Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-07, 17:30 Autor: Paweł Konieczny

Pielgrzymi z Archidiecezji Wrocławskiej w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Ponad 1500 osób w 18 grupach zmierza ze stolicy Dolnego Śląska na Jasną Górę. Trwa 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, a jej uczestnicy przechodzą od dwóch dni przez Opolszczyznę. Dziś (07.08) przemierzający trasę uczestniczyli we mszy świętej w oleskim sanktuarium.
Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji Jacek Kiciński, który udzielił także młodym pielgrzymom sakramentu bierzmowania. Uczestnicy pielgrzymki są w drodze już od czwartku. Jak twierdzą pątnicy, upał niestraszny, gdy ma się intencję.

- Bez intencji chyba nikt by nie dał rady. Gdy ona jest, nie myśli się o bólu i o niczym innym, jak tylko o tym, o co człowiek prosi, za co dziękuje i za co przeprasza - mówią uczestnicy pielgrzymki z Namysłowa, który należy do Archidiecezji Wrocławskiej. - Kiedy się wychodzi, to człowiek jest jeszcze trochę zagubiony, ma pełno intencji i jeszcze nie wie czego chce, nie wie, gdzie jest. A kiedy już się dochodzi do Jasnej Góry i widzi się ołtarz, człowiek staje się sobą, jest cały oczyszczony. Droga po prostu oczyszcza - dodają.

- Niektórzy mówią, że upalna pogoda jest im wręcz na rękę, bo mają poważne sprawy, poważne intencje i ten trud, który chcą przeżyć, ofiarują Panu Bogu przez Maryję - zauważa ks. Tomasz Płukarski, rzecznik pielgrzymki.

Pielgrzymkowa przeróbka przeboju "Despacito", wykonywana przez pątników z Wrocławia, przed rokiem podbijała internet. Jej pomysłodawcy postanowili pójść za ciosem i przygotować w tym roku kolejne piosenki, które umilą drogę.

- To utwór Alvaro Soler "La Cintura" - mówi s. Janina Kaczmarzyk, jedna z autorek przeróbki. - Pielgrzymi bardzo entuzjastycznie go przyjęli i bardzo szybko się go nauczyli - dodaje.

- Takie piosenki mają pomóc w radosnym przeżyciu wędrówki, ale także upałów, które nam towarzyszą - zaznacza ks. Płukarski. - Nie wiem, czy to upał sprzyja tej twórczości, czy ta droga, ale jedno jest pewne: nie o melodię chodzi. Chodzi o to, by był fajny, rytmiczny dźwięk, który pozwala iść. Musi być oczywiście treść pielgrzymkowa, Maryjna, pokazująca radość, przyjaźń, czyli to, co w nas, ludziach, jest po prostu najlepsze - zauważa.

Uczestnicy pielgrzymki zatrzymają się dziś (07.08) na nocleg w Borkach Wielkich. Piesza Pielgrzymka Wrocławska zakończy się na Jasnej Górze 10 sierpnia.
Piesza Pielgrzymka Wrocławska
Hity Pielgrzymkowe

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »