Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-05, 19:02 Autor: Witold Wośtak

Kto w koalicji, a kto samodzielnie? Wybory samorządowe byly tematem Samorządowej Loży Radiowej

Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Zbliżające się wybory samorządowe były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Reprezentanci stowarzyszeń i partii obecnych na Opolszczyźnie, mówili o przygotowaniach do kampanii wyborczej.
Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, skomentował ostatnie doniesienia o możliwej koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - W wyborach samorządowych na Opolszczyźnie Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze osiągało dobre wyniki. Mamy dobrych kandydatów i wydaje mi się, że przy pójściu samodzielnym wynik byłby dość dobry. SLD ma tutaj również dość dobrze rozbudowane zaplecze.

Zdaniem Pawła Kampy, reprezentującego SLD, dla jego partii zadowalające są oba warianty: koalicja i samodzielne pójście do wyborów. - Władze centralne podejmą decyzję, czy pójdziemy razem. Jeżeli pójdziemy osobno, również nie będzie dużej straty w mandatach. Widać, że PSL i SLD są w samorządach takim języczkiem uwagi.

Roman Kolek, wicemarszałek regionu ze strony Mniejszości Niemieckiej, informuje, że dobiega końca opracowanie programu podsumowującego działania mniejszości z ostatnich lat. - Chodzi również o nasze plany. W ostatnim czasie mamy do czynienia z pewną kampanią obietnic wyborczych, które nie mają nic wspólnego z działalnością samorządów. Próbują natomiast odwrócić uwagę od zasadniczych problemów, które można rozwiązywać na szczeblu samorządowym.

Z kolei Przemysław Pospieszyński, opolski radny Platformy Obywatelskiej, mówi o koalicji z Nowoczesną na szczeblu sejmiku. Na przełomie maja i czerwca planowana jest wspólna konwencja. - Konwencja pokaże kształt list i nasz program w regionie. Założeniem koalicji obywatelskiej jest brak centralnego programu wyborczego dla wszystkich województw. Każdy region współtworzy program z Nowoczesną w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym mieszkańcom.

Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, zwraca uwagę na trwającą rekrutację internetową, dzięki której i on dołączył do drużyny Pawła Kukiza. - Mamy otwarte listy. Jeżeli ktoś chce, wystarczy skontaktować się z nami i porozmawiać. Patrzymy, kim jest taka osoba. Pytamy o przeszłość polityczną, plany i koncepcję – staramy się w jakiś sposób weryfikować każdego chętnego.

Według Longina Bartnika, reprezentującego partię Wolność, trzeba postawić na sprawy lokalne i ułożyć dobre komitety wyborcze. - Startując wyłącznie pod szyldem własnej partii na poziomie miasteczek, można osiągnąć bardzo zły wynik. Dając jednego czy dwóch kandydatów popierających lokalną sprawę, można ugrać więcej.

Michał Pytlik, opolski rzecznik partii Razem, zaznacza, że ugrupowanie idzie do sejmiku samodzielnie. - Chcemy położyć większy nacisk na transport publiczny kosztem transportu indywidualnego i doprowadzić do samorządowego finansowania in vitro. Poza tym samorząd – jako największy pracodawca w Polsce – powinien dawać przykład, jak zatrudniać i w jakich warunkach powinni przebywać pracownicy.
Grzegorz Sawicki
Paweł Kampa
Roman Kolek
Przemysław Pospieszyński
Paweł Grabowski
Longin Bartnik
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 08:30 W lutym w Opolu rusza kolejna akcja bezpłatnej sterylizacji kotów wolno żyjących Zabieg sterylizacji pozwala uniknąć niekontrolowanego rozrodu zwierząt. W stolicy regionu jest obecnie około 600 kotów żyjących wolno, które są dokarmiane prz ... » więcej 2019-01-19, godz. 08:00 Dawne kasyno oficerskie w Nysie niszczeje. Radni pytają o dalszy los budynku Jaka przyszłość czeka budynek dawnego kasyna oficerskiego w Nysie? Losem zabytku z początku XX wieku coraz bardziej interesują się nyscy radni. » więcej 2019-01-18, godz. 22:00 Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:47 Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużony ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:00 Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-18, godz. 20:23 Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4 Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowany ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:45 Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Op ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:30 Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA] Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należ ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:09 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:00 Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »