej 2018-08-16, godz. 20:25 Samochód osobowy potracił w Krapkowicach rowerzystkę Poszkodowana 70-letnia kobieta trafiła Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do opolskiego USK. » więcej 2018-08-16, godz. 20:00 Opolscy pielgrzymi coraz bliżej celu. W piątek ostatni długi odcinek [ZDJĘCIA] Opolscy pielgrzymi będący w drodze na Jasną Górę opuścili już teren województwa i wędrują w stronę Częstochowy. Dziś (16.08) wieczorem zatrzymają się na nocle ... » więcej 2018-08-16, godz. 18:15 Opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała już 6 komitetów wyborczych Od ogłoszenia terminu wyborów samorządowych we wtorek (14.08) opolska delegatura Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowała 6 komitetów wyborczych (stan na 16. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:30 Korfantego w Opolu będzie dłużej zamknięta, czyli do 21 sierpnia Ulica Korfantego w Opolu będzie zamknięta do 21 sierpnia. To kolejne przesunięcie terminu wyłączenia z ruchu jednej z głównych ulic miasta. Powodem utrudnień ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:18 Prudnik: policja prowadzi wakacyjne działania profilaktyczne i kontrole Bezpiecznie przebiegają wakacje w powiecie prudnickim. Jak dotąd policja nie odnotowała groźnych zdarzeń będących efektem pozostawienia nieletnich bez opieki. ... » więcej 2018-08-16, godz. 17:00 Renowacja lokomotywy w Opolu to koszt 200 tysięcy złotych. Miasto czeka na ruch kolei Nadal nie jest znana przyszłość zabytkowej lokomotywy, która stoi przy dworcu głównym w Opolu. Według ekspertyzy, przygotowanej przez zewnętrzną firmę, koszt ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:39 Stary gazociąg zostanie wymieniony. Dodatkowa inwestycja przy remoncie ul. Warszawskiej w Głubczycach 200 metrów gazociągu zostanie wymienione przy ul. Warszawskiej w Głubczycach. Usterka sieci została wykryta podczas remontu drogi, a konkretnie wymiany sieci ... » więcej 2018-08-16, godz. 16:00 Dopalacze w pudełku na płytę CD. Służbowy pies wywąchał substancje na poczcie w Opolu Dopalacze schowane w opakowaniu po płycie CD przechwycili w stolicy regionu funkcjonariusze Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »