Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-07, 17:30 Autor: Paweł Konieczny

Pielgrzymi z Archidiecezji Wrocławskiej w drodze na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Piesza Pielgrzymka Wrocławska w Oleśnie [fot. Paweł Konieczny]
Ponad 1500 osób w 18 grupach zmierza ze stolicy Dolnego Śląska na Jasną Górę. Trwa 38. Piesza Pielgrzymka Wrocławska, a jej uczestnicy przechodzą od dwóch dni przez Opolszczyznę. Dziś (07.08) przemierzający trasę uczestniczyli we mszy świętej w oleskim sanktuarium.
Przewodniczył jej biskup pomocniczy archidiecezji Jacek Kiciński, który udzielił także młodym pielgrzymom sakramentu bierzmowania. Uczestnicy pielgrzymki są w drodze już od czwartku. Jak twierdzą pątnicy, upał niestraszny, gdy ma się intencję.

- Bez intencji chyba nikt by nie dał rady. Gdy ona jest, nie myśli się o bólu i o niczym innym, jak tylko o tym, o co człowiek prosi, za co dziękuje i za co przeprasza - mówią uczestnicy pielgrzymki z Namysłowa, który należy do Archidiecezji Wrocławskiej. - Kiedy się wychodzi, to człowiek jest jeszcze trochę zagubiony, ma pełno intencji i jeszcze nie wie czego chce, nie wie, gdzie jest. A kiedy już się dochodzi do Jasnej Góry i widzi się ołtarz, człowiek staje się sobą, jest cały oczyszczony. Droga po prostu oczyszcza - dodają.

- Niektórzy mówią, że upalna pogoda jest im wręcz na rękę, bo mają poważne sprawy, poważne intencje i ten trud, który chcą przeżyć, ofiarują Panu Bogu przez Maryję - zauważa ks. Tomasz Płukarski, rzecznik pielgrzymki.

Pielgrzymkowa przeróbka przeboju "Despacito", wykonywana przez pątników z Wrocławia, przed rokiem podbijała internet. Jej pomysłodawcy postanowili pójść za ciosem i przygotować w tym roku kolejne piosenki, które umilą drogę.

- To utwór Alvaro Soler "La Cintura" - mówi s. Janina Kaczmarzyk, jedna z autorek przeróbki. - Pielgrzymi bardzo entuzjastycznie go przyjęli i bardzo szybko się go nauczyli - dodaje.

- Takie piosenki mają pomóc w radosnym przeżyciu wędrówki, ale także upałów, które nam towarzyszą - zaznacza ks. Płukarski. - Nie wiem, czy to upał sprzyja tej twórczości, czy ta droga, ale jedno jest pewne: nie o melodię chodzi. Chodzi o to, by był fajny, rytmiczny dźwięk, który pozwala iść. Musi być oczywiście treść pielgrzymkowa, Maryjna, pokazująca radość, przyjaźń, czyli to, co w nas, ludziach, jest po prostu najlepsze - zauważa.

Uczestnicy pielgrzymki zatrzymają się dziś (07.08) na nocleg w Borkach Wielkich. Piesza Pielgrzymka Wrocławska zakończy się na Jasnej Górze 10 sierpnia.
Piesza Pielgrzymka Wrocławska
Hity Pielgrzymkowe

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 21:00 Kapsuła czasu trafiła na wieżę brzeskiego ratusza Lokalna gazeta, mapy i grafiki - to tylko niektóre przedmioty, które trafiły na wieżę renesansowego zabytku. W południe na brzeskim ratuszu umieszczono kapsuł ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Opolska ginekologia wysłała sprzęt medyczny na Madagaskar Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przekazało sprzęt medyczny na Madagaskar. Inkubatory, wózki do transportu niemowląt, czy pompy infuzy ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Aktywizują zawodowo. Ruszył Tydzień Kariery w Opolu - W Polsce mamy około pół miliona osób z niepełnosprawnościami, które można zaktywizować zawodowo - uważa Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja. Na te ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:00 Kandydaci do rady miasta Opola z KWW Marcina Gambca mają pomysły na służbę zdrowia Lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, większa ochrona seniorów i edukacja zdrowotna. To postulaty przedstawicieli KWW Marcina Gambca. » więcej 2018-10-15, godz. 18:34 Schetyna i Lubnauer chwalą Kamińską, Wiśniewskiemu zarzucają, że należy do "nieformalnej sieci powiązań". Jest odpowie ... Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer w wyborach na prezydenta Opola wspierają Barbarę Kamińską. Obecnemu włodarzowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu zarzuca ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:19 Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni przyjechał do Opola Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL i lider partii Wolni i Solidarni spotkał się z leśnikami w Opolu. Wśród najważniejszych ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:10 Bezpłatna komunikacja miejska pozwoli odkorkować miasto. Kandydat na burmistrza Brzegu ma pomysł na udrożnienie miejsk ... Grzegorz Chrzanowski z komitetu wyborczego „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił możliwości odkorkowania mia ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:47 Ruszyła likwidacja oddziału wewnętrznego SP ZOZ w Głuchołazach. "Będziemy czynić starania, żeby oddział znów funkcjono ... Oddział wewnętrzny SPZOZ w Głuchołazach znajduje się w trakcie procedury likwidacyjnej - informuje opolski oddział NFZ. Mimo kilkumiesięcznych starań, dyrekcj ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:30 Mateusz Morawiecki bohaterem 3. edycji akcji bilboardowej PO i Nowoczesnej. Szef kancelarii premiera odpowiada - to br ... Platforma Obywatelska i Nowoczesna uruchomiły trzecią edycję 'Konwoju wstydu'. Tym razem na mobilnym bilbordzie zaprezentowano zdjęcie premiera Mateusza Moraw ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:20 35-letni sprawca pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku skazany na 25 lat. W ogniu zginęły 2 kobiety Wyrok 25 lat więzienia usłyszał przed Sądem Okręgowym 35-letni Sebastian K. Mężczyzna został skazany za spalenie dwóch kobiet w Prudniku. Prokurator żądał dla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »