Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-05, 19:02 Autor: Witold Wośtak

Kto w koalicji, a kto samodzielnie? Wybory samorządowe byly tematem Samorządowej Loży Radiowej

Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Justyna Marcińska, Paweł Kampa, Roman Kolek, Longin Bartnik, Paweł Grabowski, Przemysław Pospieszyński, Grzegorz Sawicki i Michał Pytlik [Wanda Kownacka]
Zbliżające się wybory samorządowe były tematem Samorządowej Loży Radiowej. Reprezentanci stowarzyszeń i partii obecnych na Opolszczyźnie, mówili o przygotowaniach do kampanii wyborczej.
Grzegorz Sawicki, radny sejmiku z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, skomentował ostatnie doniesienia o możliwej koalicji z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. - W wyborach samorządowych na Opolszczyźnie Polskie Stronnictwo Ludowe zawsze osiągało dobre wyniki. Mamy dobrych kandydatów i wydaje mi się, że przy pójściu samodzielnym wynik byłby dość dobry. SLD ma tutaj również dość dobrze rozbudowane zaplecze.

Zdaniem Pawła Kampy, reprezentującego SLD, dla jego partii zadowalające są oba warianty: koalicja i samodzielne pójście do wyborów. - Władze centralne podejmą decyzję, czy pójdziemy razem. Jeżeli pójdziemy osobno, również nie będzie dużej straty w mandatach. Widać, że PSL i SLD są w samorządach takim języczkiem uwagi.

Roman Kolek, wicemarszałek regionu ze strony Mniejszości Niemieckiej, informuje, że dobiega końca opracowanie programu podsumowującego działania mniejszości z ostatnich lat. - Chodzi również o nasze plany. W ostatnim czasie mamy do czynienia z pewną kampanią obietnic wyborczych, które nie mają nic wspólnego z działalnością samorządów. Próbują natomiast odwrócić uwagę od zasadniczych problemów, które można rozwiązywać na szczeblu samorządowym.

Z kolei Przemysław Pospieszyński, opolski radny Platformy Obywatelskiej, mówi o koalicji z Nowoczesną na szczeblu sejmiku. Na przełomie maja i czerwca planowana jest wspólna konwencja. - Konwencja pokaże kształt list i nasz program w regionie. Założeniem koalicji obywatelskiej jest brak centralnego programu wyborczego dla wszystkich województw. Każdy region współtworzy program z Nowoczesną w sposób jak najbardziej odpowiadający naszym mieszkańcom.

Paweł Grabowski, poseł ruchu Kukiz'15, zwraca uwagę na trwającą rekrutację internetową, dzięki której i on dołączył do drużyny Pawła Kukiza. - Mamy otwarte listy. Jeżeli ktoś chce, wystarczy skontaktować się z nami i porozmawiać. Patrzymy, kim jest taka osoba. Pytamy o przeszłość polityczną, plany i koncepcję – staramy się w jakiś sposób weryfikować każdego chętnego.

Według Longina Bartnika, reprezentującego partię Wolność, trzeba postawić na sprawy lokalne i ułożyć dobre komitety wyborcze. - Startując wyłącznie pod szyldem własnej partii na poziomie miasteczek, można osiągnąć bardzo zły wynik. Dając jednego czy dwóch kandydatów popierających lokalną sprawę, można ugrać więcej.

Michał Pytlik, opolski rzecznik partii Razem, zaznacza, że ugrupowanie idzie do sejmiku samodzielnie. - Chcemy położyć większy nacisk na transport publiczny kosztem transportu indywidualnego i doprowadzić do samorządowego finansowania in vitro. Poza tym samorząd – jako największy pracodawca w Polsce – powinien dawać przykład, jak zatrudniać i w jakich warunkach powinni przebywać pracownicy.
Grzegorz Sawicki
Paweł Kampa
Roman Kolek
Przemysław Pospieszyński
Paweł Grabowski
Longin Bartnik
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Znamy datę wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza Ogłoszono termin wyborów samorządowych - oficjalnie może wystartować kampania wyborcza. W jej prowadzeniu należy zachować zasady. » więcej 2018-08-14, godz. 16:37 Petarda wybuchła 12-latkowi w ręce. Pijany mężczyzna, który proponował dziecku petardy, usłyszał zarzuty Opolska policja przestrzega przed nieodpowiedzialnym obchodzeniem się z petardami. W niedzielę (12.08) policjanci z Niemodlina otrzymali zgłoszenie o młodym c ... » więcej 2018-08-14, godz. 15:45 Bakterie gronkowca w opolskim basenie Błękitna Fala. Zamknięta jedna niecka Zamknięta jest niecka ze zjeżdżalnią. W pozostałych basenach kąpiel jest dozwolona i bezpieczna. » więcej 2018-08-14, godz. 15:30 Gmina Byczyna wyremontuje dwa kolejne mieszkania dla repatriantów ze Wschodu Kolejne dwie rodziny repatriantów osiedlą się w Polanowicach. Gmina Byczyna otrzymała dotację w wysokości ok. 300 tysięcy złotych z rządowych pieniędzy na prz ... » więcej 2018-08-14, godz. 14:30 Prudnik: na ulicach miasta kilka razy w roku dochodzi do potrąceń pieszych Na pasach dla pieszych w Prudniku potracony został 11-letni chłopiec, którego przewieziono do szpitala. W tym mieście, co kilka miesięcy dochodzi do podobnego ... » więcej 2018-08-14, godz. 14:00 Zmiany w nyskiej policji. Mł. insp. Dariusz Dregan nowym komendantem Mł. insp. Dariusz Dregan objął funkcję komendanta nyskiej policji. Na tym stanowisku zastąpił Adama Bieleckiego, który w zeszłym miesiącu przeszedł na emerytu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »