Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-05, 19:02 Autor: Witold Wośtak

Kto w koalicji, a kto samodzielnie? Wybory samorządowe byly tematem Samorządowej Loży Radiowej

Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Zbliżające się wybory samorządowe były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Reprezentanci stowarzyszeń i partii obecnych na Opolszczyźnie, mówili o przygotowaniach do kampanii wyborczej.
Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, skomentował ostatnie doniesienia o możliwej koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - W wyborach samorządowych na Opolszczyźnie Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze osiągało dobre wyniki. Mamy dobrych kandydatów i wydaje mi się, że przy pójściu samodzielnym wynik byłby dość dobry. SLD ma tutaj również dość dobrze rozbudowane zaplecze.

Zdaniem Pawła Kampy, reprezentującego SLD, dla jego partii zadowalające są oba warianty: koalicja i samodzielne pójście do wyborów. - Władze centralne podejmą decyzję, czy pójdziemy razem. Jeżeli pójdziemy osobno, również nie będzie dużej straty w mandatach. Widać, że PSL i SLD są w samorządach takim języczkiem uwagi.

Roman Kolek, wicemarszałek regionu ze strony Mniejszości Niemieckiej, informuje, że dobiega końca opracowanie programu podsumowującego działania mniejszości z ostatnich lat. - Chodzi również o nasze plany. W ostatnim czasie mamy do czynienia z pewną kampanią obietnic wyborczych, które nie mają nic wspólnego z działalnością samorządów. Próbują natomiast odwrócić uwagę od zasadniczych problemów, które można rozwiązywać na szczeblu samorządowym.

Z kolei Przemysław Pospieszyński, opolski radny Platformy Obywatelskiej, mówi o koalicji z Nowoczesną na szczeblu sejmiku. Na przełomie maja i czerwca planowana jest wspólna konwencja. - Konwencja pokaże kształt list i nasz program w regionie. Założeniem koalicji obywatelskiej jest brak centralnego programu wyborczego dla wszystkich województw. Każdy region współtworzy program z Nowoczesną w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym mieszkańcom.

Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, zwraca uwagę na trwającą rekrutację internetową, dzięki której i on dołączył do drużyny Pawła Kukiza. - Mamy otwarte listy. Jeżeli ktoś chce, wystarczy skontaktować się z nami i porozmawiać. Patrzymy, kim jest taka osoba. Pytamy o przeszłość polityczną, plany i koncepcję – staramy się w jakiś sposób weryfikować każdego chętnego.

Według Longina Bartnika, reprezentującego partię Wolność, trzeba postawić na sprawy lokalne i ułożyć dobre komitety wyborcze. - Startując wyłącznie pod szyldem własnej partii na poziomie miasteczek, można osiągnąć bardzo zły wynik. Dając jednego czy dwóch kandydatów popierających lokalną sprawę, można ugrać więcej.

Michał Pytlik, opolski rzecznik partii Razem, zaznacza, że ugrupowanie idzie do sejmiku samodzielnie. - Chcemy położyć większy nacisk na transport publiczny kosztem transportu indywidualnego i doprowadzić do samorządowego finansowania in vitro. Poza tym samorząd – jako największy pracodawca w Polsce – powinien dawać przykład, jak zatrudniać i w jakich warunkach powinni przebywać pracownicy.
Grzegorz Sawicki
Paweł Kampa
Roman Kolek
Przemysław Pospieszyński
Paweł Grabowski
Longin Bartnik
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2018-06-21, godz. 21:45 Przywoził marihuanę z Niemiec i sprzedawał nastolatkom. Grozi mu 10 lat za kratkami Namysłowska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę oraz jego o pięć lat młodszą partnerkę pd zarzutem handlu narkotykami. » więcej 2018-06-21, godz. 20:45 Basen letni "Błękitna Fala" w Opolu gotowy na lato. Sezon rusza od piątku Od jutra (22.06) na basen 'Błękitna Fala' będzie można wejść od godziny 12.00, a dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo, pod warunkiem poka ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:05 Drzewo spadło na tory. 50 interwencji straży w regionie [AKTUALIZACJA] Jak informują służby drogowe na drodze krajowej nr 46 w Ozimku są utrudnienia w ruchu. Trasa jest czasowo zablokowana. W wyniki silnego wiatru złamało się jed ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:00 Mali opolanie wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym. Stworzyli miniporadnik o dobrym zachowaniu Najmłodsi mieszkańcy Opola samodzielnie przygotowali poradnik, który przedstawia właściwe zachowania względem osób niepełnosprawnych. Do konkursu plastycznego ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:15 Śledztwo w sprawie bójki w Gorzowie Sląskim. Sprawcą najprawdopodobniej był policjant Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła postępowanie w sprawie bójki, do której doszło 10 czerwca na Dniach Gorzowa Śląskiego. Prawdopodobnym sprawcą zajścia ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Narasta konflikt wokół konkursu na dyrektora przedszkola nr 17 w Kędzierzynie-Koźlu Dyrektorka przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury. Uważa, że komisja konkursowa, która wybierała dyrektora tej ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Uczniowie będą mogli uczyć się języka niemieckiego w dwóch rolach. Jest decyzja MEN Można będzie równocześnie uczyć się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i języka nowożytnego w roku szkolnym 2018/2019. O takie rozwiązanie ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:30 Z urzędu wojewódzkiego do ratusza. Dorota Rutkowska pokieruje wydziałem zdrowia Dorota Rutkowska została nowym naczelnikiem wydziału zdrowia i rozwoju społecznego w opolskim ratuszu. Wcześniej pracowała w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gd ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:00 Burze nadciągają nad Opolszczyznę. IMGW ostrzega Biuro IMGW ostrzega przed możliwością wystąpienia na terenie całego województwa dziś popołudniu i w nocy burz, którym towarzyszyć będzie intensywny deszcz. » więcej 2018-06-21, godz. 17:45 Więcej pieniędzy na naukę, bez masowych zwolnień nauczycieli, bezpłatny dostęp do podręczników. Kurator oświaty podsum ... W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podsumowano pierwsze 10 miesięcy reformy edukacji. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek omówił niemal każdy aspekt funkcjono ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »